Současně se startem zbývající vlny elektronické evidence tržeb (EET) se přesunou některé obory z patnáctiprocentní do desetiprocentní sazby DPH. Schválili to dnes poslanci, když rozhodli o rozšíření EET (podrobnou zprávu jsme přinesli hned po schválení ve sněmovně).
Většina změn je součástí původního návrhu z dílny ministerstva financí. DPH tak má od příštího roku klesnout pro:
- úklid vnitřních prostor a mytí oken v domácnostech,
- opravy obuvi a kožených výrobků,
- opravy a úpravy oděvů a textilních výrobků,
- opravy jízdních kol,
- kadeřnické a holičské služby,
- domácí péče o děti, staré, nemocné a zdravotně postižené občany,
- půjčování nebo nájem knih,
- vodné a stočné.
Snížení DPH u vodného a stočného přitom mohlo ministerstvo podpořit už dřív, když to navrhovali senátoři. Před pár měsíci ale změnu odmítlo, protože ji chtělo svázat právě s rozšiřováním EET a samo se pochlubit snižováním daní.
Poslanci schválili také snížení sazby DPH u e-knih a audioknih na 10 procent, sjednotí se tak s tištěnými knihami. Jde o jeden z mála opozičních návrhů, které vládní koalice během hlasování podpořila. Stojí za ním Věra Kovářová z hnutí STAN, cílem je zvýšit dostupnost knížek i pro mladší generaci.
Původně měla DPH klesnout také u prodeje řezaných květin. Při projednávání ve vládě ale tento bod vypadl. Premiér Andrej Babiš se tím aspoň částečně zbavil podezření z konfliktu zájmů: Letos na jaře totiž investiční společnost Hartenberg, která patří do Babišova svěřenského fondu, koupila většinový podíl ve společnosti HFF provozující síť květinářství Flamengo.
Veřejnost a podnikatele si chce ministerstvo získat i dalším snížením DPH na stravovací služby – z 21 na 15 % klesla už při startu první vlny EET, teď půjde ještě níž. „Bilance prvního roku s evidencí tržeb v pohostinství v kombinaci se snížením daně na stravovací služby nám ukázala, že i přes nižší DPH se výběr daní zvýšil,“ říká Schillerová.
A tentokrát se s tím svezou nejenom nealkoholické nápoje, ale i točené pivo. Přitom zrovna ministr zdravotnictví za ANO nedávno poslance varoval, jak je alkohol škodlivý; a odkázala se na něj i Schillerová, když odmítala podobný návrh podporující malé pivovary – akorát prosazovaný opozicí. Sama vláda současně schválila zvýšení spotřebních daní z lihu, což ovšem postihne jenom takzvaný tvrdý alkohol.
„Druhá snížená sazba daně“ funguje od roku 2015. Původně ji tehdejší vláda vedená ČSSD zavedla na léky, knihy a kojeneckou výživu, poté ji rozšířila i na suroviny určené k výrobě potravin pro lidi s celiakií a fenylketonurií. Podle očekávání se od té doby objevují snahy přeřadit do této nejnižší sazby (pomineme-li úplné osvobození od DPH) i další položky, od roku 2017 poslanci podpořili snížení daně u novin a časopisů.
Zmíněná Věra Kovářová (STAN) na konci loňského roku prosadila i snížení sazby DPH ve veřejné dopravě z 15 % na 10 %.
Petr Kučera
Zaměřuje se na osobní finance a spotřebitelská témata. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Přes pět let vedl web Peníze.cz, předtím ekonomicko-finanční rubriku... Další články autora.
Sdílejte článek, než ho smažem