Zjednodušit výběr rodičovské? Ministerstvo je proti

Petr Kučera | rubrika: Aktuálně.cz | 23. 4. 2010 | 2 komentáře
Zjednodušit výběr rodičovské? Ministerstvo je proti
Takzvaná třírychlostní rodičovská dovolená přináší v praxi opakované problémy. Rodiče se mnohdy nechtěně připravují o část sociálních dávek. Upozornil na to ombudsman Otakar Motejl.

"Rodiče, obvykle nedostatečně poučeni ze strany úřadů, neprovedou volbu čerpání rodičovského příspěvku. Domnívají se pak, že zvolili čerpání příspěvku v základní variantě, tedy 7600 korun měsíčně do tří let věku dítěte," vysvětluje veřejný ochránce práv Motejl.

Jenže pokud rodič výslovně nepožádá o základní variantu čerpání rodičovského příspěvku nejpozději v měsíci, ve kterém dítě dosáhne 21. měsíce věku, úřad práce rodičům oznámí, že byli automaticky převedeni do režimu pomalejší varianty, tedy že počínaje 22. měsícem budou nově dostávat jen 3800 korun měsíčně. (Mimochodem sama zpráva ombudsmana obsahuje chybu, když hovoří o hranici 24 měsíců - pozn. red.) Spočítejte si, na jaké přídavky na děti máte nárok.

Na sníženou částku sice mají rodiče nárok až do čtyř let věku dítěte, i tak ale v součtu dostanou o 11 400 korun méně. Navíc pokud se jim do čtvrtých narozenin dítěte narodí další potomek, zanikne jim nárok na nevyčerpaný zbytek této dávky a nadále pobírají rodičovský příspěvek jen na nejmladší dítě. V praxi tak rodina nechtěně přijde až o desítky tisíc korun.

Motejl navrhuje, aby úřady práce nově posílaly oznámení o možném snížení dávky, tedy ještě před uplynutím lhůty pro provedení změny. Podívejte se, jak se změní příjmy rodiny po narození dítěte.

Veřejný ochránce práv proto doporučuje Poslanecké sněmovně, aby požádala vládu o předložení novely zákona o státní sociální podpoře. Ta by úřadům práce nově stanovila povinnost zasílat rodičům vyrozumění o možném snížení rodičovského příspěvku před uplynutím lhůty pro volbu formy čerpání příspěvku. Současně by novela měla umožnit provést změnu volby čerpání rodičovského příspěvku za předpokladu, že objem peněz bude stejný.

Ministerstvo: Změna by přišla na miliony

Současné vedení ministerstva práce a sociálních věcí o změně neuvažuje. „Informace o termínech volby délky čerpání rodičovského příspěvku jsou uvedeny přímo v tiskopisu žádosti o příspěvek. A poučení o případné potřebě volby obsahují i všechny informační letáky," říká mluvčí ministerstva Štěpánka Filipová.

Přidává i jeden praktický tip: Hranice 21 měsíců věku dítěte je až krajním limitem. "Rodiče mohou volbu provést kdykoliv předtím, třeba už hned při podání žádosti o rodičovský příspěvek," připomíná mluvčí.

Mnoha lidem by jistě pro připomenutí stačil obyčejný dopis. Jenže i výrazně nižší poštovné (10 korun) kvůli počtu příjemců rodičovského příspěvku zvýšilo státu náklady řádově o pár milionů - jedná se o zhruba 350 tisíc lidí, byť ne všichni si mohou zvolit délku čerpání a někteří se už rozhodli dříve.

Celý článek si přečtete na Aktuálně.cz na adrese http://aktualne.centrum.cz/finance/rodina/clanek.phtml?id=665317 .

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

-3
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 2 komentářů

A tohle už jste četli?

Další krok ke zvýšení mateřské. Věříte, že bude úspěšný?

15. 4. 2010 | redakce Peníze.CZ | 27 komentářů

Další krok ke zvýšení mateřské. Věříte, že bude úspěšný?

Poslanci opět schválili vrácení výše peněžité pomoci v mateřství na loňskou úroveň. Jenže se nejspíš budou muset postavit ještě prezidentovu vetu. Stihnou to podle vás do voleb? Napište,... celý článek

TOP 09 chce zrušit porodné. Jak má podle vás stát podporovat rodiny?

1. 4. 2010 | redakce Peníze.CZ | 108 komentářů

TOP 09 chce zrušit porodné. Jak má podle vás stát podporovat rodiny?

Strana TOP 09 chce bojovat proti rostoucímu zadlužení státu poměrně razantními škrty ve státních výdajích. Jednou z obětí by mělo být i porodné. Jak by podle vás měl stát podporovat... celý článek

Alimenty? Až čtvrtina platu, doporučuje ministerstvo. Co vy na to?

18. 3. 2010 | redakce Peníze.CZ | 79 komentářů

Alimenty? Až čtvrtina platu, doporučuje ministerstvo. Co vy na to?

Nejednotné rozhodování soudů o výši výživného na děti by mělo skončit. Ministerstvo spravedlnosti vydalo doporučující tabulku, kolik by rodič na dítě, které nevychovává, měl platit.... celý článek

Maminky se sníženou mateřskou možná získají doplatek

29. 1. 2010 | Petr Kučera

Maminky se sníženou mateřskou možná získají doplatek

Peněžitá pomoc v mateřství se téměř jistě vrátí na vyšší loňskou úroveň. Nečekanou šanci mají dokonce i ženy, které od začátku ledna dostávají zhruba o pětinu nižší mateřskou, než by... celý článek

Co chtít po firmě, abyste mohli pracovat i pečovat o rodinu

15. 6. 2009 | Alexandra Jachanová Doleželová | 6 komentářů

Co chtít po firmě, abyste mohli pracovat i pečovat o rodinu

Firmy mohou nabídnout rodičům s dětmi dost možností, které jim usnadní práci i péči o rodinu. Samy na tom vydělají. Udrží si spokojené zaměstnance, zvýší produktivitu jejich práce a... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.