Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Tomáš Prouza: Jak prohrát reformu

| rubrika: Komentář | 1. 3. 2011 | 19 komentářů
Tomáš Prouza: Jak prohrát reformu
Do startu důchodové reformy zbývají ještě skoro dva roky, ale vládě se během týdne úspěšně podařilo zklamat a naštvat i ty, kteří by jinak reformu ze všech sil podporovali.

Důchodová reforma měla být vlajkovou lodí této vlády a nejjasnějším důkazem reformního odhodlání kabinetu s nejsilnější podporou v poslanecké sněmovně za celou dobu existence České republiky. Jenže reformě chybí odvaha, takže místo důstojné vlajkové lodi připomíná pramičku na Vltavě, je nedotažená, takže posádka vyplouvá bez dostatečných zásob, a absolutně selhala komunikace, takže o výpravě vlastně nikdo neví.

Ale dost hříček se slovy. To, že je reforma přehnaně opatrná, je jasné každému, kdo si spočítá možné přilepšení k důchodu z našetřených peněz. Dva tisíce měsíčně navíc jsou určitě dobré, ale rozhodně to není snížení závislosti na průběžném systému. Jinak řečeno – i pokud vládní reforma projde, budeme i nadále muset buďto prodlužovat věk pro odchod do důchodu nebo zvyšovat daně nebo výrazně snížit objem vyplácených důchodů. Třetí varianta je samozřejmě politicky nereálná, takže dnešní třicátníci rozhodně nepůjdou do důchodu v 65 letech. A musí počítat s tím, že jejich daně v dalších letech ještě porostou.

Anketa

Kolik lidí využije soukromé penzijní fondy

Nedotaženost a špatná komunikace

Mnohem víc překvapuje nedotaženost reformy, kdy se podmínky z týdne na týden mění podle toho, co se zdá politicky vhodnější. Z povinného systému je najednou dobrovolný, místo povinné anuity se najednou objeví i jiné formy výplaty, z původního odmítnutí je najednou souhlas s dědictvím naspořených a nevyčerpaných peněz. A když ani tyto ústupky nestačí, vytáhnou se z klobouku další králíci, například možnost přispívat jedno procento z platu na důchod vlastním rodičům. Jen je škoda, že úžas publika obvykle rychle pokazí nenápadná informace, že právě tuhle zajímavou změnu asi nepůjde udělat stejně rychle jako zbytek reformy.

Přitom úspěch reformy, který se bude měřit počtem lidí, kteří přejdou z průběžného systému, stojí především na správné komunikaci. A tady bohužel vláda zcela selhala. Místo toho, aby lidem ukazovala výhody spoření na vlastní penzi, místo toho, aby již od prvního dne propagovala možnost přispívat na důchody rodičů a aktivně vysvětlovala úspory, kterých stát dosáhne a jak sníží rozpočtový deficit, dovolila vláda, aby v myslích lidí vzniklo jiné spojení. Kvůli důchodové reformě nám zdražili – přesně to si budou lidé pamatovat, až se otevřou brány nových penzijních fondů.

Samozřejmě – ještě pořád je hodně času, chytrý marketing dokáže spoustu kouzel, ale postup vlády znamená jedno jediné. Do systému přejde výrazně méně lidí než kdyby se vláda pořádně připravila. Za reformní vládou tak zůstane pouze špatně reformovaný penzijní systém a masivní navýšení daní.

Psáno pro Lidové noviny

Co je podle vás největší slabinou chystané důchodové reformy?

Vytisknout

Líbil se vám článek?

+3
Ano
Ne

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

2. 3. 2011 15:32, Laik

Nepovažuji žádnou z dosavadních reforem včetně nejnovějších důchodových výmyslů za úspěšný projekt.Veškeré dění posledních 20 let velmi tvrdě zvyšovalo inflaci-čímž propadly úspory,pokud nebyly lidem přímo ukradeny,veškeré privatizace byly podlými krádežemi majetku ČSSR,který mohl být při kvalitní správě zdrojem pro státní rozpočet a tím i pro důchody,zásek udělaly do kapes občanů restituce, kteří platili dluhy původních zlodějů.Takže prospěch jen pro pár jedinců, pro většinu pohroma.

Reagovat

 

+8
Líbí
Nelíbí

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

1. 3. 2011 11:06, comment

Citace - Fany / 01.03.2011 09:56

A co se týče případných výkyvů na důchodovém účtu, tak souhlasím s Vaším návrhem, že by se rozdělovalo vždy jen tolik, kolik by se vybralo.

Když jsem to tu navrhoval na fóru asi před rokem, tak se na mne všichni vrhli jaký je to nesmysl, že nic takového si nejde ani představit, lidi přece musí mít jistotu kolik mají důchod a ne aby čekali kolik se vybere. Vida, stačil rok a jeden hloupý návrh důchodové reformy a začíná se to obracet. Tak ještě aby to došlo i lidem mimo toto fórum, a třeba se časem tento (jediný fungující) systém opravdu zavede...

Reagovat

 

-1
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Fany 01. 03. 2011 09:56)

Další příspěvky v diskuzi (19 komentářů)

5. 5. 2011 | 9:51 | Jaroslava Konečná

Dobrý den,chtěla bych se zeptat,do plného starobního důchodu mi chybí v září jeden rok.Chtěla bych zažádat o předčasný. V minulém roce a to 23.7.2010 mě byl invalidní důchod zrušen s tím že ještě do letošního roku a to 12...více

4. 3. 2011 | 10:37 | Radka

Troufám si tvrdit, že jste sedla na lep. Pánům z ODS a TOP 09 jsou zájmy obyčejných lidí zcela ukradené, ti hájí pouze zájmy své a horních 10 tis. Střední a nižší třída jim je u zádele. více

3. 3. 2011 | 13:18 | iva

Největší slabinou je podle mého zklamané velké očekávání. Doufala jsem, a podle toho také volila, že pánové z ODS a TOP09 budou reformovat s ohledem na zájmy opravdu obyčejných lidí. Jsem zodpovědný člověk z té "ztracené...více

2. 3. 2011 | 15:32 | Laik

Nepovažuji žádnou z dosavadních reforem včetně nejnovějších důchodových výmyslů za úspěšný projekt.Veškeré dění posledních 20 let velmi tvrdě zvyšovalo inflaci-čímž propadly úspory,pokud nebyly lidem přímo ukradeny,veškeré...více

1. 3. 2011 | 18:31 | Rada

A pokud nepadne, zruší ji po volbách ČSSD...pokud zvítězí (a to je docela pravděpodobné vzhledem k současným výplodům vlády). Pokud ČSSD zvítězí, DPH nejspíš nesníží a ještě navíc zvýší přímé daně.
Kromě jiných věcí...
více
Partners Financial Services
 
 

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK