Dělají vám starosti aktuální ceny pohonných hmot? Poradíme vám, jak ušetřit

PR článek | rubrika: FINEXPO | 13. 6. 2022
Způsobuje vám aktuální růst cen pohonných hmot potíže, ať už jde o rodinný, nebo firemní rozpočet? Máme pro vás několik tipů, jak výdaje za benzín a naftu snížit a finance dostat opět pod kontrolu.
Dělají vám starosti aktuální ceny pohonných hmot? Poradíme vám, jak ušetřit

Zdroj: Pexels / Erik McLean

Komerční spolupráce

Jaká je aktuální cena pohonných hmot?

Cena za litr benzínu a nafty se dnes v České republice na většině čerpacích stanic pohybuje kolem 45 korun za litr. Naleznete ale „čerpačky“, kde je cena o několik korun nižší, stejně tak jako místa, kde naopak cena šplhá přes padesát korun za litr.

V čem tyto rozdíly spočívají? Faktorů je hned několik. Vyšší ceny jsou poměrně typické pro hlavní silniční tahy. Čerpací stanice zde využívají zvýšeného provozu a část aut jedoucích po trase zkrátka v daném místě natankuje bez ohledu na to, zda je to výhodné, či nikoliv. Je ale potřeba podívat se i na nákladovou stránku dané stanice – pozemky podél hlavních tahů jsou dražší a čerpací stanice zde bývají větší. Z toho plynoucí zvýšené náklady je nutné uhradit i vyšší marží na palivu a dalším zboží.

Pomohou i věrnostní programy a firemní palivové karty

Provozovatelé největších sítí čerpacích stanic nabízejí zákazníkům věrnostní programy v podobě tankovacích karet. Díky nim můžete ušetřit cenné koruny při každém tankování. Takové tankovací karty jsou určeny především běžným spotřebitelům, soukromým osobám.

Pro firmy může zase být výhodná tankovací karta určená pro podnikatele s vozovým parkem. Jednou z takových je palivová karta Eurowag. Jde o profesionální řešení, které kromě možnosti ušetřit za pohonné hmoty nabízí spoustu dalších benefitů.

  • Tankovat s ní lze u několika tisíc čerpacích stanic po celé Evropě
  • Zjednoduší se administrativa s tankováním spojená (jedna platba, méně dokladů, absence hotovosti)
  • Pokročilé možnosti plánování trasy
  • Profesionální zákaznická péče 

Kde netankovat, pokud chcete ušetřit?

Z výše uvedených skutečností plyne, že pro snížení nákladů byste se měli vyhnout tankování podél dálnic a hlavních tahů. Místo toho hledejte „odlehlejší“ pobočky. Často se nacházejí doslova za rohem, jen pár desítek metrů od sjezdu z dálnice nebo přes kopec za městem. V pohraničí může být zajímavou možností tankování u našich sousedů, někteří z nich mají pohonné hmoty výrazně levnější.

V České republice obecně platí, že pohonné hmoty mají kvalitu odpovídající normě. Chcete-li ale mít jistotu, na internetu naleznete výsledky kontroly kvality paliv a preventivně se můžete vyhnout těm pobočkám nebo řetězcům, kde k problémům s kvalitou v poslední době došlo. 

Pomohou i zdánlivé drobnosti

Nemusíte se ale soustředit pouze cenu benzinu. Ušetřit lze i tím, že snížíte spotřebu pohonných hmot. Snažit byste se měli o plynulou jízdu. Zejména řidiči osobních aut a dodávek by měli ubrat nohu z plynu. Při jízdě „na spotřebu“ se bude na dálnici ideální rychlost u většiny moderních vozů pohybovat kolem 120 km/h při nejvyšším zařazeném stupni. Předvídejte dění na silnici. Například místo rychlého dojezdu k semaforu, na kterém svítí červená, můžete dojet volněji a počkat na zelenou bez nutnosti zastavení vozidla. Zejména ve větších městech pak může být v případě osobní dopravy cenově (a mnohdy i časově) výhodnější přesedlat na veřejnou dopravu.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

0
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

A tohle už jste četli?

Nafta skokově nezdraží, spotřební daň zůstane nižší

16. 9. 2022 | redakce Peníze.CZ

Nafta skokově nezdraží, spotřební daň zůstane nižší

Spotřební daň na motorovou naftu zůstane nižší o 1,50 Kč na litr až do konce roku 2023. Rozhodli o tom poslanci, když schválili vládní návrh. Snížení mělo původně platit jen od letošního... celý článek

Dvakrát tolik za skoro stejné auto? Cupra Ateca versus Škoda Karoq

23. 8. 2022 | Vojtěch Dobeš

Dvakrát tolik za skoro stejné auto? Cupra Ateca versus Škoda Karoq

Tahle auta si nejsou jen podobná. Využívají srovnatelnou techniku a vyrábějí se ve stejné továrně. Přesto Karoq začíná na 639 tisících a vrcholná Cupra Ateca může stát skoro o milion... celý článek

Za pracovní cestu dostanete víc. Stravné mimořádně stouplo

22. 8. 2022 | Petr Kučera

Za pracovní cestu dostanete víc. Stravné mimořádně stouplo

Kvůli zdražování letos rostou i takzvané cestovní náhrady. Kolik vám teď zaměstnavatel proplatí?

Dálniční známka s příplatkem. Podívejte se, kde ji nekupovat

16. 8. 2022 | Jiří Hovorka | 1 komentář

Dálniční známka s příplatkem. Podívejte se, kde ji nekupovat

Neplaťte zbytečně navíc za dálniční známku. Státní fond dopravní infrastruktury (SFDI) a státní podnik CENDIS řidiče varují před nákupem na neoficiálních webech. Když budete dálniční... celý článek

Letadlo není autobus. Proč aerolinky nechtějí vyměňovat letenky a vracet peníze

16. 8. 2022 | Jana Divinová | 1 komentář

Letadlo není autobus. Proč aerolinky nechtějí vyměňovat letenky a vracet peníze

Koupit letenku s předstihem se obvykle vyplatí. Když pak opravdu poletíte. Změna termínu nebo vrácení letenky něco stojí a u nejlevnějších lístků nebývají vůbec možné.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.