Dělají vám starosti aktuální ceny pohonných hmot? Poradíme vám, jak ušetřit

PR článek | rubrika: FINEXPO | 13. 6. 2022
Způsobuje vám aktuální růst cen pohonných hmot potíže, ať už jde o rodinný, nebo firemní rozpočet? Máme pro vás několik tipů, jak výdaje za benzín a naftu snížit a finance dostat opět pod kontrolu.
Dělají vám starosti aktuální ceny pohonných hmot? Poradíme vám, jak ušetřit

Zdroj: Pexels / Erik McLean

Komerční spolupráce

Jaká je aktuální cena pohonných hmot?

Cena za litr benzínu a nafty se dnes v České republice na většině čerpacích stanic pohybuje kolem 45 korun za litr. Naleznete ale „čerpačky“, kde je cena o několik korun nižší, stejně tak jako místa, kde naopak cena šplhá přes padesát korun za litr.

V čem tyto rozdíly spočívají? Faktorů je hned několik. Vyšší ceny jsou poměrně typické pro hlavní silniční tahy. Čerpací stanice zde využívají zvýšeného provozu a část aut jedoucích po trase zkrátka v daném místě natankuje bez ohledu na to, zda je to výhodné, či nikoliv. Je ale potřeba podívat se i na nákladovou stránku dané stanice – pozemky podél hlavních tahů jsou dražší a čerpací stanice zde bývají větší. Z toho plynoucí zvýšené náklady je nutné uhradit i vyšší marží na palivu a dalším zboží.

Pomohou i věrnostní programy a firemní palivové karty

Provozovatelé největších sítí čerpacích stanic nabízejí zákazníkům věrnostní programy v podobě tankovacích karet. Díky nim můžete ušetřit cenné koruny při každém tankování. Takové tankovací karty jsou určeny především běžným spotřebitelům, soukromým osobám.

Pro firmy může zase být výhodná tankovací karta určená pro podnikatele s vozovým parkem. Jednou z takových je palivová karta Eurowag. Jde o profesionální řešení, které kromě možnosti ušetřit za pohonné hmoty nabízí spoustu dalších benefitů.

  • Tankovat s ní lze u několika tisíc čerpacích stanic po celé Evropě
  • Zjednoduší se administrativa s tankováním spojená (jedna platba, méně dokladů, absence hotovosti)
  • Pokročilé možnosti plánování trasy
  • Profesionální zákaznická péče 

Kde netankovat, pokud chcete ušetřit?

Z výše uvedených skutečností plyne, že pro snížení nákladů byste se měli vyhnout tankování podél dálnic a hlavních tahů. Místo toho hledejte „odlehlejší“ pobočky. Často se nacházejí doslova za rohem, jen pár desítek metrů od sjezdu z dálnice nebo přes kopec za městem. V pohraničí může být zajímavou možností tankování u našich sousedů, někteří z nich mají pohonné hmoty výrazně levnější.

V České republice obecně platí, že pohonné hmoty mají kvalitu odpovídající normě. Chcete-li ale mít jistotu, na internetu naleznete výsledky kontroly kvality paliv a preventivně se můžete vyhnout těm pobočkám nebo řetězcům, kde k problémům s kvalitou v poslední době došlo. 

Pomohou i zdánlivé drobnosti

Nemusíte se ale soustředit pouze cenu benzinu. Ušetřit lze i tím, že snížíte spotřebu pohonných hmot. Snažit byste se měli o plynulou jízdu. Zejména řidiči osobních aut a dodávek by měli ubrat nohu z plynu. Při jízdě „na spotřebu“ se bude na dálnici ideální rychlost u většiny moderních vozů pohybovat kolem 120 km/h při nejvyšším zařazeném stupni. Předvídejte dění na silnici. Například místo rychlého dojezdu k semaforu, na kterém svítí červená, můžete dojet volněji a počkat na zelenou bez nutnosti zastavení vozidla. Zejména ve větších městech pak může být v případě osobní dopravy cenově (a mnohdy i časově) výhodnější přesedlat na veřejnou dopravu.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

0
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

A tohle už jste četli?

Roční dálniční známka zdraží. Stát omezí předprodej

7. 12. 2023 | Petr Kučera

Roční dálniční známka zdraží. Stát omezí předprodej

Od března 2024 v Česku výrazně zdraží roční dálniční známka. Desetidenní a měsíční známky naopak zlevní. Současně začne platit jednodenní.

Jak si koupit dálniční známku během několika minut?

5. 12. 2023 | PR text

Jak si koupit dálniční známku během několika minut?

Rok 2021 s sebou přinesl podstatné změny pro všechny provozovatele vozidel. Jednou z těch nejpodstatnějších byl konec typických nalepovacích dálničních známek. Jak a kde pořídíte modernější... celý článek

Změny v povinném ručení. Nový zákon schválili poslanci

1. 12. 2023 | Petr Kučera | 1 komentář

Změny v povinném ručení. Nový zákon schválili poslanci

Povinné ručení se rozšíří na víc druhů vozidel, nově se bude týkat provozovatele místo vlastníka a zvýší se minimální limity pro pojistné plnění. Při cestách po Česku už nebude nutné... celý článek

Nový podvod s balíky z e-shopů. Platíte, co jste neobjednali

30. 11. 2023 | Gabriel Pleska | 3 komentáře

Nový podvod s balíky z e-shopů. Platíte, co jste neobjednali

Počet nákupů na internetu každý rok roste. Placení dobírkou je sice na ústupu, ale rozhodně ještě není raritou. A na to spoléhají dobírkoví podvodníci.

Rohlík začne sbírat PET lahve. Předběhne zákon

24. 11. 2023 | Gabriel Pleska | 3 komentáře

Rohlík začne sbírat PET lahve. Předběhne zákon

Internetový prodejce potravin Rohlik.cz bude od svých zákazníků sbírat použité PET lahve. Přinejmenším o dva roky tak předbíhá legislativu, která zavede povinné zálohování.

Partners Financial Services