Praha zdraží jízdenky, nejchudším dá slevu

Petr Kučera | rubrika: Aktuality | 19. 4. 2021 | 5 komentářů
Praha zdraží jízdenky, nejchudším dá slevu

Zdroj: DPP

Krátkodobé jízdné v Pražské integrované dopravě (PID) od 1. srpna zdraží. Cena třicetiminutové jízdenky stoupne z dosavadních 24 na 30 korun, cena devadesátiminutové z 32 na 40 korun. Zdraží také SMS jízdenky. Rozhodli o tom pražští radní.

Celodenní (24hodinová) jízdenka zdraží ze 110 na 120 korun, třídenní z 310 na 330 korun. Novinkou budou dvoudenní s cenou 240 korun a pětidenní za 450 korun ve spojení s novým druhem turistické jízdenky Prague Visitor Pass. 

Běžné jízdenky už nebudou platit pro lanovku na Petřín. Jednorázové jízdné nově přijde na 60 korun, u předplacených kuponů a turistických jízdenek bude zahrnuto v ceně. Zdraží také autobus Airport Express – z 60 na 100 korun.

Cena měsíčního a ročního předplatného se nezmění, pětiměsíční varianta kvůli malému zájmu skončí. Praha roční kupon na MHD v roce 2015 zlevnila z původních 4750 na nynějších 3650 korun. Loni bylo ve hře postupné zdražení až na 5500 korun, nakonec k němu nedošlo. A v nejbližší době se ani nechystá, říká náměstek primátora pro dopravu Adam Scheinherr (Praha sobě).

Zdroj: PID

Novinkou bude zastropování jízdného v pražské MHD. „Jakmile cestující za den utratí v aplikaci PID Lítačka za jednotlivé jízdenky 120 korun, tedy cenu celodenní jízdenky, tak má do konce dne jízdné zdarma. Do budoucna by mohlo být doplněno do mobilní aplikace i zastropování měsíčního a ročního jízdného,“ říká pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti). Zatímco všechny tarifní změny začnou platit od srpna, zastropování až od roku 2022.

Radní dnes schválili také nový tarif pro lidi ve hmotné nouzi pobírající příspěvek na živobytí. Za měsíční předplatné mají platit 165 korun místo standardních 550 korun. Cílem je, aby lidé, kteří si nemohou dovolit roční předplatné (jeho cena je v přepočtu na měsíc výrazně nižší), nejezdili načerno. Čtvrtletní předplatné pro lidi v hmotné nouzi bude stát 444 korun.

Zdroj: PID

Důvodem zdražení jsou rostoucí náklady. Tržby z jízdného je dlouhodobě pokrývají zhruba jenom z jedné pětiny, zbytek dotuje město (v případě PID i Středočeský kraj).

Ceny jednorázových jízdenek pro cestování ve Středočeském kraji stoupnou zhruba o 25 procent, jednotlivá pásma budou odstupňována po 10 korunách (kromě nejnižších cen).

Stopne také výše pokut za jízdu bez platné jízdenky. Při platbě na místě nebo do 15 dnů v doplatkové pokladně se přirážka k jízdnému zvýší z 800 na 1000 korun. Při pořízení ročního kuponu do pěti dnů od uložení pokuty bude přirážka jenom 800 korun. Zvýší se také pokuty za další porušení přepravního řádu, například za znečištění nebo jiné poškození vozidla, a to až na 1000 korun.

Změna se dotkne také na záchytných parkovišť P+R. U nehlídaných bude parkování do 12 hodin i nadále zdarma, hlídané parkování na okrajích Prahy bude za den nově za 50 korun, parkoviště blíže centru přijdou na 100 korun.

Zdroj: PID
Zdroj: PID

Dopravní podnik od pondělí 19. dubna posílil provoz metra ve špičkách, který byl v předchozích týdnech výrazně utlumený kvůli koronavirovým omezením. Na předčasném ukončení provozu – do 23. hodiny – se zatím nic nemění.

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+16
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 5 komentářů
Simplecoin

A tohle už jste četli?

Rychlonabíjecí futuristické retro. Test Hyundai Ioniq 5

20. 5. 2022 | Vojtěch Dobeš | 5 komentářů

Rychlonabíjecí futuristické retro. Test Hyundai Ioniq 5

Aby elektrická auta uspěla, musí být nejen ekologická a použitelná, ale také zajímavá. Hyundai proto zvolil kombinaci nejnovějších technologií se vzhledem, který je inspirován osmdesátými... celý článek

Zrušení silniční daně je definitivní, schválili ho senátoři

18. 5. 2022 | Jiří Hovorka | 4 komentáře

Zrušení silniční daně je definitivní, schválili ho senátoři

Zrušení silniční daně u osobních automobilů, autobusů a nákladních aut do 12 tun definitivně prošlo, když ho dnes schválili senátoři. Například u osobních aut jde o úsporu v řádech... celý článek

Pracovní cesty: Cestovní náhrady mimořádně stouply

18. 5. 2022 | Petr Kučera

Pracovní cesty: Cestovní náhrady mimořádně stouply

Zaměstnanec, který nemá účtenku za nákup benzinu nebo nafty, dostane od poloviny května vyšší paušál. Ten dosavadní už byl výrazně nižší než skutečné ceny.

Cebia versus CarVertical: Místní zkušenost vyhrává

5. 5. 2022 | Vojtěch Dobeš | 1 komentář

Cebia versus CarVertical: Místní zkušenost vyhrává

Zatímco Cebia prověřuje ojetá auta v Česku už 30 let, CarVertical je typický startup: nový, dravý a působící po celé Evropě, což může přinést lepší informace o autech z dovozu. Vyzkoušeli... celý článek

Porovnali jsme prověření ojetin od Cebia a CarVertical. Kdo řekne víc?

29. 4. 2022 | Vojtěch Dobeš | 2 komentáře

Porovnali jsme prověření ojetin od Cebia a CarVertical. Kdo řekne víc?

Pět vozů různého stáří a původu, jejichž historii částečně nebo úplně známe. Co nám o nich řeknou služby Autotracer (Cebia) a CarVertical? Která poskytne víc relevantních informací?... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.