Pět tisíc od Babiše, šest tisíc od Maláčové. Důchodci, bude líp!

Gabriel Pleska | rubrika: Komentář | 24. 8. 2020 | 99 komentářů
Penzisté přidáno dostanou, žádný strach, na tom se koalice shodne. Bojuje se o to, kdo si za přidávání připíše zásluhy.
Pět tisíc od Babiše, šest tisíc od Maláčové. Důchodci, bude líp!
Andrej Babiš a Jana Maláčová
Zdroj: Petr Topič / Mafra / Profimedia

Kadence, v jaké teď politici střílejí líbivé nápady, je k neuvěření. Ano, na podzim se volí do Senátu a na kraje, ale kvůli tomu se přece nikdy tolik nevyvádělo. Tak je ten ohňostroj kvůli sněmovním volbám napřesrok? Pak tímhle tempem, než se sejdeme u uren, vláda rozhází všecko z kasy a nakonec nás bude uplácet známkami ze státního podniku.

Nejnovější nápad? Přilepšíme penzistům, ještě před Vánoci. Jednorázově pět nebo šest tisíc. Jistě hezká věc. Tedy když pomineme to, jak se rozdávající přetahují o to, komu se nakonec připíšou zásluhy. Je to jako sledovat skořápkáře, jak nenuceně obírají párek venkovanů o všecko, s čím vyrazili do velkoměsta. A hádejte, kdo je kdo.

Neviditelná partaj

Na webu ČSSD se na začátku měsíce objevilo, že menší vládní strana bude trvat na tom, aby se penzistům od ledna přidalo k důchodům víc, než kolik by jim mělo přibýt podle valorizačního vzorce. Pár stovek měsíčně. Anebo – druhá možnost – přidat pár tisícovek jednorázově.

Ohlas byl ale žalostný. V zásadě žádné první strany, ani druhé, žádné tučné titulky, žádný záběr na sítích. Takže asi o tři dny druhý pokus, už konkrétněji: chceme jednorázový příspěvek. A aby byl víc než pět tisíc korun! Haló!

A zase skoro nic. Nikdo si neráčil pořádně všimnout.

Teď promiňte malou odbočku. V tomtéž materiálu ministryně práce a sociálních dávek navrhuje rozšířit okruh rodin s nárokem na přídavek na dítě. Dneska ho dostanou rodiny, jejichž měsíční příjem nepřesahuje 2,7násobek jejich životního minima. Jana Maláčová by chtěla, aby to byl 4,5násobek. Pro představu pár rychlých propočtů na kalkulačce životního minima a kalkulačce přídavku na dítě: na přídavky dnes jen tak tak dosáhne třeba rodina o dvou dospělých, jednom předškolákovi a jednom školákovi, když má měsíční příjem 30 tisíc. Po rozšíření podle Maláčové by přídavek dostávaly i stejné rodiny s příjmem 50 tisíc měsíčně.

To přece není malé téma! Bez ohledu na to, jestli jste pro, nebo ne. Jenže je to téma sociální demokracie… takže to není žádné téma. Což je ostatně vidět i na vánočním dárku pro penzisty. Když tutéž kartu vynesla minulý týden Alena Schillerová, přišel poprask. A v marketingové politice je jedno, že ekonomové mluví o rozhazování a o zadlužování dětí a jejich dětí a dětí jejich dětí. Zpráva se donese k těm uším, ke kterým se donést má.

Pojistil to Andrej Babiš, který v pátek z neurčitého „víc než tisíc“ Aleny Schillerové udělal pěkně kulatých pět tisícovek. Pochopil, že pět tisíc na ruku zní líp než pět stovek. A – zásluhy jsou zase Babišovy. Stejně jako u předchozích zvyšování důchodů – dokázal si připsat i ta, ke kterým ho kdysi dotlačil Bohuslav Sobotka, v jehož vládě dělal ministra financí.

V tu chvíli přichází Jana Maláčová. Ministryně, kterou Andrej Babiš vážně nemusí – jediná s ním totiž občas dokáže držet krok ve slibování. Postupuje přesně podle Kalouskova valorizačního vzorce, který by mohl vejít do dějin českého politického marketingu, k poslednímu návrhu předsedy vlády připočítává tisícovku.

