Revoluce v doručování: Nepřebíráte poštu? Vaše smůla!

Petr Kučera | rubrika: Co se děje | 3. 7. 2009 | 7 komentářů
Revoluce v doručování: Nepřebíráte poštu? Vaše smůla!
Dopisům od soudů a úřadů už se nikdo nevyhne. Od 1.7.2009 se zásadně mění pravidla pro doručování. "Cílem je zejména zrychlení soudních řízení," říká exministr spravedlnosti Jiří Pospíšil. Změna je jednou ze stěžejních částí jím připravené reformy soudnictví a týká se i všech správních úřadů.

Každý člověk začne být odpovědný za přebírání došlé pošty. Ta mu bude chodit na takzvanou doručovací adresu. Lze si zvolit, jestli půjde o trvalé bydliště, nebo jakékoliv jiné místo na území České republiky. Případnou odlišnou adresu je potřeba nahlásit na obecním úřadě v místě trvalého bydliště. Jiná adresa může být třeba jen dočasná, typicky pro "letní byt".

Pokud si adresát zásilku nepřevezme, nebude se vracet odesílateli jako dosud, ale pošta ji po deseti dnech hodí adresátovi do poštovní schránky(dopisy od finančních úřadů až po 15 dnech). Tedy i včetně zásilek "s pruhem", určených do vlastních rukou. Soud nebo úřad poté bude považovat zásilku za doručenou. Z tohoto pravidla stanoví zákon jen pár výjimek, například platební rozkaz.

Odpovědnost za poštu

Od července už neuspějete s výmluvou, že nemáte schránku nebo že na ní nemáte jmenovku. "Stejně tak by si lidé měli zajistit kontrolu pošty i během dovolené, podobně jako si domlouvají například zalévání květin," říká exministr Pospíšil.

Zásilka se tedy považuje za doručenou, i když si ji adresát nevyzvedl nebo nepřečetl. "Nemá-li adresát schránku, bude zásilka vrácena odesílateli a vyvěšena na jeho úřední desce. Také v tomto případě platí, že desátým dnem od vyvěšení je považována za doručenou," upozorňuje advokátka Markéta Tvrdá z advokátní kanceláře Lovells.

"Jestliže se adresát s obsahem zásilky neseznámí, může čekat vážné důsledky. Státním orgánem mu totiž mohou být uloženy povinnosti bez ohledu na to, zda o nich má adresát povědomí," dodává Tvrdá.

Nový systém nicméně pamatuje i na omluvitelné důvody. Typickým případem, kdy adresát může namítnout takzvanou neúčinnost doručení, je například nečekaná hospitalizace v nemocnici. Ozvat se ale musí nejpozději do 15 dní ode dne, kdy se adresát o doručení dověděl, a zároveň nejpozději do jednoho roku ode dne doručení.

Rychlejší a levnější

"Dosavadní stav, kdy se lidé mohou poměrně snadno vyhýbat převzetí zásilky, podstatně zdržuje soudní řízení," vysvětluje exministr Pospíšil. Podle nynější ministryně spravedlnosti Daniely Kovářové byl dosavadní systém doručování navíc dost drahý. "Vloni nás doručování stálo 456 milionů korun. Nový systém by mohl ušetřit patnáct až dvacet procent z této sumy," očekává.

Datové schránky (nejen) pro firmy

Revoluce se týká také právnických osob, tedy zejména firem. Právnické osoby zapsané v obchodním rejstříku musejí začít povinně využívat jinou novinku - datové schránky. Obchodní společnosti získají po 1. červenci datovou schránku automaticky. Ministerstvo vnitra je o tom bude informovat písemně, statutárnímu zástupci společnosti pošle také přístupový kód. Rozesílat je má postupně až do konce září, takže ne všem firmám vznikne nová povinnost hned v červenci. Místo obálek s modrým pruhem pak bude pošta od úřadů chodit firmám přímo do této datové schránky.

Celý článek si lze přečíst na serveru aktuálně.cz na adrese: http://aktualne.centrum.cz/finance/bydleni/clanek.phtml?id=641226

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České... Další články autora.

Líbil se vám článek?

+4
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 7 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

3. 7. 2009 14:44, Eddan

Zaplaťpámbu za ty dary, konečně se celé hejno darebáků, kteří nejrůznější úřední a především soudní jednání ignorovali, bude muset začít chovat jak se sluší a patří. To na jedné straně. Na straně druhé bych se ale částečně ztotožnil i s obavami v předchozím příspěvku. Nastíněné situace by opravdu mohly nastat, nejen třeba proto, že jsem pošťáka neuplatil já, ale třeba protistrana, která bude mít zájem na mé nevědomosti - třeba o nařízeném soudním jednání o dluhu a podobně. Vím, že by to byla situace jak z nějakého přitroublého seriálu nebo ani nepříliš komplikovamného thrilleru. Sice předpokládám, že drtivá většina lidí v České poště by na nic takového nepřistoupila, protože pracuje co nejpoctivěji, ale co ta nedrtivá menšina? Ta by mohla být zdrcující... No - snad to je v zákoně nějak ošetřeno - nebo ne? Jsem v rozpacích...

+1
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (7 komentářů) příspěvků.

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

A tohle už jste četli?

V čem se nevyplatí dělat chyby při pojištění majetku

17. 2. 2009 | Věra Tůmová | 19 komentářů

V čem se nevyplatí dělat chyby při pojištění majetku

Snaha ušetřit na pojištění domácnosti za každou cenu se může vymstít. Stejně tak nechat si zastaralou pojistnou smlouvu či nepřečíst si pojistné podmínky. Zní to jako banální rady,... celý článek

Kdy a proč je užitečné aktualizovat pojistku domácnosti

21. 1. 2009 | Eva Sovová | 3 komentáře

Kdy a proč je užitečné aktualizovat pojistku domácnosti

Pojistku domácnosti je potřeba průběžně aktualizovat. Důvodů pro změnu je několik. Rizikem je například podpojištěná domácnost. Při změně pojišťovny se vyplatí připravit si konkrétní... celý článek

Co s poštou o prázdninách, když nejste doma

2. 7. 2008 | Eva Sovová | 5 komentářů

Co s poštou o prázdninách, když nejste doma

Přetékající poštovní schránka může být tipem pro bytové zloděje. Kdo ji chce mít o dovolené pokud možno prázdnou, může si nechat přeposílat poštu na letní adresu kdekoliv v Česku.

Sedm rad jak lépe chránit sbírky a cennosti

22. 2. 2008 | Eva Sovová | 1 komentář

Sedm rad jak lépe chránit sbírky a cennosti

Zloději každoročně vyloupí tisíce domácností. Krádež a vloupačka jsou postrachem zvlášť pro vášnivé sběratele a milovníky umění. Přinášíme sedm rad, jak lépe chránit cennosti a neutrpět... celý článek

Na co si dát pozor při nákupu pojištění domácnosti

31. 7. 2007 | Věra Tůmová | 6 komentářů

Na co si dát pozor při nákupu pojištění domácnosti

Mít pojištěnou domácnost a při škodné události dostat málo nebo nic je snadné. Stačí nepřečíst si pojistné podmínky psané drobným písmem.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.