Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Proč teď Češi málo utrácejí? Jen rostoucí daň za to nemůže

Mezi důvody, proč Češi omezili nákupy, patří i stále vyšší daň z přidané hodnoty. Od roku 2008 vláda postupně zvýšila její sníženou sazbu z pěti až na letošních 15 procent, základní sazbu pak na 21 procent.

Odborníci oslovení on-line deníkem Aktuálně.cz se ale shodují, že rostoucí daň představuje jen „jeden dílek v mozaice“. K neochotě utrácet podle nich přispívá také ekonomická nejistota nebo například skutečnost, že reálné mzdy od počátku roku 2011 – s výjimkou loňského čtvrtého čtvrtletí – klesají.

Výsledkem jsou klesající tržby maloobchodníků – v červnu se po očištění o vliv pracovních dní meziročně snížily o 1,1 procenta, za samotné potraviny přitom daly domácnosti o 3,6 procenta méně. Podle Českého statistického úřadu rostly pouze tržby z prodeje oděvů a obuvi (o 3,8 procenta) a počítačového a komunikačního zařízení (o dvě procenta).

Daně nejsou všechno

Rostoucí povinné odvody k vyšší spotřebě samozřejmě nemotivují. Zvyšování daně z přidané hodnoty zdražuje jak zboží, tak služby. Tato daň je navíc všudypřítomná – protože funguje celoplošně, takže ovlivňuje nákupy nejvíce.

„Nastává jednorázový cenový šok pro spotřebitele a ti okamžitě omezí své nákupy. Mnohdy není důležitá samotná velikost změny sazby, ale to, na jaký typ zboží se uplatní,“ říká analytik Michal Kozub z Home Credit.

Samotná vyšší daň ale nevede k tomu, že by si lidé přestali část věcí kupovat. Další příčinou je negativní výhled do budoucna – skutečné oživení české ekonomiky se stále odkládá.

Vliv má také inflace a pokles reálných mezd, což znamená, že nominální mzdy rostou pomaleji než ceny zboží a služeb.  

„Například v roce 2011 nakoupila průměrná česká domácnost zboží a služby za 132 tisíc korun. Pokud by si chtěla totéž dopřát v následujícím roce, musela mít v peněžence o 1500 korun více,“ vysvětluje analytik Filip Fyrbach z GE Money Bank.

Nepomáhají ani slevy zboží v supermarketech. Takzvané akce totiž přestávají na zákazníky zabírat, jelikož se s nimi setkávají prakticky všude. Podle Aleše Langra, který mediálně zastupuje Interspar, se aktuálně prodává v akci 40 procent maloobchodního zboží.

„Mezi maloobchodními řetězci zuří cenová válka, na jejíž nebezpečí upozornil při své poslední návštěvě v Česku i velikán marketingu Philip Kotler,“ připomíná Milan Postler, který na Vysoké škole ekonomické v Praze přednáší marketing. Obchody se dostaly do takzvané slevové spirály.

Anketa

Kupujete víc než loni?

Důležitější je víra

Analytici věří, že tuzemské domácnosti opět zvýší svou spotřebu i v případě, že sazby DPH zůstanou na současné vyšší úrovni. Důležitější je podle nich víra, že bude lépe a že si toho lze z výplaty koupit alespoň tolik jako minulý měsíc či rok. „Jestliže spotřebitelé dostanou jistotu zlepšení situace, může spotřeba vzrůst i při stávajícím daňovém zatížení,“ shrnuje Kozub.

S tím souhlasí analytik Jiří Cihlář ze společnosti Next Finance, podle kterého jsou k nastartování spotřeby nutné dvě podmínky. „Tou první je, aby naše ekonomika začala růst. V tomto ohledu jsme nyní skeptičtí. Recese české ekonomiky by měla trvat ještě minimálně dva kvartály,“ uvádí.

Kromě toho považuje za důležité, aby se do daňového systému každou chvíli nezasahovalo. Největším problémem podle něj totiž není ani tak samotná výše sazeb, jako časté změny.

„Pro ekonomiku není až tak podstatné, jestli je sazba DPH 20 či 21 procent, ale aby si na ni mohly ekonomické subjekty dokonale zvyknout,“ vysvětluje. To ovšem podle něj není možné, pokud se sazba za posledních dvacet let měnila šestkrát. Další novinky přitom očekává po předčasných parlamentních volbách.

Vysoké daně škodí i státu

Příliš vysoké daně nemusí být problémem jen pro domácnosti. Užitek nepřinášejí ani vládě, byť to může na první pohled vypadat, že mezi daňovým zatížením a vybranou sumou existuje přímá úměra.

