Chyba při nákupu dálniční známky? Stát začne vracet peníze

Petr Kučera | rubrika: Aktuality | 31. 3. 2021 | 5 komentářů
Chyba při nákupu dálniční známky? Stát začne vracet peníze

Zdroj: CENDIS, SFDI

Lidé, kteří si při nákupu elektronické dálniční známky spletli státní poznávací značku, dostanou šanci na vrácení peněz. Ale jenom v případě, když budou mít štěstí a zadají značku, která neexistuje – tedy nepatří momentálně někomu jinému.

O vylepšení informoval státní podnik Cendis, který má systém na starosti. Nebude to ale hned. Novinka by mohla začít fungovat od poloviny května. „Nejdříve je potřeba upravit právní podklady, změnit obchodní podmínky a upravit systém,“ říká mluvčí projektu Martin Opatrný.

Nárok na vrácení budou mít lidé i zpětně – tedy včetně těch, kteří chybu udělali kdykoliv od začátku prodeje. Státní „e-shop“ funguje od loňského prosince, spuštění začalo ostudou. Kritici navíc ministerstvu dopravy vyčítali, že ani po mnoha letech odkladů nedokázalo připravit uživatelsky příjemnější systém – například právě ohledně oprav možných chyb.

„Systém elektronické dálniční známky nemůže dle platné legislativy kontrolovat, zda dané SPZ existují, či nikoliv. Při řešení těchto situací nám pomůže ministerstvo dopravy, které potřebné informace v případě potřeby ověří a poskytne,“ vysvětluje dosavadní stav Lucie Bartáková, ředitelka sekce pro správu finančních zdrojů Státního fondu dopravní infrastruktury.

Krátkodobá investice do prověřených faktur – výnos až 16 % p.a.

Kdo srovnává, ten jede

Levněji!

Automobilový vůz
Zdroj: Shutterstock

Přišli na Peníze.cz, srovnali a ušetřili. Vyzkoušejte si to taky, stačí si vybrat, jak byste povinné ručení nebo havarijko rádi sjednali:

Zájemci o vrácení úhrady časového poplatku musí podat žádost, doložit (prostou) kopii svého technického průkazu (z níž bude patrná SPZ vozidla), zároveň přiloží potvrzení o úhradě na neexistující SPZ. Státní fond pak ověří neexistenci značky a následně vrátí peníze na účet, ze kterého byla platba provedena.

Možnost vrátit peníze se týká jenom případů, kdy jste udělali chybu v zadání neexistující registrační značky, nebo když špatně zadáte zemi registrace vozidla. Pokud jste omylem zadali jinou, ale existující SPZ, peníze nebude možné vrátit.

„Musíme chránit systém před možným zneužíváním. Navíc chybí možnost, jak skutečně prokázat, že k danému nákupu došlo omylem, a ne po dohodě s provozovatelem vozidla,“ říká Bartáková.

Při nákupu přes internet tak dál můžete opravit registrační značku jenom do doby, než známka začne platit. Když chcete, aby platila hned ode dneška, spletete číslo auta a zadáte přitom cizí (existující), máte smůlu. Reklamovat takový nákup nemůžete ani krátce po jeho dokončení.

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České... Další články autora.

Spořící účet plně online

Spořící účet plně online

Spořte s úrokem 5,3 % ročně bez podmínek

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+12
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 5 komentářů

A tohle už jste četli?

Změny v povinném ručení. Nový zákon schválili poslanci

1. 12. 2023 | Petr Kučera | 1 komentář

Změny v povinném ručení. Nový zákon schválili poslanci

Povinné ručení se rozšíří na víc druhů vozidel, nově se bude týkat provozovatele místo vlastníka a zvýší se minimální limity pro pojistné plnění. Při cestách po Česku už nebude nutné... celý článek

Nový podvod s balíky z e-shopů. Platíte, co jste neobjednali

30. 11. 2023 | Gabriel Pleska | 3 komentáře

Nový podvod s balíky z e-shopů. Platíte, co jste neobjednali

Počet nákupů na internetu každý rok roste. Placení dobírkou je sice na ústupu, ale rozhodně ještě není raritou. A na to spoléhají dobírkoví podvodníci.

Rohlík začne sbírat PET lahve. Předběhne zákon

24. 11. 2023 | Gabriel Pleska | 3 komentáře

Rohlík začne sbírat PET lahve. Předběhne zákon

Internetový prodejce potravin Rohlik.cz bude od svých zákazníků sbírat použité PET lahve. Přinejmenším o dva roky tak předbíhá legislativu, která zavede povinné zálohování.

Balíkovna nově dodá balíky i domů nebo do práce

26. 10. 2023 | redakce Peníze.CZ | 3 komentáře

Balíkovna nově dodá balíky i domů nebo do práce

Balíkovna od České pošty nabízí nově dodávání balíků na adresu. Zatím umožňovala jen dodání na výdejní místa na poštách, u externích partnerů nebo do výdejních boxů, celkem na 7500... celý článek

Jak cestovat s co nejmenším zavazadlem a co největším stylem?

18. 10. 2023 | PR text

Jak cestovat s co nejmenším zavazadlem a co největším stylem?

Několik tipů, jak si sbalit perfektní kapslové zavazadlo.

Partners Financial Services