Platnost řidičáků i STK se automaticky prodlužuje

Jiří Hovorka | rubrika: Aktuality | 18. 3. 2021 16:25 | 1 komentář
Platnost řidičáků i STK se automaticky prodlužuje

Zdroj: Shutterstock

Platnost řidičských nebo profesních průkazů a také technické prohlídky vozidel (STK) se mimořádně prodlužuje o deset měsíců. Týká se to dokladů propadlých v období od 1. září 2020 do 30. června 2021, upozornilo ministerstvo dopravy.

Společné evropské nařízení platí od 6. března. Navazuje na podobné loňské opatření, kdy se platnost dokladů a kontrol prošlých v období od 1. února do 31. srpna 2020 prodloužila o sedm měsíců.

Cílem prodloužení platnosti je snížení mobility lidí v rámci protiepidemických opatření proti covidu 19. Prodloužení není povinné, úřady i stanice technických kontrol zůstávají otevřené. Kdo chce, může si pro nový řidičský průkaz zajít, stejně jako může zajet na technickou kontrolu.

Ministerstvo dopravy dokonce odklad platnosti u technických kontrol nedoporučuje a řidčům vzkazuje, aby svá vozidla, pokud je to možné, přistavili na pravidelnou technickou prohlídku. „Opatření má pomoci zejména těm, kteří se cítí zdravotně ohroženi, museli by cestovat mezi okresy, jsou v zahraničí, mají auto v depozitu a podobně,“ uvádí úřad.

Znovu prodloužit se může i platnost už jednou prodloužených dokladů, kterých se týkalo loňské nařízení. V tomto případě však ne o deset měsíců. Další prodloužení je u nich možné buď do 1. července 2021, nebo o šest měsíců, pokud prodloužená platnost vyprší po datu 1. července 2021. Netýká se to pravidelných technických kontrol. Tam už jednou prodlouženou platnost nejde znovu nastavit.

Jiří Hovorka

Autor článku Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.

Líbil se vám článek?

+80
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 1 komentářů

A tohle už jste četli?

Balíčky z Číny výrazně zdraží. Pozor na daň a clo

17. 6. 2021 | Petr Kučera | 62 komentářů

Balíčky z Číny výrazně zdraží. Pozor na daň a clo

Výhody pro nákupy z e-shopů mimo EU končí. Od července se začne platit DPH i u zásilek do 22 eur. Současně bude nutné elektronicky podat celní prohlášení.

Pošta o víkendu neotevře. Zavře i Balíkovny

17. 6. 2021 | Petr Kučera | 2 komentáře

Pošta o víkendu neotevře. Zavře i Balíkovny

Všechny pobočky České pošty budou od pátku 18. června od 19 hodin do neděle 20. června do 24 hodin uzavřené. Důvodem je plánovaná provozní údržba datových center, říká mluvčí Matyáš... celý článek

České dráhy mají novou slevu pro rodiny

1. 6. 2021 | Jiří Hovorka | 3 komentáře

České dráhy mají novou slevu pro rodiny

České dráhy letos vedle tradiční Jízdenky na léto přicházejí i s rozšířením slevy pro rodiny nebo jiné skupiny s dětmi. 

Výměnu řidičáku už zařídíte online. Platnost se prodlužuje

30. 5. 2021 | Kateřina Jungvirtová | 2 komentáře

Výměnu řidičáku už zařídíte online. Platnost se prodlužuje

Jak se mění řidičský průkaz při konci jeho platnosti? Kde o to žádat, co je potřeba, kolik zaplatíte a jak dlouho to potrvá? Jak se prodloužila platnost kvůli koronaviru? Tady je přehled... celý článek

Změna v posílání dopisů. D+1 už psát nemusíte

27. 5. 2021 | Petr Kučera | 20 komentářů

Změna v posílání dopisů. D+1 už psát nemusíte

Lidé už nemusí speciálně označovat dopis, který chtějí přes Českou poštu doručit co nejrychleji. Od 1. června stačí, když na něj nalepí jenom známku typu A.

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.