Roční dálniční známka zdraží. Stát omezí předprodej
7. 12. 2023 | Petr Kučera

Od března 2024 v Česku výrazně zdraží roční dálniční známka. Desetidenní a měsíční známky naopak zlevní. Současně začne platit jednodenní.
Zdroj: Pexels / Erik McLean
Komerční spolupráce
Cena za litr benzínu a nafty se dnes v České republice na většině čerpacích stanic pohybuje kolem 45 korun za litr. Naleznete ale „čerpačky“, kde je cena o několik korun nižší, stejně tak jako místa, kde naopak cena šplhá přes padesát korun za litr.
V čem tyto rozdíly spočívají? Faktorů je hned několik. Vyšší ceny jsou poměrně typické pro hlavní silniční tahy. Čerpací stanice zde využívají zvýšeného provozu a část aut jedoucích po trase zkrátka v daném místě natankuje bez ohledu na to, zda je to výhodné, či nikoliv. Je ale potřeba podívat se i na nákladovou stránku dané stanice – pozemky podél hlavních tahů jsou dražší a čerpací stanice zde bývají větší. Z toho plynoucí zvýšené náklady je nutné uhradit i vyšší marží na palivu a dalším zboží.
Provozovatelé největších sítí čerpacích stanic nabízejí zákazníkům věrnostní programy v podobě tankovacích karet. Díky nim můžete ušetřit cenné koruny při každém tankování. Takové tankovací karty jsou určeny především běžným spotřebitelům, soukromým osobám.
Pro firmy může zase být výhodná tankovací karta určená pro podnikatele s vozovým parkem. Jednou z takových je palivová karta Eurowag. Jde o profesionální řešení, které kromě možnosti ušetřit za pohonné hmoty nabízí spoustu dalších benefitů.
Z výše uvedených skutečností plyne, že pro snížení nákladů byste se měli vyhnout tankování podél dálnic a hlavních tahů. Místo toho hledejte „odlehlejší“ pobočky. Často se nacházejí doslova za rohem, jen pár desítek metrů od sjezdu z dálnice nebo přes kopec za městem. V pohraničí může být zajímavou možností tankování u našich sousedů, někteří z nich mají pohonné hmoty výrazně levnější.
V České republice obecně platí, že pohonné hmoty mají kvalitu odpovídající normě. Chcete-li ale mít jistotu, na internetu naleznete výsledky kontroly kvality paliv a preventivně se můžete vyhnout těm pobočkám nebo řetězcům, kde k problémům s kvalitou v poslední době došlo.
Nemusíte se ale soustředit pouze cenu benzinu. Ušetřit lze i tím, že snížíte spotřebu pohonných hmot. Snažit byste se měli o plynulou jízdu. Zejména řidiči osobních aut a dodávek by měli ubrat nohu z plynu. Při jízdě „na spotřebu“ se bude na dálnici ideální rychlost u většiny moderních vozů pohybovat kolem 120 km/h při nejvyšším zařazeném stupni. Předvídejte dění na silnici. Například místo rychlého dojezdu k semaforu, na kterém svítí červená, můžete dojet volněji a počkat na zelenou bez nutnosti zastavení vozidla. Zejména ve větších městech pak může být v případě osobní dopravy cenově (a mnohdy i časově) výhodnější přesedlat na veřejnou dopravu.
Sdílejte článek, než ho smažem