Vladimír Bezděk: Při úpravách důchodového systému mohla vláda být přísnější

| rubrika: Když se řekne | 6. 10. 2011
Vladimír Bezděk: Při úpravách důchodového systému mohla vláda být přísnější
Od prvního října vstoupila v platnost malá důchodová reforma, která s sebou přináší řadu změn. Ekonom a člen NERVu Vladimír Bezděk se vám v posledním dílu videorozhovoru pokusí vysvětlit, proč jsou tyto takzvané parametrické úpravy nutné.

V závěrečném, dvanáctém pokračování videorozhovoru s ekonomem Vladimírem Bezděkem si připomeneme důsledky takzvané „malé důchodové reformy“, tedy parametrické změnyzákona o důchodovém pojištění. Ukážeme si také, jak vláda v zásadních reformních bodech reagovala na doporučení Národní ekonomické rady vlády (NERV).

Malá reforma s velkými změnami?

Od prvního října 2011 vstoupila v platnost malá důchodová reforma, která byla vypracována především kvůli nálezu Ústavního soudu z dubna 2010. Ten totiž rozhodl, že by se měl zvýšit princip zásluhovosti, což v podstatě znamená, že lidé, kteří mají vyšší příjmy, a v důsledku toho odvádějí také vyšší sociální pojištění, budou dostávat vyšší důchody.

Odchod do důchodu se bude stále posouvat

Malá důchodová reforma však přináší také další změny. Jednou z nich je například urychlení sjednocení důchodového věku u mužů a žen. Ženám se tak na přechodnou dobu bude posouvat hranice důchodového věku rychleji. Zvyšování důchodového věku bude zároveň postupně narůstat i nad 65 let, a to o dva měsíce za rok. Dnešní třicátníci tak půjdou do důchodu až v 67 letech, děti, které se narodí tento rok, dokonce až v 73 letech. Tento proces zatím není ohraničen, neexistuje tedy horní hranice, ke které se bude důchodový věk posouvat.

Změny se dotknou také způsobu valorizace (zvyšování) důchodů. Ta bude vypočítávána podle růstu spotřebitelských cen a růstu reálných mezd. Od 1. ledna 2012 tak základní výměra důchodů vzroste o 40 korun a procentní výměra o 1,6 procenta.

Technickou záležitostí, která se však rovněž může podepsat na výši vašeho důchodu, je pokračování v prodlužování rozhodného období. Dosud se totiž penze vypočítávala pouze z příjmů od roku 1986 (v té bodě se začala výše příjmů evidovat) a měla se ustálit na výpočtu z výše příjmů za posledních 30 let před důchodem. Nyní se ale bude důchod vypočítávat podle celoživotních příjmů. To znamená, většinou důchod poklesne, protože v prvních letech kariéry se obvykle vydělává méně.

Naše kalkulačka vám vypočítá důchodový věk. A také vám poví, kolik času vám z důchodu ukousla malá penzijní reforma.

Výpočet důchodového věku

+

Další kalkulačky

Předchozí díly videorozhovoru

Vladimír Bezděk
Partners Financial Services

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.