Chyba při nákupu dálniční známky? Stát začne vracet peníze

Petr Kučera | rubrika: Aktuality | 31. 3. 2021 06:00 | 4 komentáře
Chyba při nákupu dálniční známky? Stát začne vracet peníze

Zdroj: CENDIS, SFDI

Lidé, kteří si při nákupu elektronické dálniční známky spletli státní poznávací značku, dostanou šanci na vrácení peněz. Ale jenom v případě, když budou mít štěstí a zadají značku, která neexistuje – tedy nepatří momentálně někomu jinému.

O vylepšení informoval státní podnik Cendis, který má systém na starosti. Nebude to ale hned. Novinka by mohla začít fungovat od poloviny května. „Nejdříve je potřeba upravit právní podklady, změnit obchodní podmínky a upravit systém,“ říká mluvčí projektu Martin Opatrný.

Nárok na vrácení budou mít lidé i zpětně – tedy včetně těch, kteří chybu udělali kdykoliv od začátku prodeje. Státní „e-shop“ funguje od loňského prosince, spuštění začalo ostudou. Kritici navíc ministerstvu dopravy vyčítali, že ani po mnoha letech odkladů nedokázalo připravit uživatelsky příjemnější systém – například právě ohledně oprav možných chyb.

„Systém elektronické dálniční známky nemůže dle platné legislativy kontrolovat, zda dané SPZ existují, či nikoliv. Při řešení těchto situací nám pomůže ministerstvo dopravy, které potřebné informace v případě potřeby ověří a poskytne,“ vysvětluje dosavadní stav Lucie Bartáková, ředitelka sekce pro správu finančních zdrojů Státního fondu dopravní infrastruktury.

Kdo srovnává, ten jede

Levněji!

Automobilový vůz
Zdroj: Shutterstock

Přišli na Peníze.cz, srovnali a ušetřili. Vyzkoušejte si to taky, stačí si vybrat, jak byste povinné ručení nebo havarijko rádi sjednali:

Zájemci o vrácení úhrady časového poplatku musí podat žádost, doložit (prostou) kopii svého technického průkazu (z níž bude patrná SPZ vozidla), zároveň přiloží potvrzení o úhradě na neexistující SPZ. Státní fond pak ověří neexistenci značky a následně vrátí peníze na účet, ze kterého byla platba provedena.

Možnost vrátit peníze se týká jenom případů, kdy jste udělali chybu v zadání neexistující registrační značky, nebo když špatně zadáte zemi registrace vozidla. Pokud jste omylem zadali jinou, ale existující SPZ, peníze nebude možné vrátit.

„Musíme chránit systém před možným zneužíváním. Navíc chybí možnost, jak skutečně prokázat, že k danému nákupu došlo omylem, a ne po dohodě s provozovatelem vozidla,“ říká Bartáková.

Při nákupu přes internet tak dál můžete opravit registrační značku jenom do doby, než známka začne platit. Když chcete, aby platila hned ode dneška, spletete číslo auta a zadáte přitom cizí (existující), máte smůlu. Reklamovat takový nákup nemůžete ani krátce po jeho dokončení.

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České... Další články autora.

Líbil se vám článek?

+9
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 4 komentářů

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

A tohle už jste četli?

K jízdenkám z e-shopu ČD už nepotřebujete osobní doklad

1. 4. 2021 | Petr Kučera

K jízdenkám z e-shopu ČD už nepotřebujete osobní doklad

Lidé, kteří si koupí online jízdenku v e-shopu Českých drah a nevyužili přitom žádnou slevu, už nebudou muset ukazovat průvodčím svůj osobní průkaz. Testovací provoz nového systému... celý článek

Pošta zdraží složenky a doporučená psaní, dotkne se to i dávek

29. 3. 2021 | Petr Kučera | 75 komentářů

Pošta zdraží složenky a doporučená psaní, dotkne se to i dávek

Česká pošta mění od 1. dubna ceník. Zdraží poštovní i dobírkové poukázky a doporučená, cenná i firemní psaní. Všechny ceny stoupnou o pět korun.

Okresy se neotevřou. Končí jen omezení na obec

19. 3. 2021 | Petr Kučera | 16 komentářů

Okresy se neotevřou. Končí jen omezení na obec

Všechna dosavadní koronavirová omezení potrvají přinejmenším i v příštím týdnu, rozhodla vláda vedená Andrejem Babišem (ANO). Uvolní se jenom možnost výletů a sportování: nově budou... celý článek

Platnost řidičáků i STK se automaticky prodlužuje

18. 3. 2021 | Jiří Hovorka | 1 komentář

Platnost řidičáků i STK se automaticky prodlužuje

Platnost řidičských nebo profesních průkazů a také technické prohlídky vozidel (STK) se mimořádně prodlužuje o deset měsíců. Týká se to dokladů propadlých v období od 1. září 2020 do... celý článek

Osmý Golf je plný techniky. A pořád dobrý, ukázal test

14. 3. 2021 | Vojtěch Dobeš | 5 komentářů

Osmý Golf je plný techniky. A pořád dobrý, ukázal test

Co nabízí střední varianta poslední generace Golfu s cenou přes 700 tisíc korun? Desítkami let prověřený recept na univerzální auto pro každého, dovedený opět o kousek blíž k dokonalosti. celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.