Důchodci o daňovou slevu nepřijdou. Zasáhl Ústavní soud

Petr Kučera | rubrika: Aktuálně.cz | 3. 8. 2014 | 1 komentář
Ústavní soud zrušil část zákona o daních z příjmů, jímž vláda Petra Nečase odebrala základní slevu pro pracující důchodce. Bylo to diskriminační, řekli soudci.
Důchodci o daňovou slevu nepřijdou. Zasáhl Ústavní soud

Zrušení daňové slevy pro pracující důchodce je podle Ústavního soudu diskriminační. Rozhodli o tom soudci, když na návrh skupiny devatenácti senátorů zrušili část zákona o daních z příjmů. Ústavní soud příslušné ustanovení zrušil ke dni vyhlášení svého nálezu ve Sbírce zákonů. „Slevu na dani za zdaňovací období roku 2014 mohou uplatnit všichni pracující důchodci bez ohledu na to, zda byli či nebyli k 1. lednu roku 2014 pobírateli starobního důchodu,“ uvedl soud. Daňové slevy za příjmy z roku 2013 se však rozhodnutí netýká, platí pro ně dosavadní znění zákona. O přípustnosti slevy v konkrétních případech tak zřejmě bude muset rozhodnout správní soud.

Vadí nerovnost i schválení na poslední chvíli

Omezení je podle soudu v rozporu s principem rovnosti, protože konkrétní formulace v zákoně zvýhodňuje část pracujících důchodců, kteří k 1. lednu nepobírali starobní penzi. Lidé, kteří berou penzi k 1. lednu, přicházejí podle zákona o celou slevu, zatímco když někdo začne pobírat důchod k 2. lednu, může ji využít celou.

Soudu vadí i nerovnost mezi pracujícími starobními důchodci a ostatními poplatníky daně z příjmů. „Zákon totiž těmto dvěma skupinám nezaručuje ve shodném nebo srovnatelném rozsahu určitou minimální částku příjmu, u které se s ohledem na její potřebnost k zajištění důstojného života nepředpokládá její zdanění. Zatímco v případě starobních důchodců má tuto funkci plnit starobní důchod, jehož výše se u jednotlivých poplatníků liší, v případě ostatních výdělečně činných osob ji plní sleva na dani na poplatníka, která u všech činí 24 840 korun ročně,“ uvádí Ústavní soud. Na zrušení slevy tak doplácejí hlavně lidé s nižšími důchody. Protiústavní je podle soudu i fakt, že zákonodárci nechali po definitivním přijetí zákona jen čtyřdenní prostor, aby se s ním lidé mohli seznámit a přizpůsobili tomu své ekonomické aktivity.

Nehledě na rozhodnutí Ústavního soudu chtěla současná vládní koalice tuto daňovou slevu vrátit – ovšem až počínaje příjmy za rok 2015. Pro výdělky za rok 2014 mělo omezení platit nadále.

Krátkodobá investice do prověřených faktur – výnos až 16 % p.a.

Součást Nečasova balíčku

Sporné ustanovení prosadila koaliční vláda ODS, TOP 09 a Věcí veřejných vedená Petrem Nečasem v rámci takzvaného úsporného balíčku. Podle schváleného zákona si příjemci starobních penzí, kteří si přivydělávají zaměstnáním, brigádou, podnikáním, pronájmem nebo třeba provozováním fotovoltaické elektrárny na střeše vlastního domu, nebudou moci od příjmů za léta 2013 až 2015 odečíst základní slevu na poplatníka – tedy až 24 840 korun ročně.

Podle Rady seniorů ČR je takové omezení diskriminační. Bez racionálního důvodu prý znevýhodňuje penzisty, kteří si dokážou k důchodu ještě přivydělat. Takto argumentovala i skupina devatenácti tehdy opozičních senátorů, která stížnost k Ústavnímu soudu podala.

