Životní minimum stoupne o desetinu, navrhuje Drábek

| rubrika: Aktuálně.cz | 23. 10. 2011 | 4 komentáře
Životní minimum stoupne o desetinu, navrhuje Drábek
Ministerstvo práce a sociálních věcí navrhuje zvýšení částek životního a existenčního minima o devět procent, tedy téměř o desetinu. Valorizace dosavadních hodnot má od 1. ledna 2012 reagovat zejména na zvýšení daně z přidané hodnoty a další očekávaný růst životních nákladů v České republice.

Dokončili jsme návrh vládního nařízení, v nejbližší době jej rozešleme do vnějšího připomínkového řízení a po vypořádání připomínek pak předáme vládě k projednání,“ potvrdila on-line deníku Aktuálně.cz mluvčí ministerstva Viktorie Plívová.

Ministerstvo dokončilo také dvě varianty návrhu na zvýšení minimální mzdy, která dosud činí 8 000 korun. První varianta počítá od 1. ledna 2012 se zvýšením o 400 korun, druhá o 500 korun. Rozhodující slovo bude mít vláda.

Částky životního a existenčního minima, stejně jako minimální mzdy, se naposledy měnily od ledna 2007.

Stoupne limit pro porodné a další dávky

Životní minimum je státem uznaná nejnižší hranice peněžních příjmů k zajištění výživy a ostatních základních osobních potřeb.

V praxi jsou částky životního minima rozhodující především pro výpočet dávek hmotné nouze, které dostávají například dlouhodobě nezaměstnaní.

Odvíjí se od nich například také nárok na porodné, omezené od letošního roku jen pro žadatele s čistými příjmy do 2,4násobku životního minima rodiny.

Podle dosavadních pravidel činí životní minimum samostatně žijícího člověka 3 126 korun měsíčně. U domácnosti se odvíjí od počtu jejích členů, například u dvou dospělých se dvěma dětmi ve věku 8 a 16 let činí v součtu 9 690 korun měsíčně.

Jaké je aktuální životní minimum vaší rodiny? Naše kalkulačka vám to spočítá.

Spočítejte si životní minimum 2019

Počet členů rodiny

+
+
+
+

Další kalkulačky

Po navrhovaném zvýšení o devět procent by tedy životní minimum pro jednotlivce stouplo na zhruba 3 410 korun, u zmíněné rodiny pak na 10 562 korun.

Ještě o stupeň níže je pak takzvané existenční minimum. Určuje minimální hranicí příjmů, kterou vláda považuje za nezbytnou k zajištění výživy a ostatních základních osobních potřeb na úrovni umožňující přežití.

Existenční minimum pro dospělou osobu nyní činí 2 020 korun, i tato částka má od Nového roku vzrůst o devět procent na 2 200 korun.

Od existenčního minima se odvíjejí nejnižší sociální dávky – typicky tam „spadnou“ dlouhodobě nezaměstnaní, pokud odmítnou nabídku veřejně prospěšných prací či nevykazují jinou požadovanou aktivitu.

Životní ani existenční minimum však nezahrnují nezbytné náklady na bydlení. Ty jsou řešeny samostatně formou příspěvku na bydlení, u nejchudších lidí pak i doplatkem na bydlení.

Celý článek si přečtete na Aktuálně.cz

Partners Financial Services
 
 

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.