Jízdenky za polovinu. S QR kódem nově i pro invalidy

Jiří Hovorka | rubrika: Aktuality | 23. 6. 2022 | 5 komentářů
Jízdenky za polovinu. S QR kódem nově i pro invalidy

Zdroj: Zahnoi Alex/Shutterstock

Lidé ve třetím stupni invalidity dostanou od začátku července novou slevu v dopravě. Ve vlacích druhé třídy a v linkové autobusové dopravě (mimo MHD) si budou moci kupovat jízdenky za 50 % z obyčejného jízdného. Budou k tomu potřebovat QR kód nebo dokument vydaný Českou správou sociálního zabezpečení (ČSSZ).

Nárok na slevu bude možné prokázat v papírové podobě či elektronicky – PDF dokumentem nebo QR kódem uloženým v nově upravené mobilní aplikaci OneTicket. „Do aplikace si QR kód získaný od ČSSZ jednoduše načtete, a pak ho už stačí pouze ukázat spolu s průkazem totožnosti řidiči nebo průvodčímu,“ říká Jan Paroubek, ředitel státního podniku CENDIS, který vyvinul technologické řešení pro uplatňování nové slevy.

„Řešení sice zabralo několik měsíců, nyní ale máme jednoduchý způsob, jak cestující svůj nárok prokáže a dopravce jej ověří,“ uvedl ministr dopravy Martin Kupka (ODS), podle kterého se napravuje situace po minulé vlády, která slevy na jízdném zavedla bez této skupiny osob. Podle ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL) budou novou slevu moci využívat desítky tisíc lidí.

QR kód nebo PDF dokument lidé dostanou na pobočce OSSZ (Okresní správa sociálního zabezpečení, Pražská správa sociálního zabezpečení, Městská správa sociálního zabezpečení Brno). Mohou o něj požádat také elektronicky na ePortálu ČSSZ, na který se lze přihlásit třeba přes bankovní identitu nebo datovou schránku. Na úřad pro QR kód může jít i osoba zmocněná.

Získejte nyní 5 % zpět z každého tankování

Pro další informace se lidé mohou obracet na zákaznickou podporu státního podniku CENDIS na čísle 222 266 755 nebo mailem na info@oneticket.cz. Podrobnější informace má CENDIS také na webu.

Pro dopravce vytvořil odbavovací aplikaci CheckTicket – Kontrola dokladu, která je k dispozici volně ke stažení v Google Play pro zařízení s operačním systémem Android a v AppStore pro mobilní telefony s iOS.

Děti od šesti do 18 let, studenti do 26. narozenin a cestující nad 65 let už za poloviční jízdné ve vlacích i autobusech cestují od dubna, předtím byla sleva vyšší – 75 %. Děti do šesti let jezdí zdarma, od dubna nově bez omezení jejich počtu. U zdravotně tělesně postižených (ZTP, ZTP/P) dál platí sleva ve výši 75 % a pro doprovod ZTP/P je cestovné plně hrazené státem.

Jiří Hovorka

Autor článku Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.

Podpojištění řeší kalkulačka

Podpojištění řeší kalkulačka

Většina Čechů má podpojištěné domy a neví o tom. Nová kalkulačka pomáhá správně a rychle nastavit výši pojistné částky.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+15
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 5 komentářů

A tohle už jste četli?

České dráhy zdraží. Nižší cenu si ale můžete prodloužit

25. 9. 2023 | redakce Peníze.CZ

České dráhy zdraží. Nižší cenu si ale můžete prodloužit

Státní podnik České dráhy zdraží jízdné v průměru o 9,5 procenta – to je ve stejné výši, jako stoupne cena u státního systému jednotného tarifu OneTicket.

Další možnost nakupovat celou noc. Billa otevírá na benzinkách OMV

21. 9. 2023 | redakce Peníze.CZ

Další možnost nakupovat celou noc. Billa otevírá na benzinkách OMV

Obchodní řetězec Billa a síť čerpacích stanic OMV otevírají první společný obchod na benzince v Praze nedaleko Chuchle na Strakonické ulici. Další tři obchody pod značkou Viva Billa... celý článek

Do konce roku skončí 300 tisíc řidičáků. Kde budou fronty?

19. 9. 2023 | redakce Peníze.CZ

Do konce roku skončí 300 tisíc řidičáků. Kde budou fronty?

V letošním roce měla skončit platnost 875 tisíc řidičských průkazů. Větší část řidičů už si pořídila doklad nový, ale pořád zbývá 316 tisíc těch, kteří to zatím odkládají.

Zásilkovna zvýší limit pro těžší balíky. I jejich cenu

4. 9. 2023 | Petr Kučera

Zásilkovna zvýší limit pro těžší balíky. I jejich cenu

Zásilkovna od září zvyšuje maximální hmotnostní limit u přepravy zásilek z 10 kilogramů na 15 kilogramů. Vyšší limit mohou využít jak běžní spotřebitelé, tak e-shopy, a to při doručení... celý článek

Benzina končí. Polský vlastník přejmenuje i zbytek sítě

10. 8. 2023 | Petr Kučera | 1 komentář

Benzina končí. Polský vlastník přejmenuje i zbytek sítě

Přejmenování čerpacích stanic Benzina výrazně zrychlí. Do konce letošního roku ponese název Orlen a logo orla už téměř 90 procent této sítě, oznámila dnes skupina Orlen.

Partners Financial Services