Chalupa natáhl ruku po miliardách na Zelenou úsporám 2

| rubrika: Aktuálně.cz | 25. 9. 2011 | 1 komentář
Chalupa natáhl ruku po miliardách na Zelenou úsporám 2
Nebývale široké a silné sdružení zastupující obce, podnikatele, bytová družstva a ekologické organizace se obrátilo na premiéra Nečase s výzvou, aby část z prodeje emisních povolenek vláda investovala do zateplování soukromých domů i veřejných budov nebo zavádění solárních kolektorů.

Aliance vypočítala, že by díky tomu mohly české domácnosti ušetřit tisíce korun za vytápění, v souhrnu pak miliardy korun.

Minimálně u jednoho člena kabinetu přitom aliance najde pochopení. Ministr životního prostředí Tomáš Chalupa ve stejnou dobu, kdy sdružení zveřejnilo svou výzvu, oznámil, že zkraje příštího roku předloží návrh na rozdělení výnosů z aukcí emisních povolenek.

Část z desítek miliard korun by přitom chtěl použít na pokračování programu Zelená úsporám, kde se utratilo zhruba 20 miliard korun, a stejně se nedostalo na všechny zájemce.

„V této oblasti stále existuje vysoký potenciál a Česko bude muset navíc vyhovět novým požadavkům směrnice o energetické náročnosti budov,“ uvedl Chalupa.

Desítky miliard z povolenek

Nečasův kabinet sice plánuje, že část emisních povolenek rozdá firmám zdarma, větší balík „zelených odpustků“ si ovšem podniky budou od roku 2013 kupovat. Evropská komise přitom požaduje, aby aspoň polovina získaných prostředků směřovala do snižování emisí skleníkových plynů.

Analýza ministerstva životního prostředí ukazuje, že by Česko mohlo z aukcí povolenek získat necelých 140 miliard korun, takže zhruba 70 miliard by mělo směřovat na ekologické projekty.

To je i představa koalice podnikatelů, odborů či ekologických organizací, která napsala Nečasovi.

„Navrhujeme, aby vláda investovala velkou část očekávaných výnosů z povolenek do programu, jehož výslovným záměrem bude postupně snížit závislost většiny českých budov na vytápění fosilními palivy,“ uvádí se v otevřeném dopise premiérovi, který má Aktuálně.cz k dispozici.

Pod listem jsou podpisy představitelů Svazu měst a obcí, Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů, Svazu českých a moravských bytových družstev, Českomoravské konfederace odborových svazů a ekologického Hnutí Duha.

Celý článek si přečtete na Aktuálně.cz

Partners Financial Services
 
 

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.