Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Penzijní fondy dnes a zítra

| 24. 6. 2003 | 4 komentáře
Penzijní fondy dnes a zítra
Víte, kam mohou investovat a jakými pravidly se musejí řídit penzijní fondy? V této oblasti se chystají legislativní změny, Evropská unie chce totiž vytvořit společný trh penzijního pojištění.

K naší sérii článků o penzijním připojištění se jistě hodí ještě doplnit několik faktografických údajů, které se vztahují jak k současnosti, tak i k blízké budoucnosti. Legislativní úpravy se totiž chystají nejen v současném tuzemském systému, ale i v rámci chystané penzijní reformy a navíc se budeme muset vše upravit podle Směrnic EU. K tomu jen malé upozornění, že "Akční plán finančních služeb" (Financial Services Action Plan) obsahuje 42 opatření od Směrnice o investičních službách až po Směrnici o solventnosti v pojišťovnictví.

Penzijní fondy dnes mohou investovat pouze do následujících instrumentů:

1. Státní dluhopisy a dluhopisy se státní zárukou
2. Hypoteční zástavní listy
3. Dluhopisy vydané Českou národní bankou a jinými bankami
4. Dluhopisy vydané obchodními společnostmi a přijaté k obchodování na hlavním nebo vedlejším trhu burzy cenných papírů
5. Akcie a podílové listy přijaté k obchodování na hlavním nebo vedlejším trhu burzy cenných papírů
6. Komunální obligace, za které převzala záruku banka nebo byly vydány bankami
7. Dluhopisy, jejichž emitenty jsou členské státy OECD nebo centrální banky těchto států
8. Movité věci představující záruku bezpečného uložení peněžních prostředků
9. Nemovitosti přinášející stálý výnos a sloužící zcela nebo převážně k podnikání nebo bydlení
10. Vkladové účty u bank (u jedné banky může být uloženo maximálně 10% majetku fondu)

Dále jsou naše penzijní fondy vázány následujícími pravidly:

Penzijní připojištění si u nás můžete koupit online.

1. Hodnota cenných papírů jednoho emitenta obchodovatelných na burze cenných papírů nesmí tvořit více než 10 % majetku penzijního fondu. Toto omezení se nevztahuje na státní dluhopisy.
2. Hodnota akcií a podílových listů nesmí tvořit více než 25 % majetku penzijního fondu.
3. Hodnota jedné nemovitosti nebo movité věci nesmí tvořit více než 5 % majetku penzijního fondu.
4. V majetku penzijního fondu nesmí být více než 20 % z celkové jmenovité hodnoty cenných papírů vydaných stejným emitentem a obchodovatelných na burze cenných papírů.

Standardně je tedy investiční strategie všech fondů značně konzervativní a struktura jejich portfolií odpovídá smíšeným podílovým fondům s vysokým podílem dluhopisů (spíše mnohdy dokonce dluhopisovým podílových fondů). Zhodnocení je ovšem zatím dosahováno nižší než u dluhopisových fondů, protože náklady penzijních fondů jsou z několika důvodů vyšší a některé fondy ještě "splácejí" rozpuštěné akviziční výdaje spojené s jejich vznikem.
Postupně se však provozní náklady penzijních fondů snižují a jejich výkonnost se tak bude sbližovat. Z celkového výnosu pak nejméně 5 % připadá rezervnímu fondu a nejvíce 10 % se rozděluje podle rozhodnutí valné hromady. Zbylých 85 % se tedy nutně použije ve prospěch účastníků. Mezi fondy lze samozřejmě celkem snadno přestupovat, což navíc vyžadují někteří zaměstnavatelé jako podmínku pro poskytování příspěvku.

