Pilíře dělají talíře

| rubrika: Komiks | 5. 2. 2012 | 6 komentářů
Pilíře dělají talíře
Do prvního pilíře musíte sypat chtě nechtě. Pokud jste ve třetím pilíři a chcete měnit fond, máte na to už jen pár dní. Druhý pilíř, jakkoli to může – zvlášť stavařům – znít divně, ještě nemáme. A až ho budeme mít, bude to něco trochu jiného, než čemu říkají druhý pilíř jinde. Řeči se vedou a peníze tečou.

Je to tak, třeba je to k nevíře, že debatu o důchodech ovládly pilíře. Všichni jsme na to skočili a opakujeme tu nepříliš důvtipnou metaforu stále dokola. Bez pilířů se prostě neobejde jediný článek o důchodovém systému a jeho přestavbě. Má to jeden poměrně nemilý důsledek. Buď musí být ty články doplněny obšírným výkladem o tom, co který pilíř je – a je to čtení dlouhé a nudné, a než pochopíte dlouhou vysvětlivku, zapomenete, o čem byl vlastní text –, anebo jde o čtení běžnému člověku nesrozumitelné. Ministerstvo financí dávno mělo vyhlásit veřejnou soutěž o nejjasnější formulaci principů své penzijní reformy. Dokud takovou věc nedokážete vysvětlit na jedné, dvou, dobře maximálně na třech á čtyřkách, neměli byste se do ní pouštět. Svůj díl by na tom mohli udělat i ti, kteří mají na důchodech postavený byznys, tedy velké finanční společnosti. Ty by mohly zmíněnou soutěž sponzorovat, aby byla atraktivnější. Je to ostatně jejich zájem. Jinak totiž přijde někdo, kdo důchodovou reformu dokáže po svém přeložit do geniálně jednoduchého sloganu, jako byla svého času Jistota desetinásobku.

Je tu ovšem jedno vysvětlení. Totiž to, že zmatení pojmů, zašmodrchané principy a všeobecná dezorientace vyhovují. Kouřová clona. 

Pilíře dělají talíře. Kdo je bude vylizovat?

Dejte důchod citům!

Strip zvětšíte kliknutím

Sváteční komiksy: každou neděli a svátek na Peníze.cz

Nejlepší mozky ◄► Panika na trzích ◄► Daň z nemovitostí ◄► Potíže s rodičovskou ◄► Zadarmo ◄► Žijou mezi námi ◄► Ježíšek ◄► Zboží vhod vánoční ◄► Řešení krize ◄► Igráčkovy návraty ◄► Letohrádek Hvězda ◄► Ruka (v) trhu ◄► Univerzální piklení ◄► Dvojí zdanění ◄► V nouzi poznáš džin ◄► Neživot na dluh ◄► Božský prezident ◄► Odliv mozků ◄► Ruleta ◄► Velká říjnová ◄► Státní svátek ◄► Musí to bét? ◄► Severní vítr ◄► Tutanchamonova kletba ◄► Rockstar ◄► Cena mlčení ◄► Poprvé! A bez plavek! ◄► Zelené zlato ◄► Peníze nepadaj z nebe ◄► Vzestup a pád ◄► Život je boj(ler) ◄► Smrt fialové krávy ◄► Pracovní úraz ◄► Zákaz kouření ►Ilustrováno MaComiXem prostřednictvím jeho ComicsCreatoru.
Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

0
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 6 komentářů
Partners Financial Services

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.