České dráhy zdraží. Nižší cenu si ale můžete prodloužit
25. 9. 2023 | redakce Peníze.CZ

Státní podnik České dráhy zdraží jízdné v průměru o 9,5 procenta – to je ve stejné výši, jako stoupne cena u státního systému jednotného tarifu OneTicket.
Zdroj: ZhakYaroslav/Shutterstock
Bodový systém čekají největší změny od jeho zavedení v roce 2006. Vláda dnes schválila novelu zákona o silničním provozu, jejíž obrysy poprvé představil tehdejší ministr dopravy Dan Ťok na podzim 2016.
„Smyslem změn je přizpůsobení se evropskému trendu, kdy je především postihován řidič, který porušuje předpisy vědomě a ohrožuje většinu ohleduplných účastníků silničního provozu. Novela také po 14 letech zjednodušuje rozdělení bodovaných přestupků či navrhuje zavést pevné blokové pokuty u vybraných přestupků,“ říká ministr dopravy Karel Havlíček.
Dosavadních pět skupin bodů se zúží na tři, přísnější bodový postih má přijít třeba za telefonování za volantem nebo nepoužití bezpečnostních pásů. Hranice pro odebrání řidičského průkazu zůstává na 12 bodech, největší přestupky nově budou za šest místo sedmi bodů. Návrh zároveň počítá se snížením na šestibodovou hranici u začínajících řidičů po dobu dvou let.
Přišli na Peníze.cz, srovnali a ušetřili. Vyzkoušejte si to taky, stačí si vybrat, jak byste povinné ručení nebo havarijko rádi sjednali:
Ze sedmi na čtyři pásma se pak omezí výška možných pokut, jejich horní hranice přitom stoupne. Maximální pokuta by se zvýšila například při porušení zákazu vjezdu na železniční přejezd (z 5000 na 25 000 Kč), nezastavení na signál nebo pokyn k zastavení (z 5000 Kč na 25 000 Kč) nebo neuposlechnutí zákazu nebo příkazu směru jízdy (z 2500 Kč na 25 000 Kč).
Do zákona přibude výslovný zákaz stání vozidla na chodníku, rozšíří se povinnost dodržovat bezpečnou vzdálenost mezi vozidly, reflexní vesta bude povinná i v obci a nestačí jenom v kufru.
Na druhou stranu mají zmírnit postihy za méně vážné přestupky, například nepatrné překročení rychlosti. A pokud to na konkrétním místě povolí dopravní značka, zvýší se maximální rychlost na některých úsecích dálnic z 130 na 140 kilometrů za hodinu.
U menších prohřešků návrh počítá s tím, že policie je nově bude moci vyřešit na místě také domluvou. Naopak u nejzávažnějších přestupků má nově řidič přijít o řidičské oprávnění až na tři roky. Dosud byla nejdelší doba zákazu řízení dva roky.
Podle Františka Jemelky, mluvčího ministerstva dopravy nebyl zákon o silničním provozu u většiny přestupků, pokud jde o výši pokuty a výměru zákazu činnosti, zásadně novelizován od roku 2007. Novela teď míří k poslancům, ministerstvo počítá s její účinností k 1. lednu 2022. Ministerstvo dopravy také připravilo speciální webové stránky, kde změny představuje.
Co nově bude za dva, čtyři a šest bodů? A jak se zvýší pokuty?
Detaily jsme popsali už v květnu, kdy ministerstvo dopravy návrh dokončilo.
Sdílejte článek, než ho smažem