Zavřeme tři okresy, rozhodla vláda kvůli viru

Jiří Hovorka | rubrika: Aktuality | 11. 2. 2021 09:00 | 3 komentáře
Zavřeme tři okresy, rozhodla vláda kvůli viru

Zdroj: Shutterstock

V okresech Cheb, Sokolov a Trutnov vláda dál omezí volný pohyb. Z těchto okresů a do nich bude možné cestovat jen za vymezenými účely. Třeba za prací, do škol, za zdravotní péčí, za rodinou nebo například na svatbu.

„Lidé budou muset deklarovaný účel doložit, bude to kontrolovat policie,“ říká ministr zdravotnictví Jan Blatný. Kontroly by podle něj měly být na hranicích okresů.

Omezení pohybu se nevztahuje na tranzit, tedy na lidi, kteří přes zmíněné okresy jen projíždějí.

V daných okresech také nově bude povinnost nosit ve vnitřních prostorech nebo ve veřejné dopravě minimálně chirurgickou roušku nebo FFP2 respirátor. Nařízení pro celou zemi povoluje například i šály nebo šátky.

Nařízení platí od dnešní půlnoci po dobu nouzového stavu. Poslanci dnes rozhodnou, jestli vyhoví vládě prodloužení nouzového stavu. Pokud by se tak nestalo, končí v neděli 14. února.

Nařízení v těchto okresech vláda zavádí, protože jsou momentálně nejvíce zasažené epidemií koronaviru a jsou v nich přetížené nemocnice. Nákaza v nich je podle ministra třikrát až čtyřikrát rozšířenější než je jinde v Česku běžné a vláda nechce, aby se odsud vir šířil dále po republice. Počet nakažených na 100 tisíc lidí se v těchto okresech za posledních sedm dnů pohybuje zhruba v rozmezí 1100 až 1200 osob. Například Praha je na 386 a třeba okres Prostějov na 237.

Vláda pošle do zmíněných okresů celkem milion kusů roušek ze státních rezerv. Polovina půjde do Karlovarského kraje, tedy do okresů Cheb a Sokolov, a polovina do Královehradeckého kraje, tedy do okresu Trutnov.

Ani nová zpřísnění neznamenají, že se ve zmíněných okresech zastaví průmysl. Vláda zaměstnavatelům doporučuje, aby na pracovištích zavedli takzvaná režimová opatření, maximálně využili možnost práce z domova a ideálně i u zaměstnanců zvýšili frekvenci antigenního testování.

Jiří Hovorka

Autor článku Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.

Líbil se vám článek?

+28
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 3 komentářů

Oblíbená témata

doprava, Cheb, koronavirus, Sokolov, Trutnov

A tohle už jste četli?

Nová omezení přehledně: Zákaz pohybu, zavřené obchody, respirátory

28. 2. 2021 | redakce Peníze.CZ | 8 komentářů

Nová omezení přehledně: Zákaz pohybu, zavřené obchody, respirátory

Co platí od 1. března? Vláda omezuje volný pohyb obyvatel víc než kdykoliv předtím. Zavře všechny mateřské školy i zbývající ročníky základních škol. Otevřeno zůstane ještě méně obchodů... celý článek

Formulář pro cestování mimo okres. Tady je vzor

28. 2. 2021 | redakce Peníze.CZ | 89 komentářů

Formulář pro cestování mimo okres. Tady je vzor

Vláda od pondělí 1. března ve snaze zmírnit epidemii koronaviru zakázala opouštět území okresu, na jehož území máte trvalý pobyt nebo bydliště (Praha se v tomto případě považuje za... celý článek

Jenom doma, nebo do práce. Vláda zpřísňuje omezení pohybu

27. 2. 2021 | Petr Kučera | 27 komentářů

Jenom doma, nebo do práce. Vláda zpřísňuje omezení pohybu

Nový nouzový stav přináší od pondělí 1. března nové zákazy.

Povinné respirátory od čtvrtka. Přísnější pravidla podrobně

23. 2. 2021 | Petr Kučera | 8 komentářů

Povinné respirátory od čtvrtka. Přísnější pravidla podrobně

Pravidla pro ochranu dýchacích cest se zpřísní až od půlnoci ze středy na čtvrtek 25. února. Oznámila to vláda zhruba dvě hodiny před původně avizovaným zpřísněním: od minulého pátku... celý článek

Musk může Teslu pohřbít stejně rychle, jako ji nakopl. Revoluce, nebo bublina?

13. 2. 2021 | Vojtěch Dobeš | 8 komentářů

Musk může Teslu pohřbít stejně rychle, jako ji nakopl. Revoluce, nebo bublina?

Geniální šéf Elon Musk slibuje robotické taxíky, chce nahradit volant řídítky a nechat auto, aby hádalo, kam pojedete. Vytáhl Teslu nahoru, ale taky ji může celou zničit. Jako se Henrymu... celý článek

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.