Pošta ztratila balík. Úřad řekl, jakou cenu má platit

Petr Kučera | rubrika: Aktuality | 23. 6. 2021 | 34 komentářů
Pošta ztratila balík. Úřad řekl, jakou cenu má platit
Ilustrační foto.
Zdroj: Mino Surkala, Shutterstock

Česká pošta odpovídá za prokázanou cenu ztracené zásilky bez ohledu na hodnotu uvedenou v celním prohlášení. Rozhodl o tom Český telekomunikační úřad. Vyjádřil se také k situaci, kdy je skutečná cena nižší než udaná.

Žena odesílala luxusní zboží do zahraničí prostřednictvím služby Cenný balík. Na podací lístek napsala udanou cenu zásilky 10 000 korun. Jako hodnotu obsahu do celního prohlášení však uvedla jen 50 eur.

Zásilka se během přepravy ztratila, žena proto chtěla v reklamačním řízení zaplatit 10 000 korun. Jenže Česká pošta jí vyplatila náhradu škody pouze ve výši 1369 korun, což odpovídalo částce 50 eur u celního prohlášení.

Odesílatelka se však nenechala odbýt a podala námitku proti vyřízení reklamace k Českému telekomunikačnímu úřadu. Potvrzením o nákupu zboží prokázala, že hodnota ztraceného obsahu zásilky byla 6440,40 Kč.

Český telekomunikační úřad konstatoval, že odpovědnost pošty při ztrátě Cenného balíku do zahraničí se podle poštovních podmínek odvozuje od výše udané ceny, která je současně limitem náhrady škody. Hodnota zboží uvedená v celním prohlášení není pro posouzení náhrady škody nijak relevantní.

Úřad proto přiznal odesílatelce zbývající část ceny do prokázané výše hodnoty obsahu, tedy 5071,40 Kč. Zbytek původně požadované náhrady škody ve výši 3 559,60 Kč odesílatelce nepřiznal, protože tato částka přesahuje prokázanou škodu.

„Obecně lze říci, že v případě, že odesílatel zásilky udá cenu zásilky vyšší, než je skutečná cena obsahu zásilky, a v případě sporu s provozovatelem poštovní služby se následně domáhá náhrady škody ve výši udané ceny, musí rovněž prokázat, že tato odpovídá skutečné ceně obsahu zásilky,“ upozorňuje telekomunikační úřad.

„V případě, že odesílatel nemá cenu obsahu zásilky jak prokázat, nelze jeho nároku vyhovět. Proto upozorňujeme spotřebitele, aby si uchovávali všechny doklady o výši kupní ceny za posílané zboží,“ dodává úřad.

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+30
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 34 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

23. 6. 2021 7:45, J Novák

Chování pošty je neoddiskutovatelné téma. Dnes podáte, zítra hledáte, pozítří nemáte. Mám jen ty nejhorší zkušenosti, jak z hororu. A podat stížnost? A kam? ještě se vám vyšklebí do ksichtu.

+124
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

23. 6. 2021 12:04, leka

Nechci se pošty v žádném případě zastávat, ale co ta Vaše Čeština?? Hezký den

Zobrazit celé vlákno

-76
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (34 komentářů) příspěvků.

A tohle už jste četli?

Nafta skokově nezdraží, spotřební daň zůstane nižší

16. 9. 2022 | redakce Peníze.CZ

Nafta skokově nezdraží, spotřební daň zůstane nižší

Spotřební daň na motorovou naftu zůstane nižší o 1,50 Kč na litr až do konce roku 2023. Rozhodli o tom poslanci, když schválili vládní návrh. Snížení mělo původně platit jen od letošního... celý článek

Dvakrát tolik za skoro stejné auto? Cupra Ateca versus Škoda Karoq

23. 8. 2022 | Vojtěch Dobeš

Dvakrát tolik za skoro stejné auto? Cupra Ateca versus Škoda Karoq

Tahle auta si nejsou jen podobná. Využívají srovnatelnou techniku a vyrábějí se ve stejné továrně. Přesto Karoq začíná na 639 tisících a vrcholná Cupra Ateca může stát skoro o milion... celý článek

Za pracovní cestu dostanete víc. Stravné mimořádně stouplo

22. 8. 2022 | Petr Kučera

Za pracovní cestu dostanete víc. Stravné mimořádně stouplo

Kvůli zdražování letos rostou i takzvané cestovní náhrady. Kolik vám teď zaměstnavatel proplatí?

Dálniční známka s příplatkem. Podívejte se, kde ji nekupovat

16. 8. 2022 | Jiří Hovorka | 1 komentář

Dálniční známka s příplatkem. Podívejte se, kde ji nekupovat

Neplaťte zbytečně navíc za dálniční známku. Státní fond dopravní infrastruktury (SFDI) a státní podnik CENDIS řidiče varují před nákupem na neoficiálních webech. Když budete dálniční... celý článek

Letadlo není autobus. Proč aerolinky nechtějí vyměňovat letenky a vracet peníze

16. 8. 2022 | Jana Divinová | 1 komentář

Letadlo není autobus. Proč aerolinky nechtějí vyměňovat letenky a vracet peníze

Koupit letenku s předstihem se obvykle vyplatí. Když pak opravdu poletíte. Změna termínu nebo vrácení letenky něco stojí a u nejlevnějších lístků nebývají vůbec možné.

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.