Knihy mají zelenou. Stejně trčí na místě

Michal Kašpárek | rubrika: Komentář | 23. 4. 2015 | 11 komentářů
K daňovému zvýhodnění knih chybí silné argumenty. Většina prodaného zboží je brak a na rozdíl od potravin a léků náklady na knihy nezatěžují díky knihovnám nejchudší. Víc než stát škodí špatné a slabé služby.
Knihy mají zelenou. Stejně trčí na místě

Pokud jste si chtěli koupit nějakou knihu, udělejte to dnes: knihkupectví po celé zemi nabízejí 15procentní slevy. Loni akce Knihy bez DPH napomohla snížení sazby daně u papírových knih z patnácti na deset procent. Letos sice nese název Knihy mají zelenou, ale požadavek na další snížení sazby DPH se vrací ve vyjádření Martina Vopěnky nebo Jana Němce.

Český svaz knihkupců a nakladatelů usiluje o to, po čem touží většina podnikatelů: totiž aby jejich obor získal výhody oproti ostatním. A protože na rozdíl od takových výrobců jatečních pistolí můžou knihkupci a nakladatelé počítat s apriorní podporou kulturní veřejnosti, stojí za to stávajícímu i dál požadovanému zvýhodnění oponovat.

Anketa

Mají být knihy zatížené nižší DPH?

Knihy mají blíž videohrám než k lékům

Emocionálních argumentů pro daňové zvýhodnění knih jsme dostali spoustu: Karel Hvížďala kampaň podporuje tím, že když „připustíme, aby nad alfabetickou kulturou zvítězila ikonická kultura, je naše civilizace v ohrožení“ a Jiří Dědeček pěje, že „číst je jako jíst, knihy jsou potrava ducha“.

Racionálním zhodnocením ta tvrzení neprocházejí nejlíp: jen malá menšina prodaných knih je skutečně výživnou potravou ducha. Žebříčkům na Martinusu a Kosmasu vládnou detektivky, kuchařky, esoterika a osobní rozvoj. Druhý, třetí a čtvrtý žánr nejsou vítězstvím abstraktního myšlení, které Hvížďala brání před ikonickou kulturou, ale naopak dokladem jeho debaklu.

Ducha můžete stejně dobře nakrmit hudbou, filmy nebo i počítačovými hrami: všechna ta média dokázala ve svých zářných okamžicích šířit abstraktní myšlenky a i v těch méně zářných umí pořád inteligentně bavit. Audiovizuální nosiče jsou přitom stále v nejvyšší sazbě DPH. Ostatní podnikatelé totiž asi nejsou dost chucpe na to, aby si s Láďou Hruškou (nebo jeho hudebním ekvivalentem) ve výloze hráli na strážce civilizačního plamene.

Knihy mají blíž k ostatním druhům zábavy než k ostatním položkám v desetiprocentní sazbě DPH ještě jednou věcí: pro jejich zlevnění se, s výjimkou učebnic a cvičebnic, nedají použít sociální argumenty. Léky nebo potraviny jsou v nízké sazbě DPH především proto, že si je musí kupovat každý, a jejich vyšší cena by tak existenčně ohrozila miliony lidí. Čtení si ale můžete půjčit v knihovně nebo, pokud se smíříte s omezeným výběrem, koupit v antikvariátu.

Anketa

Kolik knih přečtete za rok?

Není produkt, nejsou zákazníci

Z pozice člověka, který má sledování knižní produkce v náplni práce, bych pak ještě převážné části nakladatelů vzkázal: Než začnete žádat zvýhodnění, zkuste zlepšovat svoje služby tak, jak se to dělá v restauracích nebo na železnici. Nebo je aspoň přestaňte zhoršovat. Anebo se u toho zhoršování přestaňte tvářit, že děláte službu jazyku a kultuře.

Úroveň redakční práce je rok od roku zoufalejší: co jsem v recenzích před čtyřmi lety pranýřoval jako kostrbatý překlad, je dnes standard. Beletrie vzniká divoce, bez stálého dohledu redaktora, a i u oceněných knih si tak s kamarády říkáme „neboj, těch třicet stran musíš vydržet a pak už to bude dobrý“. Vy asi budete tvrdit, že to je důsledek špatných prodejů, já ale, že je to jejich příčina. Zamyslete se nad tím v jiném kontextu: jak by vám byla sympatická restaurace, která na jídle viditelně škudlí a svádí to na všechny okolo?

