Roční jízdenka v Praze má zdražit o desetinu. Zatím

Petr Kučera | rubrika: Aktuality | 20. 7. 2020 | 3 komentáře
Roční jízdenka v Praze má zdražit o desetinu. Zatím

Zdroj: DPP

Roční kupon na městskou hromadnou dopravu v Praze má od příštího roku zdražit o 365 korun na 4015 korun, tedy o korunu denně. Navrhuje to hnutí Praha sobě, jehož součástí je i náměstek pražského primátora pro dopravu Adam Scheinherr.

Zakladatel hnutí a šéf klubu zastupitelů Praha sobě Jan Čižinský dnes odmítl informaci, že by se roční předplatné mělo skokově zdražit ze současných 3650 na 5500 korun. „Tahle suma se objevila ve studii, kterou si město nechalo zpracovat, jako nejextrémnější varianta, aby se ušetřila miliarda,“ vysvětluje. Případné zdražení na takovou úroveň má být postupné.

Zdražení je podle Scheinherra nutné, protože podíl tržeb z jízdného na provozních nákladech stále klesá. Z letos plánovaných zhruba 19 procent může letos klesnout – v důsledku propadu kvůli koronaviru – až na 12 procent.

Fungování pražské MHD loni vyšlo asi na 21 miliard korun, magistrát ho dotoval přibližně 17 miliardami – to je podle Čižinského třetina všech daňových příjmů města. „Pokud by měla být MHD financována pouze z jízdného, cestující by za roční kupon zaplatil 18 tisíc korun,“ zdůrazňuje Scheinherr.

Řežeme náklady!

Zdroj: Shutterstock

Účty za telefon, elektřina, plyn. Neplatíte zbytečně moc? Poradíme, jak odlehčit rodinnému rozpočtu – porovnáme nabídky a vybereme tu nejlepší.

Hnutí Praha sobě chce zároveň zdražit jednorázové jízdné, zrušit některé slevy a zvýšit cenu parkovacích karet. Cílem je zachovat bezpečnost a kvalitu MHD. Čižinský argumentuje i tím, že za výrazně větší rozsah dopravy platí cestující v Praze méně než jinde v republice.

I po chystaném zdražení v příštím roce by roční předplatné zůstalo levnější než do roku 2015, kdy ho tehdejší koalice ANO, ČSSD a Trojkoalice (Zelení, lidovci a STAN) v čele s primátorkou Adrianou Krnáčovou zlevnila z 4750 na 3650 korun.

Například celoroční předplatné v Brně přijde na 4750 korun, v Ostravě na 3999 korun, v Plzni na 4006 korun, v Hradci Králové na 3700 korun a v Olomouci na 2950 korun.

Hnutí Praha sobě je společně s Piráty a Spojenými silami pro Prahu (TOP 09 a STAN) součástí koalice, která hlavnímu městu vládne od voleb v roce 2018. Zdražení MHD je zatím jenom návrhem pro jednání s koaličními partnery.

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

0
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 3 komentářů

A tohle už jste četli?

Pošta znovu zdražuje: dopisy, poukázky i datové zprávy

24. 11. 2022 | Petr Kučera | 1 komentář

Pošta znovu zdražuje: dopisy, poukázky i datové zprávy

Zhodnocení o 21 procent – kdo z vás to má? Známky na dopis jste ještě v říjnu mohli koupit za 19 korun, od února to bude 23 korun.

Odškodnění za zpoždění vlaku dostanete snadněji. České dráhy mírní pravidla

20. 11. 2022 | Petr Kučera

Odškodnění za zpoždění vlaku dostanete snadněji. České dráhy mírní pravidla

Cestující, kteří si koupili jízdenku Českých drah elektronicky a jejich spoj má větší než hodinové zpoždění, nově dostanou odškodnění automaticky. O vrácení peněz už tedy nemusí žádat. celý článek

Kde prodávali špatný benzin, naftu nebo LPG? Nový přehled pokut od ČOI

16. 11. 2022 | Petr Kučera

Kde prodávali špatný benzin, naftu nebo LPG? Nový přehled pokut od ČOI

Projděte si seznam pokut za prodej nekvalitních pohonných hmot, které nabyly právní moci během posledního roku.

Povinná autosedačka pro dítě. Kdy stačí podsedák? Předpisy v Česku a v cizině

12. 11. 2022 | Jana Divinová

Povinná autosedačka pro dítě. Kdy stačí podsedák? Předpisy v Česku a v cizině

Pro dospělé jsou v autě povinné bezpečnostní pásy, pro děti autosedačka nebo podsedák. Věk dítěte přitom není podstatný, rozhodující je výška a váha. A samozřejmě bezpečí. Tady je přehled. celý článek

Kombík, nebo SUV? Na Tucsonovi vysvětlíme, co vzít pro rodinu

23. 10. 2022 | Vojtěch Dobeš | 2 komentáře

Kombík, nebo SUV? Na Tucsonovi vysvětlíme, co vzít pro rodinu

Po vozech SUV sahá stále víc motoristů. Už dávno si je nekupují kvůli tomu, že by byla „terénní“. Hlavní motivací je praktičnost, ať už reálná nebo vnímaná, a samozřejmě styl. SUV se... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.