Penzijní reforma: Proč si hrajeme na vynálezce?

Aleš Tůma | rubrika: Komentář | 22. 2. 2011 | 4 komentáře
Penzijní reforma: Proč si hrajeme na vynálezce?
Druhý pilíř důchodového systému se po mnoha letech odkladů začíná rýsovat. Tři procentní body ze sociálních odvodů bude moci spořit ten, kdo k nim přidá ještě dva body ze svého. Jenže kam?

Ministerstvo financí připravuje návrh bez širší veřejné debaty a zřejmě se přiklání k transformaci stávajících penzijních fondů. Pokud ovšem není cílem jen vyšší odbyt státních dluhopisů, není žádný důvod takové instituce vytvářet. Hlavním neduhem současných penzijních fondů je fakt, že majetek akcionářů a podílníků není oddělen. Dalším je nemožnost volby jiné než ultrakonzervativní strategie sice bez rizika, ale také bez výnosu. Žádným z těchto neduhů přitom netrpí instituce, které již na trhu fungují – podílové fondy.

Že je třeba klienty penzijního spoření chránit více než investory? Opět snaha vynalézt kolo. Kolektivní investování je pod dohledem ČNB a funguje podle pravidel na evropské úrovni. Kdo by se přesto bál českých fondů, může zvolit například fondy lucemburské – bezpečnější jurisdikci snad ani najít nelze.

Anketa

Co považujete za nejvhodnější způsob, jak si naspořit dost peněz na penzi?

Fondový trh je navíc velmi konkurenční. Na rozdíl od „nových“ penzijních fondů, což bude řešení vyhovující zřejmě hlavně bankám Nízká konkurence bude mít zjevný dopad na kvalitu produktu. Kdo by do takového systému chtěl ještě spořit ze svého? Pokud se vládě nelíbí například nákladovost podílových fondů, neměl by být problém pustit do druhého pilíře jen fondy splňující určité minimální požadavky. Nebo se možná ministr financí obává finanční negramotnosti obyvatel? Když jim ovšem nalajnuje „budete spořit tolik a tolik tam a tam“, negramotnost jen podpoří.

Že by nastal chaos, kdyby si každý mohl spořit podle svého? Možná. Ale zdánlivý chaos může mít jednu obrovskou výhodu ve financích, stejně jako v přírodě nebo v počítačových sítích. Tou výhodou je odolnost proti vnitřním i vnějším hrozbám. Pravda, i zcela soukromé fondové úspory by šlo jednou zase vyvlastnit, chcete-li začlenit zpět do solidárního systému. Ale vyvlastnit miliony individuálních účtů u desítek různých domácích i zahraničních institucí by bylo přece jen těžší než u jedné úhledné hromádky peněz.

Mimochodem, není tak docela pravda, jak se někdy tvrdívá, že fondový pilíř neřeší problém úbytku populace. Kapitálový trh umožňuje investovat tam, kde je zrovna dostatek lidského, ale nedostatek finančního kapitálu. Leckomu jistě může připadat zvláštní investovat ne do vlastních dětí, ale do cizích někde na druhé straně planety. Ale je to v dané situaci lepší řešení než neinvestovat vůbec.

Tedy pokud vláda nestvoří místo životaschopného produktu institucionální paskvil.

Výpočet důchoduVěk odchodu do důchodu

Jak vysoký by mohl být váš budoucí důchod

+

Další kalkulačky


(Psáno pro E15)

Autor je analytikem společnosti Partners

Napište nám, jak by podle vašich představ měla vypadat reforma penzijního spoření.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+3
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 4 komentářů
Simplecoin

A tohle už jste četli?

Aleš Tůma: Důchodová reforma přes buřty

21. 2. 2011 | Aleš Tůma | 10 komentářů

Aleš Tůma: Důchodová reforma přes buřty

Vláda se rozhodla zvýšit DPH na naprostou většinu potravin - problém penzí tím bude jednou pro vždy vyřešen!

Penzijní reforma: máme slavit, nebo plakat?

18. 2. 2011 | Tomáš Prouza | 56 komentářů

Penzijní reforma: máme slavit, nebo plakat?

Vládní koalice se včera večer dohodla na podobě penzijní reformy, která má udržet stabilitu penzijního systému. Máme slavit, nebo jde o nesmyslné rozhodnutí?

Tomáš Prouza: Chystá se tunel na penze?

15. 2. 2011 | Tomáš Prouza | 34 komentářů

Tomáš Prouza: Chystá se tunel na penze?

Minulý týden se objevilo pár opatrně pozitivních zpráv na téma důchodové reformy a podle optimistů se koaliční debata již blíží dohodě. Je ale smutné, že navrhovaná důchodová reforma... celý článek

Nechceme se v důchodu pást!

15. 2. 2011 | Markéta Šichtařová, Vladimír Pikora | 18 komentářů

Nechceme se v důchodu pást!

Heslem "Nechceme se v důchodu pást!" a vtipným videem o penzijní reformě rozpoutali známí ekonomové Vladimír Pikora a Markéta Šichtařová vlnu diskusí o nastavení reformy. Mají pravdu? celý článek

Jaký budete brát důchod?

4. 2. 2011 | František Mašek | 8 komentářů

Jaký budete brát důchod?

Jdete do důchodu a nevíte, jaká bude vaše penze? Není divu - spočítat si kolik budete brát v důchodu není jednoduché. Od roku 2013 to mohou mít penzisté snazší. Česká správa sociálního... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.