Jak už to rychlého slibování bývá, ani jeden z nich si neuvědomuje všechny dopady návrhu. Na ten zásadní musí upozornit pirátská poslankyně Olga Richterová. Mezi nejchudšími penzisty jsou také ti, kteří jsou závislí mimo jiné na příspěvku na bydlení. Ten se vypočítává z čtvrtletních příjmů. Jejich jednorázové zvýšení by mohlo znamenat, že na dávkách v dalším čtvrtletí budou dostávat podstatně méně, případně o nárok na ně úplně přijdou. Že to neví Andrej Babiš, je smutné, leč pochopitelné. Že si to neuvědomuje ministryně Maláčová, je ostuda.

Rouškovné a příspěvek na bydlení

Letošní přidávání ospravedlňuje Jana Maláčová zejména inflací, která přišla s pandemií. Připočtěme ČSSD první body za marketing, když ústy paní ministryně představuje pro přídavek nové jméno: rouškovné. Je to sice do nebe volající pitomost, ale pamatovat si to budeme všichni. Už proto, že jsme si s rouškami užili své. 

„Důchodcovská inflace“, tedy inflace počítaná ze spotřebního koše penzistů, je skutečně ještě vyšší než „inflace pro každého“, zhruba pět procent. Zároveň ale paní ministryně argumentuje lidmi, kteří celý život pracovali a dnes nemají ani průměrný důchod a nevyžijí. Na otázku, proč tedy cíleně nepomáhat právě těmto důchodcům, a přidávat plošně, odpověděla v Otázkách Václava Moravce takto: „Pane redaktore, to, že přidáváme všem stejně, znamená, že těm, co mají méně, přidáváme mnohem více. Když máte důchod deset tisíc, tak je pro vás šest tisíc mnohem jiná suma, než když máte dvacet tisíc.“ Dá se to pochopit.

Paní, co vypadá, jak Jana M.
Peníze.cz

Jenže – pár rychlých propočtů na kalkulačce příspěvku na bydlení: Představte si, že jste důchodce, žijete sám nebo sama v krajském městě, máte důchod dvanáct tisíc korun, nájem osm tisíc korun a za elektriku a plyn dáte tisícovku. Na živobytí vám zbudou tři tisíce, tak si zažádáte o příspěvek na bydlení. Dostanete zhruba 4330 korun na měsíc. Jednorázové přilepšení o 6000 Kč vám na příští tři měsíce srazí příspěvek na bydlení o nějakých 660 korun. Podtrženo a odečteno budete mít sice po přilepšení k důchodu víc peněz, jen to nebude o 6000, ale jen zhruba o 4000. A to je tedy vážně „mnohem jiná“ suma.

A druhá vlna?

O valorizacích penzí bude vláda jednat dnes. Jednu schůzku mají k tématu na dnešek speciálně i předsedové koaličních stran. Jestli bude dohoda a jak bude vypadat, to ještě uvidíme. Můžeme se dočkat zvyšování penzí nad rámec zákonné valorizace – vláda by to udělala potřetí v řadě. Zdá se, že když před lety poslanci umožnili vládě přidávat i bez souhlasu Sněmovny důchodcům víc, než stanoví zákon, stáli u zrodu nového politického folkloru – šermování o to, kolik se přidá letos (co na tom, že to původně bylo myšlené spíš pro výjimečné roky). Nu, anebo se prosadí přidávání jednorázové, předvánoční. Každopádně se necháme překvapit, kdo si nakonec dokáže utrhnout zásluhy a jestli je dokáže přetavit v hlasy.

Možnost, že by se rozdával jednorázový příplatek a k tomu by se ještě přidávalo ke každému důchodu nad valorizační výpočet, sice ministryně Maláčová včera u Moravca odmítala s ohledem na kapacity České správy sociálního zabezpečení… ale kdo ví. Třeba se nakonec ještě dočkáme obojího, i kdyby se ty zvýšené důchody měly vyplácet pozdě. Bude to sice stát dvakrát tolik, ale to je zrovna věc, která viditelně netrápí ani politiky z ČSSD, ani z ANO. Možná je jim to fuk.

Nebo je možné, že vláda vymyslela bezedný rozpočet, jak tvrdí předseda ODS.

Japan
Zdroj: Shutterstock

Anketa

Bude druhá vlna?

Nebo je možné, že se počítá s tím, že se výdaje nějak svedou na virus. Ostatně vláda si letos řekla o schodek půl bilionu korun a poslanci na něj kývli. Ne, že by se vědělo, že budou takové ztráty, ale by byla jistota, že na zaplácnutí koronavirových škod bude dost. Jinak by se prý mohlo stát, že by premiér s ministry chodili co dva týdny před poslance s požadavkem na prohloubení deficitu ještě o padesát miliard a ještě o padesát. Vždyť by pak vláda neměla čas na vládnutí a poslanci na poslancování. Mít v ruce poukaz na tolik peněz, to jednoho svede k rozhazování. 

Jen mě trochu děsí ta jistota, že se do toho pytle už letos nebude muset hodně hluboko sahat. Ne pro vánoční dárky důchodcům nebo třeba Marťanům, když budou mít volební právo. Ale třeba kvůli tomu, že se ta potvora na podzim nebo v zimě vrátí a bude horší než před tím. To si vláda řekne mírnix tírnix o další šek na půl bilionu?


Nejtlustší Finmag

Finmag srpen 2020Zdroj: Finmag

3d král

„Hlavně doufám, že se při každé následující pandemii nebude znovu řešit, jestli Průša tiskne štíty,“ říká podnikatel, jehož 3D tiskárny zná celý svět. A tak jsme se radši ptali, jestli se budou tisknout domy a k čemu je 3D tisk cukrářům. Jenže… Tiskne už Josef Průša štíty?

Vyhnala nás karanténa

Téma: outdoor. Analyzujeme čísla z tuzemské turistiky, probíráme novodobé vychytávky od hodinek po jídlo, co se vaří bez ohýnku, a mrknem na historii vychytávek, které už nám přijdou všední. Kde bychom byli bez přehazovačky? Pod kopcem!

A další

Jakub Jetmar ochutnává v prostějovském pivovaru Axiom.Monika Veselíková slyší krávu růst. Je to japonské plemeno wagjú z farmy v Dolní Sloupnici. Gabriel Pleska se léčí kameny. Martin Vlnas jede Tour de France. Vojta Dobeš popisuje, jak kartou dokoupíte koně pod kapotu auta, ve kterém právě sedíte.

Gabriel Pleska

Autor článku Gabriel Pleska

Vystudoval český jazyk a literaturu. Pracoval v literárním časopise a na tiskovém oddělení České pošty, později na volné noze jako korektor a editor. Píše recenze na knížky pro děti a texty pro svoji rockovou skupinu. Další články autora.

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

+63
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 99 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

24. 8. 2020 7:22, pavel

soucasne penze v cesku jsou na nizke urovni od ledna si nasi duchodci zaslouzi minimalne 8 procent pridat do procentni castky plus zvednout pevnou castku

+143
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

24. 8. 2020 12:14, Tom

Mozna ano, ale kazdym dalsim prisoevkem hazime budouci generace pres palubu.

Zobrazit celé vlákno

-38
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (99 komentářů) příspěvků.

A tohle už jste četli?

Na roky bez státní penze buď připraven!

20. 10. 2020 | Josef Uchytil | 26 komentářů

Na roky bez státní penze buď připraven!

V čem tkví neudržitelnost našeho důchodového systému a jak se na jeho kolaps připravit?

Lidí bez důchodu přibyde, varuje ombudsman

7. 10. 2020 | Petr Kučera | 6 komentářů

Lidí bez důchodu přibyde, varuje ombudsman

Současné nastavení důchodového systému povede k nárůstu počtu seniorů, kterým nevznikne nárok na starobní důchod. Upozorňuje na to veřejný ochránce práv Stanislav Křeček.

Zvýšení důchodů prošlo. Spočítejte si, kolik dostanete

21. 9. 2020 | Jiří Hovorka | 30 komentářů

Zvýšení důchodů prošlo. Spočítejte si, kolik dostanete

Vláda schválila valorizaci podle vzorečku v zákoně. Průměrný důchod poprvé překoná 15 tisíc. Kalkulačka uvnitř.

Nová čísla o důchodech: Šest lidí bere přes 70 tisíc měsíčně

20. 9. 2020 | Jiří Hovorka | 242 komentářů

Nová čísla o důchodech: Šest lidí bere přes 70 tisíc měsíčně

Jak rovnostářské jsou důchody v Česku? O kolik berou muži víc než ženy? A věděli jste, že lidé stráví v penzi víc jak dvojnásobek času oproti roku 1970? Projděte si čerstvou statistiku. celý článek

Vánoční bonus pro důchodce v ohrožení. Vláda nestíhá

15. 9. 2020 | Jiří Hovorka | 132 komentářů

Vánoční bonus pro důchodce v ohrožení. Vláda nestíhá

Vládě se komplikuje plán na předvánoční příspěvek pro důchodce ve výši 5000 korun.

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

Partners Financial Services

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.