Průměrný starobní důchod se od ledna 2025 zvýší na na 21 062 korun měsíčně, což je o 358 korun měsíčně více v porovnání s letošním červnem.
Základní výměra důchodu, která je pro všechny stejná, stoupne o 260 korun měsíčně. Nově tak dosáhne 4660 korun. Procentní výměra (takzvaná zásluhová složka důchodu) se zvýší o 0,6 procenta.
Definitivní čísla k řádné valorizaci obsahuje návrh vládního nařízení, který dokončilo ministerstvo práce a sociálních věcí. Teď zamíří na vládu, jejíž potvrzení je však v tomto případě jen formalitou. Výpočet totiž vyplývá přímo ze zákona a vláda prakticky nemá jinou možnost než tento výpočet schválit.
Zvýšení se týká všech vyplácených důchodů – vedle starobních tedy také invalidních a pozůstalostních. Celkem je jich přes 2,8 milionu.
Spočítejte si, jak stoupne právě váš důchod:
„Nikde v okolních zemích za posledních několik let nerostly důchody tak razantně jako u nás. Před deseti lety činil důchod zhruba polovinu toho, co dnes. Celkově za naší vlády důchody narostly zhruba o třetinu. Nesmíme zapomenout také na výchovné, kterým jsme od začátku roku 2023 důchody zvýšili o pětistovku za každé vychované dítě,“ zdůrazňuje ministr Marian Jurečka. Takzvané výchovné sice dlouhodobě prosazovali hlavně lidovci, nakonec však prošlo jako návrh sociálních demokratů za vlády vedené Andrejem Babišem.
Také výchovné se od ledna nepatrně zvýší. Nově bude činit 503 koruny za dítě, tedy o tři koruny měsíčně víc než dosud.
Podle předběžných výpočtů, které ministr Marian Jurečka zveřejnil v první polovině července, měla základní výměra důchodů stoupnout o 290 korun měsíčně a procentní výměra o 0,4 %. Lidé s průměrným důchodem by si tak polepšili o 356 korun měsíčně. Ministerstvo ale ještě muselo počkat na novější čísla od statistiků.
Dosud se důchody zvyšovaly v lednu o inflaci a o polovinu růstu reálných mezd. Nově se budou zvyšovat o inflaci a jen o třetinu růstu reálných mezd. Pravidla se tak vrátí před rok 2018.
Zruší se i dosavadní alternativa v počítání inflace: Nově se bude vycházet jen z růstu životních nákladů důchodců. Dosud se počítal buď růst spotřebitelských cen domácností důchodců, nebo růst spotřebitelských cen všech domácností – do výpočtu valorizace se použila ta inflace, která byla vyšší.
Podíl základní výměry důchodu na celkové výši důchodu po zvýšení vzroste z 21,3 na 22,1 %. „Odhaduje se, že v roce 2025 klesne reálná hodnota průměrného samostatně vypláceného starobního důchodu prostřednictvím valorizace důchodů přibližně o 0,6 %. Relace průměrného samostatně vypláceného starobního důchodu k průměrné mzdě se odhaduje v roce 2025 na úrovni 42,7 % (53,9 % k čisté mzdě), to je o 1,6 procentního bodu méně než v roce 2024,“ píše ministerstvo v návrhu.
Valorizace zvýší výdaje státního rozpočtu o 12,2 miliardy korun. „Mezi příjmy z pojistného a výdaji na důchody bude v příštím roce deficit 18,3 miliardy korun,“ řekl už v červenci Marian Jurečka. Dodal, že za posledních deset let důchody vzrostly o 18 % více než inflace.
Pro výpočet důchodu jsou důležité redukční hranice. I ty se od ledna mění. „Pro důchody přiznávané od data spadajícího do roku 2025 se výpočtový základ stanoví z osobního vyměřovacího základu tak, že do částky 20 486 Kč se počítá 100 %, z částky nad 20 486 Kč se počítá 26 % a k částkám vyšším než 186 228 Kč se nepřihlíží,“ upřesňuje ministerstvo.
O zvýšení důchodu není potřeba žádat, Česká správa sociálního zabezpečení ho provede automaticky.
Kateřina Hovorková
Na Peníze.cz se věnuje hlavně osobním financím a trhu práce. V médiích pracuje od 90. let. Začínala v České tiskové agentuře, později prošla redakcemi MF Dnes, iDnes, pracovala v Hospodářských novinách a na webu Aktuálně.cz.... Další články autora.
Sdílejte článek, než ho smažem