Odškodnění za zpoždění vlaku dostanete snadněji. České dráhy mírní pravidla

Petr Kučera | rubrika: Aktuality | 20. 11. 2022
Odškodnění za zpoždění vlaku dostanete snadněji. České dráhy mírní pravidla

Zdroj: Petr Kučera

Cestující, kteří si koupili jízdenku Českých drah elektronicky a jejich spoj má větší než hodinové zpoždění, nově dostanou odškodnění automaticky. O vrácení peněz už tedy nemusí žádat.

Automatické vyplácení odškodnění se týká jen vnitrostátních jízdenek ČD (zakoupených přes internet) a pouze přímé cesty bez přestupu. Jízdenka nemusí být vázána na konkrétní spoj.

„Pokud bude systém u vlaku v cílové stanici jízdenky evidovat zpoždění vyšší než 60 minut a jízdenka byla ve vlaku zkontrolována průvodčím, postará se o automatické vyplacení odškodného,“ říká šéf Českých drah Michal Krapinec.

České dráhy současně zruší cenový limit pro uplatnění odškodnění. Podle dosavadních pravidel musel cestující zaplatit za jízdenku alespoň 360 korun, aby měl při více než hodinovém zpoždění nárok na vrácení 25 % ceny, nebo zaplatit za jízdenku alespoň 180 korun, aby měl při více než dvouhodinovém zpoždění nárok na vrácení 50 % ceny. Kvůli limitu dosáhl na odškodnění v praxi jen zlomek cestujících.

Hrajte na jistotu

Pod bus
Zdroj: Shutterstock

Dobré pojištění může být k nezaplacení. Rádi vám pomůžeme vybrat.

Smůlu dál mají majitelé časových (předplacených) jízdenek. Nejvěrnější zákazníci, kteří Českým drahám platí nejvíc peněz, mají ohledně odškodnění horší postavení než občasní cestující. Například u roční síťové jízdenky IN 100, která pro druhou třídu stojí skoro 20 tisíc korun, dosáhnou na kompenzaci jen tehdy, když za rok zažijí alespoň padesát hodinových zpoždění. A i v takovém případě pak bude odškodné pouze symbolické – deset korun za každou jízdu.

„V tuto chvíli – tedy ke změně jízdního řádu od 11. prosince 2022 – ke změnám v odškodnění časových jízdenek nedochází. U aplikace IN 100 je především problém v absenci přesné výchozí a cílové stanice. Nicméně můžeme potvrdit, že do budoucna plánujeme další vylepšování služeb pro naše pravidelné zákazníky,“ říká mluvčí drah Emanuel Vittek. Ve skutečnosti nejde o nepřekonatelný problém: také cestující s IN100 si může předem pořídit přinejmenším místenku s výchozí i cílovou stanicí, projetí mu potvrdí kontrola ve vlaku stejně jako u ostatních. (Psali jsme podrobně: Kdo jezdí často, přijde o odškodné za zpoždění. Odměna za věrnost podle ČD)

Ještě nevystupujte

Zdroj: Shutterstock

Máte ve vlaku nesnesitelné horko nebo naopak zimu? Nezařadili váš vůz? Chybí první třída, přestože do ní máte místenku? Nejde wi-fi, i když ji slibovali?

Kompenzace nejen za zpoždění. Kdy a na co máte nárok

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+6
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

A tohle už jste četli?

Praha dohání zpoždění. Jízdenku si koupíte kartou i v autobusech

16. 1. 2023 | Jana Divinová

Praha dohání zpoždění. Jízdenku si koupíte kartou i v autobusech

Cestující už nemusejí hledat nejbližší automat nebo riskovat problémy s odloženou platností elektronické jízdenky. Definitivně tím končí prodej jízdenek u řidičů na městských spojích. celý článek

Jak vybrat hybrid? A sedan, nebo kombík? Ukážeme si to na Volvu

14. 1. 2023 | Vojtěch Dobeš

Jak vybrat hybrid? A sedan, nebo kombík? Ukážeme si to na Volvu

Sotva jsme si zvykli na samotnou existenci hybridních a elektrických aut, už je tu celá řada druhů. Většinu hybridních modelů na trhu dnes tvoří light verze, zvané mild-hybrid, nebo... celý článek

Změny v bodovém systému mají zelenou. Řidičák už od 17 let

4. 1. 2023 | Petr Kučera

Změny v bodovém systému mají zelenou. Řidičák už od 17 let

Jednodušší bodový systém, přísnější pokuty za závažné přestupky, řidičák už od 17 let pod dohledem mentora nebo řidičák na zkoušku. To jsou hlavní změny, které mají fungovat od roku... celý článek

Konec spalovacích motorů? Auta s nimi po roce 2035 nezmizí

21. 12. 2022 | Arnošt Barna | 2 komentáře

Konec spalovacích motorů? Auta s nimi po roce 2035 nezmizí

Poté, co na konci října titulky ohlásily „konec tradičních aut“, začala téma řešit široká veřejnost. Co bude ukončení prodejů tradičních vozů znamenat v praxi? V čem se bude jezdit?... celý článek

Místo chodníku klouzačka. Jak žádat o odškodnění za zlomenou nohu

15. 12. 2022 | Veronika Doskočilová

Místo chodníku klouzačka. Jak žádat o odškodnění za zlomenou nohu

Videí, jak se lidé na náledí nedokážou udržet na nohou, je plný internet. Teď se můžete pobavit i na ulici. Málokomu je však do smíchu, když na chodníku uklouzne on sám a zraní se.... celý článek

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.