Jak získat dotaci na ekologické vytápění

| rubrika: Jak na to | 22. 4. 2009 | 1 komentář
Jak získat dotaci na ekologické vytápění
Majitelé rodinných domů, bytovek i novostaveb mohou z programu Zelená úsporám získat vysoké dotace na ekologické vytápění. Příspěvek je na kotle na biomasu, jako je dřevo či pelety, dále na účinná tepelná čerpadla a na solární kolektory.

Program Zelená úsporám podporuje, aby majitelé začali ve svých domech používat ekologičtější zdroje tepla. Kdo chce získat dotaci, musí zrušit kamna či domovní kotelny na tuhá a kapalná paliva, nebo nahradit elektrické vytápění za účinné tepelné čerpadlo. Výše státní podpory je odstupňovaná podle toho, na jaký nový zdroj vytápění dům přejde.

Jaká bude dotace

Rodinné domy
Zdroj na biomasu s ruční dodávkou paliva s akumulační nádrží, nebo zdroj na biomasu se samočinnou dodávkou paliva: 80 tisíc Kč, max. 60 procent nákladů
Zdroj na biomasu s ruční dodávkou paliva bez akumulační nádrže: 50 tisíc Kč, max. 50 procent nákladů
Tepelné čerpadlo země-voda, voda-voda: 75 tisíc Kč, max. 30 procent nákladů
Tepelné čerpadlo vzduch-voda: 50 tisíc Kč, max. 30 procent nákladů
Solárně-termické kolektory pouze na ohřev teplé vody: 55 tisíc Kč, max. 50 procent nákladů
Solárně-termické kolektory na ohřev teplé vody i přitápění: 80 tisíc Kč, max. 50 procent nákladů

Bytové domy
Zdroj na biomasu: 25 tisíc Kč, max. 50 procent nákladů
Solárně-termické kolektory pouze na ohřev teplé vody: 25 tisíc Kč, max. 50 procent nákladů
Solárně-termické kolektory na ohřev teplé vody i přitápění: 35 tisíc Kč, max. 50 procent nákladů

Z dotace se dá pokrýt 30 až 60 procent nákladů a získat lze od 25 do 80 tisíc korun. O dotaci mohou požádat vlastníci rodinných, bytových domů a novostaveb.
Oprávnění žadatelé:
  • fyzické osoby
  • společenství vlastníků
  • bytová družstva
  • města a obce, městské části
  • podnikatelské subjekty
  • případně další právnické subjekty

Žadatel přikládá i čestné prohlášení, že nahradil původní zdroj tepla novým ekologickým topením, bude ho řádně provozovat po dobu patnácti let, nebo ho vymění za zdroj se stejnými nebo lepšími ekologickými parametry. Podrobnosti se dají najít v Příručce pro žadatele o podporu.

Kotle, čerpadla, solární kolektory i zvolené technologie včetně dodavatelů je nutné vybrat ze Seznamů zveřejněných na webu programu Zelená úsporá. Jestliže majitelé tuto podmínku nedodrží, dotaci nezískají. K žádosti se přikládá projekt s výpočtem měrné roční potřeby tepla, který vypracuje autorizovaný odborník:

  • autorizovaný projektant
  • autorizovaný architekt
  • energetický auditor
  • autorizovaný technik z oboru

U solárně-termických kolektorů je podmínkou dosáhnout minimální předpokládaný zisk energie ve výši 350 kWh na jeden metr čtvereční kolektorové absorpční plochy. Instalací kolektorů se přitom musí v rodinném domě ušetřit celkem 2000 kWh a na každou bytovou jednotku v bytovém domě celkem 1000 kWh. Jestliže kolektor poslouží jak k ohřevu vody, tak i k přitápění, hodnoty předpokládaného zisku musejí být 1,3krát vyšší.

Partners Financial Services

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.