Likvidátor Jiří Švihla informoval, že za odebráním licence třetímu největšímu spořitelnímu družstvu v Česku, WPB Capital, stály úvěry v řádu desítek milionů korun poskytované účelově založeným společnostem spolu s nabýváním nedovolených typů cenných papírů. O licenci spořitelní družstvo přišlo po víc než ročním šetření ze strany České národní banky. Zhruba jedenáct tisíc drobných střadatelů do záložny uložilo kolem pěti miliard korun.
Rok v kleštích
Prvním úkolem likvidátora je sestavit zahajovací likvidační účetní rozvahu a soupis jmění, tedy zjistit majetkový stav záložny. „Protože rozhodnutí České národní banky o odebrání licence koncem června tohoto roku nabylo právní moci, musí záložna zahájit kroky vedoucí k úhradě svých závazků vůči všem věřitelům. Do procesu likvidace bude též zahrnut Fond pojištění vkladů, který bude vyplácet pojištěné vklady ze zákona. Limit činí sto tisíc eur. Je tedy velice pravděpodobné, že drtivá většina vkladatelů bude odškodněna v celé výši svého vkladu, přičemž do doby, než bude realizováno plnění ze strany Fondu pojištění vkladů, nebude realizován běžný platební styk,“ uvedl právní zástupce likvidátora Jiří Hartmann z advokátní kanceláře Hartmann, Jelínek, Fráňa a partneři.
Kampelička se ocitla v problémech už na jaře loňského roku, kdy Česká národní banka zahájila správní řízení a omezila činnost záložny. Správní řízení vyústilo odebráním licence, kterým se Česká národní banka snaží zabránit veškerému nelegálnímu nebo protiprávnímu konání WPB Capital. Podle centrální banky družstvo totiž poskytovalo účelově založeným obchodním společnostem úvěry v řádu desítek milionů korun a nabývalo nedovolených typů cenných papírů.
„WPB Capital už od loňského května nesměla na základě předběžného opatření centrální banky přijímat nové vklady a poskytovat nové úvěry. Současným členům doporučuji, aby si zřídili nové účty u jiných finančních institucí. Klienti, kteří mají podepsanou úvěrovou smlouvu, musí i nadále úvěr splácet dle splátkového kalendáře. V případě neuhrazení celé výše splátek nebo jejich úplného nehrazení bude spořitelní družstvo pohledávky vymáhat soudní cestou,“ konstatuje právník Jiří Švihla, likvidátor WPB Capital.
Žaloba: kampelička chce od ČNB víc než miliardu a půl
WPB Capital podalo podle svého obchodního ředitele Michala Čejky 24. června 2014 spolu s několika svými členy k Městskému soudu v Praze žalobu proti rozhodnutí bankovní rady ČNB a domáhá se zrušení rozhodnutí o odejmutí licence. Záložna tvrdí, že jednání, která jí jsou vytýkána, byla nesprávně právně kvalifikována, a navíc nemohou být ani přičítána WPB Capital.
Podle České národní banky byla licence WPB Capital odejmuta kvůli umělému navyšování části kapitálu, nabývání nedovolených typů cenných papírů a obcházení limitu angažovanosti. Záložna má za to, že vyhláška České národní banky č. 123/2007 Sb. (konkrétně část o zákazu finanční asistence), jejíž porušení regulátor WPB Capital vytýká, je protiústavní, v rozporu s vnitrostátními zákony vyšší právní síly a také s nařízením Rady Evropské unie, na což prý poukazují odborné právní posudky, které záložna soudu společně se žalobou předložila. Zmiňovanou vyhlášku navíc sama ČNB již zrušila a nahradila ji od 5. března 2014 novou. Národní banka prý tedy o odnětí licence WPB Capital rozhodla podle už neúčinného právního předpisu.
Česká národní banka prý navíc nepovolila vstup silných investorů, kteří by do družstva vložili výrazně vyšší částku, než kterou centrální banka zpochybňuje. Na žádosti WPB Capital o projednání vstupu investorů prý Česká národní banka reagovala sdělením, ve kterém uvedla, že takové jednání nepovažuje za vhodné vzhledem k platnosti předběžného opatření. Toto jednání považuje WPB Capital za tendenční.
Další části žaloby WPB Capital na ČNB se týkají údajného nákupu nepovolených cenných papírů a dalších záležitostí.
WPB věří, že žaloba bude úspěšná. Zároveň doufá, že likvidátor jmenovaný ČNB bude postupovat s péčí řádného hospodáře a nepřistoupí ke zpětvzetí žaloby na náhradu způsobené škody, kterou chce záložna po České národní bance zaplatit. Výši škody záložna vyčíslila na víc než 1,6 miliardy korun.
Sdílejte článek, než ho smažem
Diskuze
Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy
11. 7. 2014 2:22, Honza
ČNB pod vedením pana Singra nedůvěřuji. Bankovní rada ČNB již minulý rok ukázala podezřele načasovanou intervencí udělanou na míru, že nebude až tak hrát čistou hru. Na druhou stranu WPB Capital čistou hru nehraje též. Je tedy na soudu, který rozhodne, zda ČNB jednala oprávněně. Už nyní však vím, že ani od soudu českého se nedá čekat čistá hra, neb nezávislost našich soudů je asi jako mimina na své matce.
Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy
10. 7. 2014 13:22, xls
WPB se sama chovala prasácky a smlouvy nedodržovala, dobře jí tak.
V diskuzi je celkem (7 komentářů) příspěvků.