Dostat v práci vyhazov a pár roků před důchodem hledat nové uplatnění není pro nikoho povzbudivé. Často se taková situace podepíše i na samotném zdraví. Na úřadech práce mnohdy takový člověk zjistí, že o jednu volnou pracovní pozici se uchází hned několik uchazečů, nebo že je vhodná pracovní příležitost v nedohlednu. Ztráta pravidelného příjmu navíc může rozhodit již tak napjatý rodinný rozpočet.
„Do předčasného důchodu mohou odejít lidé, kterým zbývají tři roky k dosažení důchodového věku. Další podmínkou je, že jsou na důchod pojištěni alespoň 25 let ,“ přibližuje Alena Fraňková, specialistka České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ). Jak dodává, počítat je ale třeba s tím, že při předčasném odchodu do důchodu vznikne nárok na penzi, která je trvale zkrácená. To znamená, že při dosažení důchodového věku již takový důchod nebude znovu přepočítaný a navýšený na úroveň standardní penze.
„Základní výměra předčasného trvale kráceného důchodu je stejná jako u všech ostatních penzí, v roce 2009 činí 2170 korun měsíčně. Procentní výměra předčasného důchodu se však sníží podle stanoveného výpočtového vzorce,“ vysvětluje Fraňková. Přiznaný předčasný důchod může být tedy v konkrétních případech oproti standardnímu důchodu o pár set až několik tisíc korun měsíčně nižší.
Podle statistik České správy sociálního zabezpečení bylo v Česku na konci srpna v předčasném důchodu téměř 340 tisíc lidí a průměrná výše trvale kráceného předčasného důchodu dosahovala 8 876 korun. V porovnání se standardním důchodem, který v průměru činí 10 382 korun měsíčně, pobírá průměrný předčasný penzista o 1506 korun méně.
V předčasné penzi ale řada lidí nezahálí a svůj příjem si vylepšují dalšími pracovními aktivitami.
„Penzista, který pobírá předčasný starobní důchod a ještě nedosáhl důchodový věk, si může přivydělávat k důchodu bez omezení na základě dohod o provedení práce, z nichž se neplatí odvody. Výše takto dosažených příjmů není nijak omezená,“ upozorňuje Kamil Vařeka, tiskový mluvčí ČSSZ. V případě, že si chce důchodce přivydělat jako zaměstnanec v pracovním poměru nebo na základě dohody o pracovní činnosti, musí jít pouze o zaměstnání malého rozsahu. „Sjednaný příjem v kalendářním měsíci v takovém případě nesmí dosahovat dvou tisíc korun,“ upozorňuje mluvčí ČSSZ.
Další možností, jak si přivydělat k důchodu, je založit si živnost nebo si přivydělávat svobodnou profesí, například publikováním článků. „Je ale nutné si ohlídat, aby rozdíl mezi dosaženými příjmy a výdaji na udržení živnosti za rok 2009 byl pod hranicí 56 532 korun,“ zdůrazňuje Vařeka. Jedině v takovém případě jsou totiž příjmy z živnosti považovány za vedlejší, podnikající penzista nemusí platit pojistné na důchodové pojištění a příspěvek na státní politiku zaměstnanosti a nadále bude pobírat i předčasný důchod. Kdo si ale přivydělá za rok 2009 více než limit 56 532 korun, vznikne mu účast na důchodovém pojištění a nárok na výplatu předčasného důchodu tím zanikne. „Každý podnikající penzista pobírající předčasný důchod si proto musí své příjmy z podnikání pečlivě pohlídat,“ uzavírá mluvčí ČSSZ.
Sdílejte článek, než ho smažem