Tomáš Prouza: Jak poškodit mladé důchodovou reformou

Tomáš Prouza | rubrika: Komentář | 25. 1. 2011 | 34 komentářů
Tomáš Prouza: Jak poškodit mladé důchodovou reformou
Největším rizikem dnešní debaty o důchodové reformě je fetiš garantovaných fondů. Garance jsou ale velmi drahé – a pokud stát půjde tou cestou, jakou zatím naznačuje (tedy bojíš-li se o své peníze, ukládej je do konzervativního fondu), spáchá na svých občanech brutální zločin.

Pokud je náhodou pravda, že se koaliční strany dohodly, že se dohodnou na důchodové reformě, měli bychom slavit. Jenže to, co zatím řízeně uniká do médií, naznačuje, že ve skutečnosti to zase bude typicky české řešení, na kterém vydělají všichni – kromě těch, kterým by reforma měla zajistit vyšší důchody.

I přes různé rituální tanečky je jasné, že reforma bude muset být postavena na osobních úsporách každého občana a že tedy budeme muset najít způsob, jak co nejlépe zhodnotit každou korunu, kterou si lidé budou spořit. Na začátku může – a musí – stát zákonné "násilí", tedy povinný odvod do penzijního spoření. Zároveň ale musí existovat promyšlená strategie, jak i méně majetné motivovat k tomu, aby si spořili také dobrovolně, protože ani povinné odvody nebudou stačit na nějaké zásadní vylepšení důchodu.

Místo podpory vyššího důchodového spoření většina penzijních fondů naopak lobbuje za tichou likvidaci dnešního segmentu penzijních fondů, které kvůli tlaku ČNB na navyšování kapitálu a obchodnímu úspěchu některých menších fondů přestaly být tak atraktivní jako kdysi.

V diskusi o druhém pilíři se navíc automaticky předpokládá, že vzniknou nové speciální subjekty. Opravdu je to ale potřeba, se všemi náklady na vznik, provoz i dohled nových finančních institucí? Nebylo by lepší poučit se z podobného experimentu, kdy jsme zákonem přikázali vznik stavebních spořitelen – a dnes zoufale hledáme cestu, jak stavební spoření změnit?

Kdyby stát kdysi místo zbytečných požadavků na vznik speciálních institucí definoval pouze parametry produktu, nemohl by mu nikdo vyhrožovat arbitrážemi. Pro penzijní reformu už navíc máme velmi dobrou infrastrukturu – investiční společnosti, dnes nejregulovanější obor finančních služeb, který navíc může těžit z úspor z rozsahu. Pokud totiž jako investiční společnost spravuji miliardy korun v patnácti fondech, další fondy k tomu přidám s minimálními náklady. Zatímco pokud stát přikáže vznik nových institucí, budou lidé platit ze svých úspor naprosto zbytečné náklady.

Největším rizikem dnešní debaty o důchodové reformě je ale fetiš garantovaných fondů. Garance jsou však velmi drahé – a pokud stát půjde tou cestou, jakou zatím naznačuje (tedy bojíš-li se o své peníze, ukládej je do konzervativního fondu), spáchá na svých občanech brutální zločin.

Pokud si totiž mladí lidé budou 30 až 40 let ukládat peníze do konzervativního fondu, který vynese zhruba stejně jako inflace, budou se při odchodu velmi divit. Důchodová reforma se totiž musí stát především účinnou lekcí finančního vzdělávání. A jednou z prvních lekcí bude muset být, že pokud investuji své úspory na penzi na pět let, mám být opatrný. Ale pokud je investuji na 35 let, můžu si dovolit volit odvážnější strategie, protože se mi to vyplatí. A pokud chci spořit s garancí, můžu si měsíčně posílat na spořicí účet v bance 4 000 Kč. Na limit pojištění vkladů ve výši 100 000 eur tímto tempem dosáhnu až po 35 letech. Jen se musím smířit s tím, že výměnou za jistotu veškeré mé zhodnocení sebrala inflace.

(Psáno pro Lidové noviny)

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+25
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 34 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

25. 1. 2011 3:01, Honza

Tvrdit, že garantované zhodnocení dlouhodobého finančního produktu zhruba o inflaci brutální zločin, je podle mě nesmysl. Já kdybych si mohl ze svého dnešního platu koupit dopředu nakoupit na stáří jídlo, důchodcovský zájezd, pečovatelku atd. (= ekvivalent zhodnocení zhruba o inflaci), tak bych to bral všemi deseti. Myslím, že fondy v průměru inflaci (zdaleka) ani nepokryjí. Nejspíš je někdo vykrade či nechá vykrást (je jedno jestli nějaký nový Kocáb, Viktor Kožený nebo stát) a nebo zničí již výše zmíněnou inflací.

+8
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

25. 1. 2011 17:13, Rada

Holt musíte děti vychovat tak, aby se z té ciziny vrátily nebo aby vám přispívali přímo (jistě vydělají v cizině tolik, že to pro ně nebude problém). Z lidí, kteří tady zadarmo vystudují a pak odejdou a už se nevrátí naše státní kasa moc nemá (získá něco tak akorát když přijedou na návštěvu za rodinou) a špatnému demografickému vývoji emigrace také zrovna nepomůže...

Zobrazit celé vlákno

-4
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (34 komentářů) příspěvků.
Simplecoin

A tohle už jste četli?

Může být stavební spoření pilířem penzijní reformy?

21. 1. 2011 | František Mašek | 10 komentářů

Může být stavební spoření pilířem penzijní reformy?

Snížení státní podpory a zdanění úroků ze stavebního spoření sice snížilo zájem o tento produkt, řadu Čechů od něj ale zcela neodradilo. Stavební spořitelny navíc delší dobu nabízejí... celý článek

Tomáš Prouza: Jak se dohled ČNB dokázal vyhnout odpovědnosti

18. 1. 2011 | Tomáš Prouza | 8 komentářů

Tomáš Prouza: Jak se dohled ČNB dokázal vyhnout odpovědnosti

ČNB zvedla poplatky za registraci pojišťovacích zprostředkovatelů na pětinásobek. Chce tak omezit počet těch, kteří tuto činnost nevykonávají. Proč raději nepřinutí firmy, aby odhlásily... celý článek

Lidé jsou nespokojeni s nízkými důchody

30. 11. 2010 | Ondřej Tůma | 6 komentářů

Lidé jsou nespokojeni s nízkými důchody

Drtivá většina obyvatel ČR se domnívá, že výše starobních důchodů je v České republice nedostatečná. Ukazuje to výzkumné šetření společnosti STEM. Ministerstvo práce a sociálních věcí... celý článek

Jak vysoké budou důchody od podzimu 2011?

29. 11. 2010 | Petr Gola | 11 komentářů

Jak vysoké budou důchody od podzimu 2011?

Od ledna 2011 dochází k několika změnám při výpočtu důchodu. Jedná se však o dočasné změny, neboť dle rozhodnutí Ústavního soudu ze dne 16. dubna musí být do konce září příštího roku... celý článek

Jak nebýt chudým důchodcem

23. 3. 2010 | Eva Sadílková | 20 komentářů

Jak nebýt chudým důchodcem

Padesátníci mají často naspořeno několik set tisíc korun, ukazují zkušenosti finančních konzultantů. S těmito penězi a dalším spořením se dá poměrně snadno vytvořit slušná rezerva na... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.