STÁT SE O VÁS NEPOSTARÁ. MY ANO…

Čím dříve začnete spořit na stáří, tím lépe se budete mít.

V Ušetři.peníze.cz dokážeme mnohem víc. Přesvědčte se sami.

O výkladu zřejmě rozhodne soud

Zhruba čtvrtina z 80 tisíc důchodců se zdanitelnými příjmy zkusila v roce 2013 toto omezení obejít. Zákon totiž doslova říká, že slevu nelze uplatnit u lidí, kteří „k 1. lednu zdaňovacího období pobírali starobní důchod“. Lidé si tak přerušili pobírání důchodů na jediný den, případně na několik málo dnů. Dostali sice nižší důchod, ale při zachování daňové slevy by se jim tento trik finančně vyplatil. Velká část z výdělečně činných důchodců se přitom nachází ve skupině takzvaně vysoce kvalifikovaných profesí - jde tedy například o lékaře či advokáty.

Před obcházením zákona varoval už tehdejší ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09). Na doslovném znění trvá i nové vedení ministerstva financí, respektive finanční správy.

O tom, zda si lidé s „účelově“ přerušeným důchodem mohou základní slevu v daňovém přiznání za rok 2013 uplatnit, tak zřejmě rozhodne až správní soud. Na něj se mohou obrátit důchodci, kteří k 1. lednu nepobírali penzi, ale finanční úřad jim přesto slevu zamítl.

Správní soud by pak – na rozdíl od ústavních soudců – neřešil samotnou ústavnost tohoto omezení, ale jeho výklad v praxi. Ústavní soud dal těmto lidem nicméně naději, když uvedl, že pozastavení výplaty důchodu je možné z jakéhokoliv důvodu.

Dokončení článku najdete na webu aktuálně.cz v sekci Osobní finance.

KREDITNÍ KARTA SMART

KREDITNÍ KARTA SMART

Získejte nyní 5 % zpět z každého tankování

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+14
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 1 komentářů

A tohle už jste četli?

Očima expertů: Má smysl určovat hranice důchodového věku?

9. 5. 2014 | Ondřej Tůma | 17 komentářů

Očima expertů: Má smysl určovat hranice důchodového věku?

V Česku se hranice odchodu do důchodu neustále posouvá. Sousední Německo se naopak snaží umožnit lidem odcházet do důchodu dřív než dosud. Můžou mít pracující sedmdesátníci na trhu... celý článek

Chystáte se do penze? Spočítejte si, jaký dostanete důchod

15. 1. 2014 | Petra Dlouhá | 1 komentář

Chystáte se do penze? Spočítejte si, jaký dostanete důchod

Blíží se důchod? Pak jistě oceníte další várku našich kalkulaček, aktualizovaných pro rok 2014. Můžete si spočítat, jak velkou penzi od státu dostanete. Že budete ještě nějaký čas pracovat?... celý článek

Penzista jde do práce: zaměstnání, přivýdělek a podnikání v důchodu

9. 10. 2013 | Petra Dlouhá | 16 komentářů

Penzista jde do práce: zaměstnání, přivýdělek a podnikání v důchodu

Důchody příští rok vzrostou průměrně o čtyřicet pět korun. Přiměla vás tato neradostná zpráva k úvahám o přivýdělku? Nebo se chcete penze nepenze normálně vrátit do práce? Vše důležité... celý článek

Důchod a dočasná pracovní neschopnost. Nevěřte sociálce, když říká, že to nejde dohromady

24. 9. 2013 | Jan Bednář, Martin Kohoutek | 7 komentářů

Důchod a dočasná pracovní neschopnost. Nevěřte sociálce, když říká, že to nejde dohromady

Jdete si zažádat o starobní důchod a jste v dočasné pracovní neschopnosti. Může se stát, že vám na sociálce řeknou: „Nelze, vraťte se, až budete zdraví.“ Nenechte se odbýt, nemluví... celý článek

Partners Financial Services