Vyšší pokuty, nové povinnosti. Bodový systém čekají změny

Jiří Hovorka | rubrika: Aktuality | 17. 8. 2020 18:57 | 3 komentáře
Vyšší pokuty, nové povinnosti. Bodový systém čekají změny

Zdroj: ZhakYaroslav/Shutterstock

Bodový systém čekají největší změny od jeho zavedení v roce 2006. Vláda dnes schválila novelu zákona o silničním provozu, jejíž obrysy poprvé představil tehdejší ministr dopravy Dan Ťok na podzim 2016.

„Smyslem změn je přizpůsobení se evropskému trendu, kdy je především postihován řidič, který porušuje předpisy vědomě a ohrožuje většinu ohleduplných účastníků silničního provozu. Novela také po 14 letech zjednodušuje rozdělení bodovaných přestupků či navrhuje zavést pevné blokové pokuty u vybraných přestupků,“ říká ministr dopravy Karel Havlíček.

Dosavadních pět skupin bodů se zúží na tři, přísnější bodový postih má přijít třeba za telefonování za volantem nebo nepoužití bezpečnostních pásů. Hranice pro odebrání řidičského průkazu zůstává na 12 bodech, největší přestupky nově budou za šest místo sedmi bodů. Návrh zároveň počítá se snížením na šestibodovou hranici u začínajících řidičů po dobu dvou let.

Kdo srovnává, ten jede

Levněji!

Automobilový vůz
Zdroj: Shutterstock

Přišli na Peníze.cz, srovnali a ušetřili. Vyzkoušejte si to taky, stačí si vybrat, jak byste povinné ručení nebo havarijko rádi sjednali:

Ze sedmi na čtyři pásma se pak omezí výška možných pokut, jejich horní hranice přitom stoupne. Maximální pokuta by se zvýšila například při porušení zákazu vjezdu na železniční přejezd (z 5000 na 25 000 Kč), nezastavení na signál nebo pokyn k zastavení (z 5000 Kč na 25 000 Kč) nebo neuposlechnutí zákazu nebo příkazu směru jízdy (z 2500 Kč na 25 000 Kč).

Do zákona přibude výslovný zákaz stání vozidla na chodníku, rozšíří se povinnost dodržovat bezpečnou vzdálenost mezi vozidly, reflexní vesta bude povinná i v obci a nestačí jenom v kufru.

Na druhou stranu mají zmírnit postihy za méně vážné přestupky, například nepatrné překročení rychlosti. A pokud to na konkrétním místě povolí dopravní značka, zvýší se maximální rychlost na některých úsecích dálnic z 130 na 140 kilometrů za hodinu.

U menších prohřešků návrh počítá s tím, že policie je nově bude moci vyřešit na místě také domluvou. Naopak u nejzávažnějších přestupků má nově řidič přijít o řidičské oprávnění až na tři roky. Dosud byla nejdelší doba zákazu řízení dva roky.

Podle Františka Jemelky, mluvčího ministerstva dopravy nebyl zákon o silničním provozu u většiny přestupků, pokud jde o výši pokuty a výměru zákazu činnosti, zásadně novelizován od roku 2007. Novela teď míří k poslancům, ministerstvo počítá s její účinností k 1. lednu 2022. Ministerstvo dopravy také připravilo speciální webové stránky, kde změny představuje.

Změny v bodovém systémuZdroj: MD

Přehled změn podle ministerstva dopravy. Klikněte pro zvětšení.

Chcete víc?

Zdroj: Shutterstock

Co nově bude za dva, čtyři a šest bodů? A jak se zvýší pokuty?

Detaily jsme popsali už v květnu, kdy ministerstvo dopravy návrh dokončilo.

Nový plán, jak zpřísní bodový systém. A na dálnici až 140 km/h

Jiří Hovorka

Autor článku Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.

Líbil se vám článek?

+6
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 3 komentářů

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

A tohle už jste četli?

Praha zdraží jízdenky i parkoviště P+R. Chudým dá slevu

20. 7. 2021 | Petr Kučera | 47 komentářů

Praha zdraží jízdenky i parkoviště P+R. Chudým dá slevu

Návštěvníci a další občasní cestující v pražské MHD si od srpna připlatí za jednotlivé jízdenky. Výrazně zdraží i lanovka na Petřín nebo záchytná parkoviště. Tady je přehled změn.

Pojištění jízdního kola. Pozor na limity a další omezení

20. 7. 2021 | Kateřina Jungvirtová

Pojištění jízdního kola. Pozor na limity a další omezení

K čemu stačí pojištění domácnosti a kdy se podívat i po dalších možnostech, jak pojistit kolo? Na kolik přijde speciální pojištění? Projděte si základní přehled.

Škodovky pro fajnšmekry: Stojí Octavia RS a Scout za milion?

15. 7. 2021 | Vojtěch Dobeš | 7 komentářů

Škodovky pro fajnšmekry: Stojí Octavia RS a Scout za milion?

Auta z Mladé Boleslavi byla v Česku vždycky symbolem dostupného vozu a cena milion korun zase symbolem vozu opravdu nedostupného. Dvě nejdražší verze nejprodávanější Škodovky, Octavia... celý článek

Na dosah vrcholu. Otestovali jsme Audi Q5

11. 7. 2021 | Vojtěch Dobeš

Na dosah vrcholu. Otestovali jsme Audi Q5

Audi nedávno oznámilo, že končí s dalším vývojem benzinových i naftových motorů. Pár dní za volantem modelu Q5 40 TDI mi ukázalo, proč to asi dává smysl. Každá technologie má totiž... celý článek

Nákupy z Číny zatím nezdraží. Stát nestíhá DPH

4. 7. 2021 | Petr Kučera | 22 komentářů

Nákupy z Číny zatím nezdraží. Stát nestíhá DPH

Kdo si zboží objedná v nejbližších dnech, má ještě velkou šanci, že DPH – oproti původním plánům – platit nebude.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.