Se snahou vyjít čtenářům vstříc by to taky mohlo být lepší: z patnácti knih oceněných před Vánoci Lidovkami se jich doteď dá jako e-book koupit jen osm. Já vím, papír voní. Fošny na rakev taky.

A pak tu je ten slon v místnosti, totiž že není koho číst a proč. Štefan Švec to kousavě popsal v článku Na Čechy dobrý. Pro mě je symbolem zoufalství manifest populárních mladých autorů (včetně zmíněného Jana Němce) Dvanáct odstavců o próze, který varuje před aktuálností a ideologizací beletrie. Kdyby se jím řídil Hašek, Čapek nebo Kundera, nikdy by nevznikl Švejk, Válka s mloky ani Žert, vrcholy národní literatury.

S neschopností a vlastně i nechutí zorientovat se v současném světě, klást kurážné otázky a nacházet na ně nebanální odpovědi může stát těžko pomoci. Aspoň ne přímo a ne hned. Podpořit prodeje kuchařek a sadomaso softporna může snadno a rychle. Ale zas není důvod, proč by to měl dělat.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+3
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 11 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

23. 4. 2015 12:49, Tomáš Fojtík

Milý pane, rád bych Vás informoval o tom, že motivace ke snížení DPH byla jiná, než koncová cena knihy pro zákazníka. Ta se totiž nezměnila, stejně jako se nezměnila při zýšení DPH na knihy. Šlo o něco jiného: aby nakladatelům zůstala v kapse větší část peněz. Aby se prostě vydávání nízkonákladových, minoritních knih, začalo aspoň trochu vyplácet. Je brzo na zhodnocení, ale myslím, že to hodně pomůže.

Zobrazit celé vlákno

+22
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

23. 4. 2015 3:29, Míra

Normálně dreky a ještě ten Čepelka na Country rádiu má knižní okénko a to jsem úplně v tranzu a rádio bych rozmlátil!!!!
Mám několik let e-knihu s velkým množstvím oblíbených autorů a z lenosti i audio knihy.
Několikrát jsem zásoboval městskou knihovnu a dnes knihy papírové vyhazuji!! Recenze mají pěkné, jsou to fakt dreky.
NORMÁLNĚ NEDISKUTUJI ČAU

-5
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (11 komentářů) příspěvků.

Oblíbená témata

dph, knihovny, knihy, podnikání, vzdělání

Simplecoin

A tohle už jste četli?

Skrytá daň: Srdce nebolí

23. 4. 2015 | Gabriel Pleska | 7 komentářů

Skrytá daň: Srdce nebolí

Každou minci pětkrát otočit v ruce. To se to šetřívalo za starých časů! Platební karta vám může v ruce rotovat jako Peroutka v hrobě letos zjara, ale stejně si přitom pořádně neuvědomíte,... celý článek

Velký přehled a kalkulačka: Kolik vaší peněžence ušetří třetí sazba DPH

13. 1. 2015 | Petra Dlouhá

Velký přehled a kalkulačka: Kolik vaší peněžence ušetří třetí sazba DPH

Od ledna platí třetí sazba DPH. Z knih, hudebnin, léků a nenahraditelné dětské výživy se nově do státní kasy odvádí na místo dřívějších patnácti procent jen deset. Změnily se ale ceny... celý článek

Očima expertů: Tři sazby DPH. Dobrý nápad, nebo zbytečná komplikace?

25. 4. 2014 | Ondřej Tůma | 7 komentářů

Očima expertů: Tři sazby DPH. Dobrý nápad, nebo zbytečná komplikace?

Může třetí sazba DPH skutečně pomoci rodinám, jak to prezentuje vláda, nebo se jedná o zbytečnou komplikaci daňového systému, která k ničemu dobrému zvlášť nebude? Zeptali jsme se ekonomů... celý článek

Kam jdou vaše daně: interaktivní grafika

23. 2. 2012 | redakce Peníze.CZ | 8 komentářů

Kam jdou vaše daně: interaktivní grafika

Blíží se březen, měsíc růžového formuláře. Kdekdo zapláče, o kolik peněz ho zase finanční úřad oškube. Tušíte ale, co se s vašimi daněmi děje dál, kolik peněz kam stát vydá? Unikátní... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.