Důchodce čeká další zvýšení penzí. Mimořádně kvůli inflaci

Jiří Hovorka | rubrika: Aktuality | 10. 11. 2021 11:30 | 84 komentářů
Důchodce čeká další zvýšení penzí. Mimořádně kvůli inflaci

Zdroj: Shutterstock

Důchodce čeká další mimořádné zvýšení penzí. Měli by ho dostat v létě příštího roku. Důvodem je vysoká inflace.

Zákon o důchodovém pojištění počítá s mimořádnou valorizací v případě, že inflace počítaná Českým statistickým úřadem přesáhne hranici 5 %. U meziroční inflace jsme tam už teď: spotřebitelské ceny v říjnu meziročně rostly o 5,8 %. Pro mimořádnou valorizaci se však počítá se součtem meziměsíčních nárůstků inflace od poslední valorizace, jak nedávno upozornil web České důchody.cz.

K zatím poslední valorizaci dojde tradičně na začátku příštího roku. Počítalo se u ní s inflací do konce června letošního roku. Počítání pro další valorizaci tak běží od července. Součet meziměsíčních přírůstků spotřebitelských cen od té doby dělá 2,9 %. V říjnu ceny stouply oproti září o 1 %. V září dělal meziměsíční růst 0,2 %, v srpnu to bylo 0,7 % a v červenci 1 % (1 + 0,2 + 0,7 + 1 = 2,9 %).

Pokud budou ceny dál růst podobným tempem jako teď, dá se čekat, že se nad pětiprocentní hranici v součtu měziměsíčních přírůstků dostaneme v lednu. V ten moment by se aktivovala mimořádná valorizace podle zákona. A důchody by pak stouply v červnu. Zákon říká, že mimořádná valorizace proběhne přesně po pěti měsících od měsíce, kdy sledovaná inflace překročí 5 %.

Zvyšovala by se jen zásluhová část důchodů, a to o součet meziměsíčních přírůstků, tedy o něco více než o pět procent. Ukážeme si to na příkladu důchodu ve výši 16 tisíc korun: Základní výměra, která je pro všechny důchody stejná, dosáhne v příštím roce 3900 korun, procentní výměra (zásluhová část) zbylých 12 100 korun. Kdyby mimořádná valorizace dělala třeba 5,2 %, pak by takový důchod od června mimořádně narostl o 629 korun (5,2 % z 12 100).

Cílem mimořádné valorizace podle zákona je, aby penzisté v době rychlého růstu cen, jaký teď zažíváme, nečekali na zvýšení důchodů třeba i celý rok – až do příští řádné valorizace od ledna. Mimořádná valorizace důchody zvýší rychleji a udrží tak kupní sílu důchodců i v době rostoucích cen.

Po této mimořádné valorizaci bude následovat řádná valorizace opět od začátku následujícího roku, do které se kromě inflace započítává i polovina růstu průměrné mzdy. Inflace se ale do této řádné valorizace bude počítat nikoli za celý předešlý rok, ale už jen za měsíce, které následovaly po období, z něhož se počítala mimořádná inflace. Když tedy dojde k překročení pětiprocentní hranice v lednu 2022, bude se pak do další řádné valorizace počítat inflace za únor až červen.

„Období pro zjišťování růstu cen se stanoví tak, že prvním měsícem tohoto období je kalendářní měsíc následující po posledním kalendářním měsíci období pro zjišťování růstu cen použitého při předchozím zvýšení procentní výměry důchodů,“ říká k tomu ve čtvrtém odstavci paragrafu 67 zákon o důchodovém pojištění.

Mimořádná valorizace by se stejně jako řádná týkala všech typů důchodů - tedy starobních, invalidních i pozůstalostních (vdovské, vdovecké i sirotčí).

Připomeňme, že důchodce čeká mimořádné navýšení penzí také na začátku roku 2022. Koaliční vláda ANO a ČSSD prosadila právě s odvoláním na rostoucí ceny, že k zákonné valorizaci přidá všem ještě 300 korun. Průměrný důchod tak poroste o 805 korun. Důchody všem důchodcům pak porostou minimálně o 650 korun, když základní výměra roste o 350 korun a mimořádné zvýšení 300 korun je také pro všechny stejné.

Spočítejte si, jak se ve vašem důchodu projeví řádná lednová valorizace:

Zdroj: Shutterstock

Ať vám nic neuteče 

Přidejte si Peníze.cz na Facebook nebo Twitter a neuniknou vám další důležité aktuality a praktické rady! 

Jiří Hovorka

Autor článku Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.

Líbil se vám článek?

+267
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 84 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

10. 11. 2021 13:31, PAVLA

A je to tu zase! důchodci si kvůli inflaci na další zvýšení počkají až do půlky příštího roku. Proč si senátoři také neodsouhlasili zvýšení svých platů také až od poloviny příštího roku ??? Je velký rozdíl mezi platem politiků a důchodu !!! Ale politici jsou asi stále chudáci.

+118
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

10. 11. 2021 17:56

nasi duchodci katastrofa invalide hladovi cim dal hur a ods nas uplne znici jako cela pravice

-28
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (84 komentářů) příspěvků.

A tohle už jste četli?

Důchodci dostanou doplatek k valorizaci. Mění se pravidla

2. 12. 2021 | Jiří Hovorka | 111 komentářů

Důchodci dostanou doplatek k valorizaci. Mění se pravidla

Všechny důchody se od roku 2022 nově valorizují hned od 1. ledna. Penzisté tak v lednu dostanou víc, než by dostali podle dosavadních pravidel.

Dřív do důchodu kvůli vyšší valorizaci? Kdo počká, vydělá

10. 11. 2021 | Jiří Hovorka | 6 komentářů

Dřív do důchodu kvůli vyšší valorizaci? Kdo počká, vydělá

I přes mimořádnou valorizaci se letos nevyplatí odcházet do důchodu na konci roku. Počkejte na začátek příštího roku a vyděláte na tom, ukazují výpočty.

Nová vláda ve vaší peněžence. Jak změní důchody, daně, dávky

9. 11. 2021 | redakce Peníze.CZ | 202 komentářů

Nová vláda ve vaší peněžence. Jak změní důchody, daně, dávky

Co chystá nová vláda ohledně daní, důchodů, sociálních dávek, podnikání, podpory bydlení nebo lepšího fungování úřadů? Prošli jsme čerstvě podepsanou koaliční smlouvu.

Nová čísla o důchodech: Čtrnáct lidí bere přes 70 tisíc měsíčně

20. 10. 2021 | Jiří Hovorka | 42 komentářů

Nová čísla o důchodech: Čtrnáct lidí bere přes 70 tisíc měsíčně

Jak rovnostářské jsou důchody v Česku? O kolik berou muži víc než ženy? A věděli jste, že lidé stráví v penzi víc jak dvojnásobek času oproti roku 1970? Projděte si čerstvou statistiku. celý článek

Vaše peněženka po volbách. Co čekat od nové vlády

11. 10. 2021 | Petr Kučera | 129 komentářů

Vaše peněženka po volbách. Co čekat od nové vlády

Dosavadní opozice získala většinu v Poslanecké sněmovně. Než se koalicím Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Pirátů se STAN podaří sestavit vládu, připomeňme si, s jakými plány šly do voleb.... celý článek

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.