Jak získat energetickou dotaci na novostavbu

| rubrika: Jak na to | 22. 4. 2009
Jak získat energetickou dotaci na novostavbu
V programu Zelená úsporám se dají získat statisícové dotace na novostavbu. Dotaci získá vždy první vlastník. Novostavba musí ale splňovat pasivní energetický standard a dům nemůže být panelový.

Pasivní energetický standard dosahuje takový rodinný domek, jehož spotřeba tepla na vytápění nepřekročí 20 kWh/m² podlahové plochy za rok.

Jaká bude dotace

Rodinné domy
Pro novostavbu v pasivním standardu: 220 000 Kč/dům

Bytové domy
Pro novostavbu v pasivním standardu: 140 000 Kč/byt

Pasivní bytový dům nesmí překročit hodnotu 15 kWh/m² podlahové plochy za rok. Jde tedy o novostavby, ve kterých jsou náklady na vytápění a ohřev vody velmi nízké a životní prostředí je tak zatěžováno co nejméně.

Zda nový objekt splní přísné parametry pasivního energetického standardu je potřeba prokázat v projektu. Ten může vypracovat pouze autorizovaný odborník:

  • autorizovaný inženýr v oborech pozemní stavby
  • projektant
  • autorizovaný architekt
  • energetický auditor na základě údajů z projektové dokumentace

Dotace je poskytována bez ohledu na velikost domu či bytu a získá ji vždy první vlastník. Na novostavbu jednoho rodinného domu se dá od státu získat 220 tisíc korun a na každý byt v novém bytovém domě je dotace ve výši 140 tisíc korun. Podrobnosti se dají najít v Příručce pro žadatele o podporu.

Partners Financial Services

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.