Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Otevřený dopis člena Metropolitního spořitelního družstva guvernérovi ČNB

| rubrika: Co se děje | 16. 10. 2013 | 14 komentářů
Mnozí z nás s podivem sledují dění kolem Metropolitního spořitelního družstva. O kauze průběžně informujeme, proto bez dalšího komentáře přetiskujeme dnešní otevřený dopis člena družstva guvernérovi České národní banky.

Vážený pane guvernére,

jmenuji se Jiří Štěpánek a jsem obyčejný občan, který ve svém obyčejném životě prakticky nezavadí o vládu, justici, nebo Českou národní banku (ČNB). Nicméně chápu, že moderní stát tyto instituce potřebuje, a proto k nim chovám určitý respekt. A svůj loajální postoj vůči státu vyjadřuji mimo jiné i tím, že poctivě platím daně a nepáchám trestnou činnost.

Právě proto jsem dnes v šoku: jsem totiž také jedním z více než čtrnácti tisíc klientů Metropolitního spořitelního družstva (MSD), takže poprvé v životě na vlastní kůži zažívám, co to znamená, když se mocné státní orgány rozhodnou někoho nebo něco zničit.

Už půl roku se nemohu dostat ke svým penězům, které jsou na účtech MSD blokovány rozhodnutím Vrchního státního zastupitelství v Praze, konkrétně JUDr. Daniely Smetanové, s jediným neurčitým odůvodněním, že se vyšetřuje úvěrový podvod. A zároveň se dozvídám, že ruku v ruce s tímto opatřením jdou různá správní řízení, kontroly a šetření ze strany ČNB, jejichž význam nezná nikdo jiný než Vy a Vaši kolegové. A jejichž souhrn nápadně připomíná záměrnou šikanu. Jak jinak si vysvětlit skutečnost, že:

•             MSD fungovalo bezproblémově 14 let, vždy řádně plnilo povinnosti vůči ČNB, veškeré audity a kontroly byly ze strany ČNB vždy akceptovány bez sebemenších námitek a výhrad. Jak to, že mohou být najednou veškeré procesy v družstvu ze dne na den špatně? To si před tím nikdo ničeho nevšimnul?

•             Nikdy v minulosti se nestalo, že by při podezření ze spáchání úvěrových podvodů došlo k zablokování všech peněžních prostředků finanční instituce. Proč je tomu tak v případě MSD?

•             ČNB vydala předběžné opatření proti MSD pouhých 5 dnů po zahájení kontroly, která ještě stále běží. Na druhou stranu vyšetřování VSZ a zablokování účtů trvá již déle než půl roku a VSZ stále nepřišlo s žádnými konkrétními výsledky, potažmo obviněním. Jak to, že ČNB dospěje k závěrům tak rychle a VSZ není za 6 měsíců schopno sdělit nic konkrétního?

Soustředěný útok ze dvou stran je dobrá taktika. Ale proč to děláte? Napadá mě možné zadání ze strany velkých bank a jimi motivovaných politiků, kteří se na spořitelní družstva neboli kampeličky dívají jako na nežádoucí vetřelce v jejich teritoriu. Vadí jim, že kampeličky sdružují desetitisíce klientů a hospodaří s desítkami miliard jejich korun.

Vážený pane guvernére, zvažte, jakou hru to hrajete. Zvažte, jestli se chcete podílet na nové loupeži za bílého dne, jakou bylo před třinácti lety potopení IPB a její bleskurychlé bezplatné odevzdání do rukou ČSOB. ČNB tehdy sehrála neblahou roli, když vysláním falešných signálů o stavu IPB způsobila run na banku. Dnes dělá totéž vůči kampeličkám, a to nejen vůči Metropolitnímu spořitelnímu družstvu.

Vyzývám Vás, abyste přehodnotil postup ČNB v této záležitosti a přestal hazardovat s osudy tisíců poctivých lidí, kteří nikdy nikomu neublížili a nespáchali nic nezákonného. Odnětím licence MSD, o kterém se již v některých médiích informuje jako o hotové věci, nás odkážete na Fond pojištění vkladů. Mnozí z nás přijdou o velkou část celoživotních úspor.

Prosím, zvažte to. A srovnejte si to se svým svědomím!

S pozdravem,

Jiří Štěpánek

Hlína, Ivančice 

P. S. Volím formu otevřeného dopisu, protože veškeré předchozí pokusy dozvědět se něco konkrétního ztroskotaly na byrokratické bariéře.

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

+165
Ano
Ne

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

16. 10. 2013 21:31, klozka

Dovedete si představit, že by kvůli podezření z nějakého podvodu zablokovali účty třeba nějaké pojišťovně, bance nebo nadnárodnímu podniku? A trvalo by to řadu měsíců?
To by se Česko na arbitrážích úplně položilo.
Ale na "malou" kampeličku si troufnou.

Reagovat

 

+118
Líbí
Nelíbí

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

17. 10. 2013 0:03

Stálo mu to všechno za těch pár korun úroku navíc?:)

Všichni najednou kvičej. A já jim to přeji.

Reagovat

 

-83
Líbí
Nelíbí

Další příspěvky v diskuzi (14 komentářů)

10. 4. 2014 | 18:12 | Ondřej

Pamatujete na kampeličky v devadesátých letech a o kolik v nich lidé přišly peněz?
Úplně nejjednodušší co můžete udělat je vyvádět z banky peníze, nebo špatně investovat, ale to celé se projeví až za několik let, kdy...
více

21. 12. 2013 | 18:18 | koutnak

Vždyť reagovala, ne? více

4. 11. 2013 | 22:40

To je jednoduchý: kdyby neplnilo, musela by ČNB jednat. více

18. 10. 2013 | 13:19 | Pavel

K otevřenému dopisu jen jedna otázka nestranného pozorovatele. Jak víte pane Štěpánku, že MSD vždy řádně plnilo všechny své povinosti vůči ČNB. Sedí snad v představenstvu MSD, že máte tyto mimořádné informace? více

18. 10. 2013 | 8:56 | Standa

Pod otevřený dopis pana Štěpánka se s radostí podepíšu. Mám také negativní zkušenost jako vyvlastněný drobný akcionář IPB banky.Stát pak Nomuru odškodnil a vlastní občany ignoruje! Poučen riziky jsem část úspor pak v roce...více

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2018 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK