Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Soud: Peníze v největší záložně zůstanou zablokované

Členové největší tuzemské kampeličky Metropolitní spořitelní družstvo se zatím ke svým vkladům nedostanou. Vrchní soud v Praze totiž zamítl tři z pěti stížností zástupců záložny na usnesení Vrchního státního zastupitelství v Praze, které o zablokování v průběhu května rozhodlo.

Další stížnost družstva soud zamítl, protože byla podána opožděně. O poslední ještě Vrchní soud nerozhodl. Kromě toho vyhodnotil jako nedůvodné i dvě odvolání Metropolitního spořitelního družstva na dvě zamítnuté stížnosti.

Družstevní záložna tak má i nadále zablokované účty, na kterých je zhruba 2,6 miliardy korun. Celková výše aktiv největší české záložny přitom na konci prvního čtvrtletí roku 2013 činila 13,6 miliardy.

Představenstvo družstva v zatím posledním oficiálním prohlášení z 13. června vzkázalo členům, že uskutečnilo vratky peněz, které na družstevní účty směřovaly po 14. květnu. To potvrzují i někteří klienti.

Vedení družstva současně tvrdí, že prodalo cenné papíry a výnos z nich použije na „uspokojení potřeb svých členů“.

Dozorující státní zástupkyně zdůrazňuje, že k blokaci se přistupuje jen v případech, kdy je podezření na spáchání závažného trestního činu.

Opáčko

Konec května. Velký poplach. Metropolitní spořitelní družstvo má zablokované peníze, Česká národní banka začala řízení – doposud neskončené – také se záložnou WPB Capital. Ta ovšem stále peníze vyplácí, jen neuzavírá nové vklady, nepůjčuje, nepřijímá členy...

Pojištění vkladů: Na záložny máme!

Rozhovor s šéfkou Fondu pojištění vkladů

Renata Kadlecová

„Fond má dostatek finančních rezerv, aby uhradil krach v podstatě celého sektoru družstevních záložen. Pokud jde o počet bank, které by mohly zkrachovat a my bychom si na vyplácení vkladů nemuseli půjčovat, tak těch je zhruba osm až devět,“ říká v exkluzivním rozhovoru pro Peníze.cz ředitelka Fondu pojištění vkladů Renata Kadlecová.

Ani od kampeličky, ani od Fondu pojištění vkladů

S výjimkou plateb zaslaných po 14. květnu se tak vkladatelé, kteří musí být zároveň členy družstva, zatím ke svým úsporám nedostanou. Peníze totiž nemá ani družstvo, ani o ně ještě nemohou žádat Fond pojištění vkladů.

Vklady jsou sice ze zákona pojištěny až do výše sta tisíc eur (zhruba 2,5 milionu korun) na každého klienta, ale fond může zahájit výplatu až poté, co od České národní banky obdrží písemné oznámení o neschopnosti záložny dostát závazkům vůči oprávněným osobám za zákonných a smluvních podmínek.

Zákon přitom uvádí, že Česká národní banka musí takové oznámení vydat nejpozději do pěti pracovních dnů ode dne zjištění rozhodné skutečnosti. Přestože Metropolitní spořitelní družstvo nevyplácí vklady už zhruba tři týdny, zatím jej nevydala. Samotné přerušení výplat totiž ještě automaticky neznamená, že je záložna v platební neschopnosti.

„Česká národní banka podle § 41d odst. 1 zákona o bankách oznámí platební neschopnost do určité doby po zjištění rozhodné skutečnosti. Samo ojedinělé neprovedení platby nebo krátkodobé přerušení plateb však není rozhodnou skutečností, jak potvrzuje i znění směrnice EU o kompenzačních schématech,“ vysvětluje mluvčí centrální banky Tomáš Zimmermann.

„Česká národní banka musí nejprve prověřit, jakou povahu má případné pozastavení plateb, zda souvisí s finanční situací předmětné banky nebo záložny a zda nejde jen o krátkodobý výpadek,“ dodává Zimmermann. Ohledně podrobností však odkazuje na zákonnou povinnost mlčenlivosti.

Anketa

Pokračuje vyšetřování dost rychle?

Je to vážné, říká státní zástupkyně

„Peněžní prostředky se zajišťují tehdy, nasvědčují-li zjištěné skutečnosti tomu, že jsou určeny ke spáchání trestného činu nebo k jeho spáchání byly užity nebo jsou výnosem z trestného činu,“ říká obecně k důvodům zadržení peněz družstva dozorující státní zástupkyně Daniela Smetanová z Vrchního státního zastupitelství v Praze.

„Poskytnuté finanční prostředky byly přes řetězce dalších obchodních společností konvertovány na měnu euro a vyváděny do zahraničí,“ vysvětlila podrobněji Smetanová již v květnu, kdy problémy největší české záložny vešly ve známost.

Trestní řízení zůstává nadále ve stadiu prověřování, což znamená, že zatím není stíhána konkrétní osoba. Momentálně není možné říci ani to, jak dlouho budou peníze Metropolitního spořitelního družstva zablokované.

Celý článek si přečtete na Aktuálně.cz

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

+11
Ano
Ne

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

16. 6. 2013 10:56, SpookY

Tohle je zase lumpárna hodná ČR. Pokud tam byl pokus o trestnou činnost (jak se tvrdí), tak měla policie zatknout viníky a zarazit jen ty finanční operace, které se toho konkrétně týkaly. A ne blokovat celé družstvo.

Jen tak pro zajímavost - kolik bylo ve věci podáno trestních oznámení a na co konkrétně, kolik bylo zatčeno osob?

Dodneška klientům ani veřejnosti nikdo neřekl o co se vlastně jedná. Spíše to nasvědčuje tomu, že MSD vadilo velkým banksterům a bylo potřeba zdiskreditovat záložny.

Reagovat

 

+91
Líbí
Nelíbí

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

16. 6. 2013 17:10

Dekujeme vsem expertum za hodnotne prispevky. Je videt, ze maji velkou pravni i ekonomickou erudici. Na diskusnim foru jich je skoda!

Reagovat

 

-67
Líbí
Nelíbí

Další příspěvky v diskuzi (12 komentářů)

19. 6. 2013 | 10:25 | George

Autor článku se mýlí, MSD vklady vyplácí! Správně se zde uvádí, že vedení družstva prodalo cenné papíry a výnos z nich použije na uspokojení potřeb svých členů. Tento týden jsem poslal příkaz k převodu do jiné banky a byl...více

17. 6. 2013 | 16:41

Pokud do neceho nevidis, tak o tom nediskutuj. Potom tve nazory totiz vypadaji, kulantne receno naivne více

17. 6. 2013 | 12:13 | Příchozí

Vžyť jsme v české kotlině lidičky...! a proto je vždy nutno exemplárně potrestat každého,kdo je úspěšnější,než ti "stopro" investiční profíci,kteří nám velkohubě nabízejí téměř? inflačně mínusové zhodnocování našich úspor...více

16. 6. 2013 | 20:46 | Barbara

Před časem jsem uvažovala, že si peníze u MSD uložím. Nakonec zvítězila Equa banka, sice měla o něco nižší úrok na spořicím účtu, ale teď jsem ráda, že jsem se pro ni rozhodla více

16. 6. 2013 | 20:27 | Lemming

Těch 2.5M, u kterých byly banky moc moc rády, že je máte uložené v záložně a ne u nich? :) více

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2017 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK