Jízdenky za polovinu. S QR kódem nově i pro invalidy

Jiří Hovorka | rubrika: Aktuality | 23. 6. 2022 | 1 komentář
Jízdenky za polovinu. S QR kódem nově i pro invalidy

Zdroj: Zahnoi Alex/Shutterstock

Lidé ve třetím stupni invalidity dostanou od začátku července novou slevu v dopravě. Ve vlacích druhé třídy a v linkové autobusové dopravě (mimo MHD) si budou moci kupovat jízdenky za 50 % z obyčejného jízdného. Budou k tomu potřebovat QR kód nebo dokument vydaný Českou správou sociálního zabezpečení (ČSSZ).

Nárok na slevu bude možné prokázat v papírové podobě či elektronicky – PDF dokumentem nebo QR kódem uloženým v nově upravené mobilní aplikaci OneTicket. „Do aplikace si QR kód získaný od ČSSZ jednoduše načtete, a pak ho už stačí pouze ukázat spolu s průkazem totožnosti řidiči nebo průvodčímu,“ říká Jan Paroubek, ředitel státního podniku CENDIS, který vyvinul technologické řešení pro uplatňování nové slevy.

„Řešení sice zabralo několik měsíců, nyní ale máme jednoduchý způsob, jak cestující svůj nárok prokáže a dopravce jej ověří,“ uvedl ministr dopravy Martin Kupka (ODS), podle kterého se napravuje situace po minulé vlády, která slevy na jízdném zavedla bez této skupiny osob. Podle ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL) budou novou slevu moci využívat desítky tisíc lidí.

QR kód nebo PDF dokument lidé dostanou na pobočce OSSZ (Okresní správa sociálního zabezpečení, Pražská správa sociálního zabezpečení, Městská správa sociálního zabezpečení Brno). Mohou o něj požádat také elektronicky na ePortálu ČSSZ, na který se lze přihlásit třeba přes bankovní identitu nebo datovou schránku. Na úřad pro QR kód může jít i osoba zmocněná.

Pro další informace se lidé mohou obracet na zákaznickou podporu státního podniku CENDIS na čísle 222 266 755 nebo mailem na info@oneticket.cz. Podrobnější informace má CENDIS také na webu.

Pro dopravce vytvořil odbavovací aplikaci CheckTicket – Kontrola dokladu, která je k dispozici volně ke stažení v Google Play pro zařízení s operačním systémem Android a v AppStore pro mobilní telefony s iOS.

Děti od šesti do 18 let, studenti do 26. narozenin a cestující nad 65 let už za poloviční jízdné ve vlacích i autobusech cestují od dubna, předtím byla sleva vyšší – 75 %. Děti do šesti let jezdí zdarma, od dubna nově bez omezení jejich počtu. U zdravotně tělesně postižených (ZTP, ZTP/P) dál platí sleva ve výši 75 % a pro doprovod ZTP/P je cestovné plně hrazené státem.

Jiří Hovorka

Autor článku Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+12
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 1 komentářů
Simplecoin

A tohle už jste četli?

Jaké Porsche to bude? Velké srovnání legendy na vlastní kůži

20. 6. 2022 | Vojtěch Dobeš

Jaké Porsche to bude? Velké srovnání legendy na vlastní kůži

Porsche si udržuje image výrobce sportovních aut, i když už téměř dvě dekády vyrábí i auta rodinná. Projeli jsme se skoro všemi modely v jeho nabídce, abychom zjistili, co vlastně tahle... celý článek

Pumpaři snížili ceny, platí nižší daň

1. 6. 2022 | Jiří Hovorka | 6 komentářů

Pumpaři snížili ceny, platí nižší daň

Od dneška klesla na čtyři měsíce spotřební daň na benzin a naftu, což by mělo pohonné hmoty pro konečné zákazníky zlevnit téměř o dvě koruny na litr.

Kolik si připlatíte na dovolené? A kde letos můžete ušetřit

1. 6. 2022 | Jana Divinová | 3 komentáře

Kolik si připlatíte na dovolené? A kde letos můžete ušetřit

Inflace, válka, pandemie a vývoj kurzu koruny. Jak to ovlivní cenu letošních dovolených v zahraničí? Zjišťovali jsme, kde a za co si připlatíte nejvíc a kde můžete naopak ušetřit.

Zásah Putina i peněženek. Embargo dál zdraží benzin

31. 5. 2022 | Lukáš Kovanda | 21 komentářů

Zásah Putina i peněženek. Embargo dál zdraží benzin

Embargo EU na ruskou ropu přichází pro Fialovu vládu ve špatný čas, myslí si ekonom Lukáš Kovanda. Ropa zdražuje v předvečer snížení spotřební daně z paliv. Putin kvůli embargu přijde... celý článek

Rychlonabíjecí futuristické retro. Test Hyundai Ioniq 5

20. 5. 2022 | Vojtěch Dobeš | 5 komentářů

Rychlonabíjecí futuristické retro. Test Hyundai Ioniq 5

Aby elektrická auta uspěla, musí být nejen ekologická a použitelná, ale také zajímavá. Hyundai proto zvolil kombinaci nejnovějších technologií se vzhledem, který je inspirován osmdesátými... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.