Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Přijímací pohovor - otázky, kterým se nevyhnete III

| rubrika: Životní situace | 25. 7. 2003

Tentokrát se věnujem otázkám přípustným, ale i těm, které by žádný personalista ani vyslovit neměl. Pokud se tak přesto stane, rozhodně nemusíte odpovídat.

Máte nějaké tělesné postižení, trpíte nějakou chronickou nemocí?

Tyto otázky smějí být položeny pouze v případě, kdy jsou vůči obsazovanému místu relevantní. Aby se potenciální zaměstnavatel ujistil o možnosti vašeho plného nasazení, může se zeptat, zda netrpíte nějakým postižením, které by vám to znemožňovalo. Je rozumné na takovou otázku odpovědět pravdivě, ovšem nezabíhat do lékařských podrobností a necitovat diagnózu z osobní karty. V určitých povoláních je přípustná i otázka na infekční nemoci, pak musíte odpovědět pravdivě.. Otázky na drogové či alkoholové závislosti by se měly objevit pouze v případě, kdy má uvedená pozice mimořádnou odpovědnost a selhání může mít tragické následky (řidiči z povolání apod.) Otázka na případné těhotenství je v zásadě nepřípustná, význam má pouze v případě, kdy obsazovaná pozice má takový charakter, že ji ze zákona nesmí zastávat těhotná žena, případně matka malého dítěte.

Jste členem odborů? Jste členem některé politické strany nebo politického uskupení?

Takové otázky jsou ze zásady nepřípustné a nemusíte na ně odpovídat.

Máte ve své současné pracovní smlouvě klauzuli o zákazu konkurence (konkurenční doložku)?

Tuto otázku byste měli pravdivě zodpovědět. Pokud vám nakonec bude místo nabídnuto, poraďte se s právníkem, zda je konkurenční doložka ve vaší pracovní smlouvě platná. Zkuste zjistit, jaká je v tomto směru praxe vašeho současného zaměstnavatele, možná zjistíte, že nebude na dodržení zákazu konkurence trvat. Ze zákona nesmí konkurenční doložka zakazovat danou činnost déle než jeden rok po skončení pracovního poměru.

Jaké máte zájmy, koníčky?

V zásadě lze tuto otázku označit také jako nepřípustnou, ovšem dává vám i příležitost k prezentaci vaší osoby. Výjimečné hobby vzbudí zájem a odliší vás od masy ostatních kandidátů. Možná bude váš partner také rád, že konečně může jednou mluvit i o něčem jiném, než o pracovních tématech. Koníčky a osobní zájmy je dobré zmínit zejména v případě, kdy nějak souvisejí s vypsanou pozicí a jejími požadavky. Vaše hobby může např. dokládat sociální kompetenci či zodpovědnost. Důležité je, abyste nezačali bezhlavě vyjmenovávat všechny aktivity, kterým se věnujete ve volném čase. Některého zaměstnavatele by mohlo vyděsit i to, že se věnujete tzv. adrenalinovým sportům, představí si, jak těžko za vás bude rychle shánět náhradu... Možné je také, že je nové místo spojeno s častými a delšími služebními cestami. Pak otázka na vaše zájmy zjišťuje, zda máte ve svém volném čase aktivity, které by vám znemožňovaly na služební cestu odjet.


Přijímací pohovor - otázky, kterým se nevyhnete
Přijímací pohovor - otázky, kterým se nevyhnete II
Přijímací pohovor - otázky, kterým se nevyhnete IV
Přijímací pohovor - otázky, kterým se nevyhnete V

Obsah této stránky připravil Jobpilot.


  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

-9
Ano
Ne

Diskuze

Žádný komentář nebyl vložen.

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2017 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK