Chyba při nákupu dálniční známky? Stát začne vracet peníze

Petr Kučera | rubrika: Aktuality | 31. 3. 2021 | 5 komentářů
Chyba při nákupu dálniční známky? Stát začne vracet peníze

Zdroj: CENDIS, SFDI

Lidé, kteří si při nákupu elektronické dálniční známky spletli státní poznávací značku, dostanou šanci na vrácení peněz. Ale jenom v případě, když budou mít štěstí a zadají značku, která neexistuje – tedy nepatří momentálně někomu jinému.

O vylepšení informoval státní podnik Cendis, který má systém na starosti. Nebude to ale hned. Novinka by mohla začít fungovat od poloviny května. „Nejdříve je potřeba upravit právní podklady, změnit obchodní podmínky a upravit systém,“ říká mluvčí projektu Martin Opatrný.

Nárok na vrácení budou mít lidé i zpětně – tedy včetně těch, kteří chybu udělali kdykoliv od začátku prodeje. Státní „e-shop“ funguje od loňského prosince, spuštění začalo ostudou. Kritici navíc ministerstvu dopravy vyčítali, že ani po mnoha letech odkladů nedokázalo připravit uživatelsky příjemnější systém – například právě ohledně oprav možných chyb.

„Systém elektronické dálniční známky nemůže dle platné legislativy kontrolovat, zda dané SPZ existují, či nikoliv. Při řešení těchto situací nám pomůže ministerstvo dopravy, které potřebné informace v případě potřeby ověří a poskytne,“ vysvětluje dosavadní stav Lucie Bartáková, ředitelka sekce pro správu finančních zdrojů Státního fondu dopravní infrastruktury.

Kdo srovnává, ten jede

Levněji!

Automobilový vůz
Zdroj: Shutterstock

Přišli na Peníze.cz, srovnali a ušetřili. Vyzkoušejte si to taky, stačí si vybrat, jak byste povinné ručení nebo havarijko rádi sjednali:

Zájemci o vrácení úhrady časového poplatku musí podat žádost, doložit (prostou) kopii svého technického průkazu (z níž bude patrná SPZ vozidla), zároveň přiloží potvrzení o úhradě na neexistující SPZ. Státní fond pak ověří neexistenci značky a následně vrátí peníze na účet, ze kterého byla platba provedena.

Možnost vrátit peníze se týká jenom případů, kdy jste udělali chybu v zadání neexistující registrační značky, nebo když špatně zadáte zemi registrace vozidla. Pokud jste omylem zadali jinou, ale existující SPZ, peníze nebude možné vrátit.

„Musíme chránit systém před možným zneužíváním. Navíc chybí možnost, jak skutečně prokázat, že k danému nákupu došlo omylem, a ne po dohodě s provozovatelem vozidla,“ říká Bartáková.

Při nákupu přes internet tak dál můžete opravit registrační značku jenom do doby, než známka začne platit. Když chcete, aby platila hned ode dneška, spletete číslo auta a zadáte přitom cizí (existující), máte smůlu. Reklamovat takový nákup nemůžete ani krátce po jeho dokončení.

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+12
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 5 komentářů
Simplecoin

A tohle už jste četli?

Rychlonabíjecí futuristické retro. Test Hyundai Ioniq 5

20. 5. 2022 | Vojtěch Dobeš

Rychlonabíjecí futuristické retro. Test Hyundai Ioniq 5

Aby elektrická auta uspěla, musí být nejen ekologická a použitelná, ale také zajímavá. Hyundai proto zvolil kombinaci nejnovějších technologií se vzhledem, který je inspirován osmdesátými... celý článek

Zrušení silniční daně je definitivní, schválili ho senátoři

18. 5. 2022 | Jiří Hovorka | 4 komentáře

Zrušení silniční daně je definitivní, schválili ho senátoři

Zrušení silniční daně u osobních automobilů, autobusů a nákladních aut do 12 tun definitivně prošlo, když ho dnes schválili senátoři. Například u osobních aut jde o úsporu v řádech... celý článek

Pracovní cesty: Cestovní náhrady mimořádně stouply

18. 5. 2022 | Petr Kučera

Pracovní cesty: Cestovní náhrady mimořádně stouply

Zaměstnanec, který nemá účtenku za nákup benzinu nebo nafty, dostane od poloviny května vyšší paušál. Ten dosavadní už byl výrazně nižší než skutečné ceny.

Cebia versus CarVertical: Místní zkušenost vyhrává

5. 5. 2022 | Vojtěch Dobeš | 1 komentář

Cebia versus CarVertical: Místní zkušenost vyhrává

Zatímco Cebia prověřuje ojetá auta v Česku už 30 let, CarVertical je typický startup: nový, dravý a působící po celé Evropě, což může přinést lepší informace o autech z dovozu. Vyzkoušeli... celý článek

Porovnali jsme prověření ojetin od Cebia a CarVertical. Kdo řekne víc?

29. 4. 2022 | Vojtěch Dobeš | 2 komentáře

Porovnali jsme prověření ojetin od Cebia a CarVertical. Kdo řekne víc?

Pět vozů různého stáří a původu, jejichž historii částečně nebo úplně známe. Co nám o nich řeknou služby Autotracer (Cebia) a CarVertical? Která poskytne víc relevantních informací?... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.