Vztah mezi sazbou daně a výnosem vyjadřuje Lafferova křivka. Ta ukazuje, že při zvyšování sazby roste vybraná částka jen do určitého zlomu, následně začne výnos opět klesat. Důvodů je několik. Enormní daně působí demotivačně a odrazují lidi od podnikání. Část činností se přesouvá do šedé ekonomiky, kromě toho dochází k odlivu kapitálu do zahraničí.

Celý článek si přečtete na Akutálně.cz

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

+22
Ano
Ne

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

1. 9. 2013 11:03, czhunter

Ono také není za co utrácet.
Průmysl, v oblastech, které sleduji, už několik let stagnuje - auta dnes nejsou lepší než před 5ti lety, počítače v podstatě také ne (5 let staré PC stačí v podstatě na vše), vývoj telefonů se zastavil někdy před 3 lety (od kdy dva největší inovátoři - Samsung a Apple neukázali nic zajímavého, co by lidem umělo vytáhnout peníze z kapsy), trh s HDTV je saturovaný už několik let, filmový a herní průmysl je v úpadku (nejen v ČR, ale i ve světě) - netvoří zážitky, za které by byli lidé ochotni platit.

Samozřejmě - pořád se musí obměňovat věci, které se rozbijou, jíst se musí také pořád, od energií se odříznout neumíme ... ale z toho žádný velký růst nevzejde - a pohled dopředu také nenaznačuje, že by se mělo (někde na světě) objevit něco, co způsobí nějaké velké nakupování. I slavné Google glass jsou v podstatě propadák, a Chromecastů se prodalo spousta, ale žádné velké výdělky z toho nebudou.
A když "nákupní šílenství" neumí rozpoutat ani sám všemocný Google, kdo potom?

Kromě chudých jsou i lidé, kteří mají na účtech statisíce, ale nic si nekupují, protože není co a proč.

Reagovat

 

+15
Líbí
Nelíbí

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

1. 9. 2013 18:40, eďa

Cukr dovážíme, lán cukrovky neuvidíte, brambory jsou už nyní za 16,- Kč za kilo a kvalitní maso vepřové či hovězí se stává pro většinu národa nedostižnou metou....víte, kolik stojí panenka??
Jablka ve slevě za dvacku, no není to žůžo??Ty horší se dříve dávaly do bečky, to kvůli úctě k ovoci...podívejte se, kolik toho mají v nákupním košíku důchodci, desetkrát to otočí v ruce a než vrátí do regálu.....
Soukromí zemědělci dřou sobota neděle, protož je ničí výrobky dovážené ze zahraničí na rozdíl těch našich dotovanými jejich vládami.
Díky pane Havle, který jsi zahájil totální devastaci toho, co dříve bezvadně fungovalo a plnilo i Tvůj ctěný žaludek. Byli jsme soběstační v rámci výživy takřka ve všem a čile jsme vyváželi, doufám, že jsi tam, nahoře nebo dole?? spokojen.....

Reagovat

 

-1
Líbí
Nelíbí

Další příspěvky v diskuzi (13 komentářů)

2. 9. 2013 | 8:38 | eďa

Samozřejmě, že si přeji změnu systému, ale to snad většina a rovněž souhlasím, že tu změnu nejprve musí provést každý sám v sobě. Já jsem ji provedl přesně před 20ti lety a teď jen čekám, kdy k ní dojde většina. Ta bohužel...více

2. 9. 2013 | 8:20 | eďa

Milý Rado, samozřejmě, že si pěstuji, chovám, směňuji přebytky a mohl bych jich mít 100x tolik a jen by se po nich zaprášilo. Do marketů chodím na pokec, kam jsme to dobudovali po tom sametu. Je vidět a mnohdy dost okatě,...více

2. 9. 2013 | 7:59 | Fredy

Jardo, super-hyper se chovají tržně, neboli prodávají to, co se jim vyplatí. Pokud jsou jablka ze Španělska levnější (pro obchodníky), než ta česká, tak jim dají přednost. Pak je to otázka časová a množstevní.
Neobhajuji...
více

1. 9. 2013 | 22:44 | Rada

Vy chodíte nakupovat? Vy si vše nepěstujete a nechováte? Z vašich minulých příspěvků jsem nabyl dojmu, že jste zcela nezávislý na tomto zlodějském systému. Pokud i vy nakupujete v obchodech, obávám se, že tento prohnilý zkorumpovaný...více

1. 9. 2013 | 21:40 | lukas

Bohužel sdílím taktéž názor,že jsme národem otupělých ovcí.Necháme si líbit naprosto vše a nikdo nic nedělá.Nevadí že se zvedají daně a zdražuje vše důležité,avšak platy zůstavají nebo naopak klesají.Spravedlnost u soudů...více

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2018 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK