Do konce roku skončí 300 tisíc řidičáků. Kde budou fronty?

redakce Peníze.CZ | rubrika: Aktuality | 19. 9. 2023
Do konce roku skončí 300 tisíc řidičáků. Kde budou fronty?
Ilustrační řidička.
Zdroj: Michal Kalasek/Shutterstock

V letošním roce měla skončit platnost 875 tisíc řidičských průkazů. Větší část řidičů už si pořídila doklad nový, ale pořád zbývá 316 tisíc těch, kteří to zatím odkládají.

Výměnu není dobré nechávat na poslední chvíli, upozorňuje ministerstvo dopravy.

Nejvíc řidičáků zbývá vyměnit ve Středočeském kraji a v Praze a na jižní Moravě.

„K 15. září 2023 zbývalo vyměnit ještě 316 977 řidičských průkazů. Mezi nejvytíženější kraje patří Středočeský kraj, Hlavní město Praha a Jihomoravský kraj, kde zbývá vyměnit ještě 39 669, 39 648, respektive 37 032 řidičských průkazů,“ píše v tiskové zprávě ministerstvo dopravy. Největší nápor na úřadech lze tedy čekat zejména v Praze a Brně.

Krátkodobá investice do prověřených faktur – výnos až 16 % p.a.

O výměnu dokladu lze nejdřív 90 dní před koncem jeho platnosti. žádat se může buď na kterémkoli obecním úřadu obce s rozšířenou působností, nebo elektronicky s využitím identity občana – například bankovní identity, eObčanky, mobilního klíče k eGovernmentu a podobně – přes nový Portál dopravy nebo starší Portál občana. Pozor ale – ke komunikaci s úřadem je třeba mít navíc datovou schránku fyzické osoby.

Výhodou elektronického podání je jednak to, že nemusíte na úřad, jednak to, že do podání se rovnou načtou aspoň základní údaje o vás. Navíc si můžete vybrat, na kterém obecním úřadě obce s rozšířenou působností si nový průkaz vyzvednete. Je jich přes dvě stovky.

„Žádost je rychlá a snadná a doporučuji ji každému, kdo si má ještě letos zažádat o nový řidičský průkaz,“ řekl ministr dopravy Martin Kupka.

K výměně je potom potřeba donést občanský průkaz (respektive platný doklad totožnosti) a starý řidičský průkaz. Fotografie není potřeba, portrét do průkazu vám vyrobí na počkání na místě.

Neplatný řidičák se vyměňuje standardně zadarmo ve lhůtě dvaceti dní. Zažádat si lze o zrychlené vydání do pěti dní, to už je ale za 700 korun.

Často kladená otázka

Pipi
Zdroj: Shutterstock

Proč měnit řidičák, i když ho od 1. ledna 2024 nebude potřeba vozit u sebe?

Odpověď ministerstva dopravy: „Možnost nevozit český řidičák platí pouze na území České republiky. Jedná se o mezinárodní doklad, jehož vydávání nařizuje evropská směrnice o řidičských průkazech. Výměna navíc slouží jako kontrolní okamžik k aktualizaci údajů, např. i jinde využitelné fotky v systémech státu.“

Běh
Zdroj: Shutterstock

Ať vám nic neuteče 

Přidejte si Peníze.cz na Twitter nebo Facebook: neuniknou vám důležité aktuality ani praktické tipy! Jsme i na Instagramu.

redakce Peníze.CZ

Jsme největší web o osobních financích v Česku. Přinášíme aktuality, praktické návody, kalkulačky a další přehledy. Do rodiny vydavatelství NextPage Media s námi patří i Finmag, Heroine a Footbal Club. Můžete nás sledovat... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+5
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

A tohle už jste četli?

Změny v povinném ručení. Nový zákon schválili poslanci

1. 12. 2023 | Petr Kučera | 1 komentář

Změny v povinném ručení. Nový zákon schválili poslanci

Povinné ručení se rozšíří na víc druhů vozidel, nově se bude týkat provozovatele místo vlastníka a zvýší se minimální limity pro pojistné plnění. Při cestách po Česku už nebude nutné... celý článek

Nový podvod s balíky z e-shopů. Platíte, co jste neobjednali

30. 11. 2023 | Gabriel Pleska | 3 komentáře

Nový podvod s balíky z e-shopů. Platíte, co jste neobjednali

Počet nákupů na internetu každý rok roste. Placení dobírkou je sice na ústupu, ale rozhodně ještě není raritou. A na to spoléhají dobírkoví podvodníci.

Rohlík začne sbírat PET lahve. Předběhne zákon

24. 11. 2023 | Gabriel Pleska | 3 komentáře

Rohlík začne sbírat PET lahve. Předběhne zákon

Internetový prodejce potravin Rohlik.cz bude od svých zákazníků sbírat použité PET lahve. Přinejmenším o dva roky tak předbíhá legislativu, která zavede povinné zálohování.

Balíkovna nově dodá balíky i domů nebo do práce

26. 10. 2023 | redakce Peníze.CZ | 3 komentáře

Balíkovna nově dodá balíky i domů nebo do práce

Balíkovna od České pošty nabízí nově dodávání balíků na adresu. Zatím umožňovala jen dodání na výdejní místa na poštách, u externích partnerů nebo do výdejních boxů, celkem na 7500... celý článek

Jak cestovat s co nejmenším zavazadlem a co největším stylem?

18. 10. 2023 | PR text

Jak cestovat s co nejmenším zavazadlem a co největším stylem?

Několik tipů, jak si sbalit perfektní kapslové zavazadlo.