Evropa nás nemine

Prvním krokem k vytvoření společného evropského trhu v oblasti penzijního pojištění by se měla stát Směrnice o penzijních fondech (Pension Funds Directive). O jejím vydání bylo údajně v polovině května 2003 dosaženo politické shody, takže je lze očekávat v brzké době. Význam nové směrnice má spočívat zejména v liberalizaci přeshraničních aktivit penzijních fondů. Členské státy EU budou povinny zajistit, aby zaměstnavatelé i OSVČ se sídlem na jejich území mohli platit příspěvky do penzijních fondů registrovaných v jiných členských státech. Například nadnárodní společnosti tak budou moci svým zaměstnancům v různých členských státech snáze nabízet stejný program penzijního pojištění.
S cílem zaručit ochranu investic pro budoucí důchodce a efektivní správu prostředků vložených do penzijních fondů bude směrnice obsahovat přísná pravidla opatrnosti a další kontrolní standardy, avšak v souladu se zásadou subsidiarity práva EU členským státům naopak ponechá volnost při organizaci jejich systémů penzijního pojištění a při rozhodnutí o roli tří "pilířů" důchodového systému.
Kromě schválení směrnice bude v budoucnosti úspěch při vytváření společného evropského trhu v oblasti penzijního pojištění záviset zejména na míře, v níž se podaří odstranit daňové překážky pro fungování celoevropských penzijních fondů. Podle nedávného rozhodnutí Evropské komise ze dne 5. února 2003 je znevýhodnění příspěvků do zahraničních penzijních fondů neslučitelné s právem EU. Navíc se chystá Směrnice o zdanění příjmů z úspor (Taxation of Savings Income Directive), která dá jistě jak navrhovatelům, tak schvalovatelům těžce "zabrat".

Přesto lze najít určitá kritéria pro výběr fondu:

1. Jméno fondu a kvalita jeho akcionářů: Je dobré zvolit penzijní fond, za kterým stojí silná a důvěryhodná domácí nebo zahraniční finanční instituce. Akcionář s dobrým jménem musí neustále dbát na svou pověst a bude se tedy snažit penzijní fond spravovat co nejlépe. Je zde také velmi malá pravděpodobnost, že by akcionáři fondu případně pověřili nějakou nesolidní společnost správou části aktiv fondu.
2. Velikost fondu: Obecně lze doporučit větší fond, který vždy lépe zvládne jak tvorbu investiční strategie, tak diverzifikaci portfolia i nižší relativní náklady. Od určité velikosti se však již rozdíly stírají a u nás v současné době celá první desítka tuto podmínku splňuje.
3. Investiční strategie: Pro portfolia penzijních fondů sice platí poměrně přísná omezení, přesto však některý z fondů může lépe splňovat představy klienta o investiční strategii. K tomu dojde zejména v budoucnu, kdy fondy zřejmě i začnou takové mírně odlišné strategie nabízet.
4. Zhodnocení prostředků: Problém je vyhodnotit důvod odchylky ve výkonnosti některého fondu a pak také vzhledem k době fungování trhu dostatečně dlouhodobý pohled. Obecné doporučení zní: nepřeceňovat běžné odchylky a chtít vysvětlení větších odchylek. Stojí jistě za to také sledovat, jakou část zisku fond svým klientům připisuje i výši provozních nákladů. Za samozřejmé považujeme informační otevřenost i členství v Asociaci penzijních fondů.

Podle jakého kriteria byste si dnes vybrali penzijní fond? Nebo myslíte, že je to jedno? Prozraďte své zkušenosti i názory!

Další informace získáte v sekci Penzijní fondy.

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

+1
Ano
Ne

Diskuze

28. 9. 2003 | 19:01 | Pavel Lindovský

Na to lze říci tolik: nejlešpí při výběru fin. produktů je, obrátit se na OPRAVDOVÉHO Finančního poradce! Né na prodejce, ti vás "přesvědčí", že mají pro vás to nejlepší a můžete dopadnout špatně. Finanční poradce vybere,...více

28. 9. 2003 | 12:15 | Luisvili

kdo chce přijít o peníze ať si vybere penzijní fond.Já jsem si vybral fond VIVA a 14.000 kč je v prd... více

24. 6. 2003 | 9:51 | TGP

Když se dívám na připsané výnosy, tak myslím, že je to vlastně úplně jedno, který fond si člověk vybere. Ty rozdíly nejsou nijak závratné... více

24. 6. 2003 | 9:24 | TGP

Myslím, že jediné důležité kritérium je, kolik penzijní fondy samy prožerou a kolik připíší účastníkům. Je zvláštní, že některé jsou schopny na svou činnost spotřebovat až dvojnásobek peněz než jiné! více

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2018 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK