Roční jízdenka v Praze má zdražit o desetinu. Zatím

Petr Kučera | rubrika: Aktuality | 20. 7. 2020 | 3 komentáře
Roční jízdenka v Praze má zdražit o desetinu. Zatím

Zdroj: DPP

Roční kupon na městskou hromadnou dopravu v Praze má od příštího roku zdražit o 365 korun na 4015 korun, tedy o korunu denně. Navrhuje to hnutí Praha sobě, jehož součástí je i náměstek pražského primátora pro dopravu Adam Scheinherr.

Zakladatel hnutí a šéf klubu zastupitelů Praha sobě Jan Čižinský dnes odmítl informaci, že by se roční předplatné mělo skokově zdražit ze současných 3650 na 5500 korun. „Tahle suma se objevila ve studii, kterou si město nechalo zpracovat, jako nejextrémnější varianta, aby se ušetřila miliarda,“ vysvětluje. Případné zdražení na takovou úroveň má být postupné.

Zdražení je podle Scheinherra nutné, protože podíl tržeb z jízdného na provozních nákladech stále klesá. Z letos plánovaných zhruba 19 procent může letos klesnout – v důsledku propadu kvůli koronaviru – až na 12 procent.

Fungování pražské MHD loni vyšlo asi na 21 miliard korun, magistrát ho dotoval přibližně 17 miliardami – to je podle Čižinského třetina všech daňových příjmů města. „Pokud by měla být MHD financována pouze z jízdného, cestující by za roční kupon zaplatil 18 tisíc korun,“ zdůrazňuje Scheinherr.

Krátkodobá investice do prověřených faktur – výnos až 16 % p.a.

Řežeme náklady!

Zdroj: Shutterstock

Účty za telefon, elektřina, plyn. Neplatíte zbytečně moc? Poradíme, jak odlehčit rodinnému rozpočtu – porovnáme nabídky a vybereme tu nejlepší.

Hnutí Praha sobě chce zároveň zdražit jednorázové jízdné, zrušit některé slevy a zvýšit cenu parkovacích karet. Cílem je zachovat bezpečnost a kvalitu MHD. Čižinský argumentuje i tím, že za výrazně větší rozsah dopravy platí cestující v Praze méně než jinde v republice.

I po chystaném zdražení v příštím roce by roční předplatné zůstalo levnější než do roku 2015, kdy ho tehdejší koalice ANO, ČSSD a Trojkoalice (Zelení, lidovci a STAN) v čele s primátorkou Adrianou Krnáčovou zlevnila z 4750 na 3650 korun.

Například celoroční předplatné v Brně přijde na 4750 korun, v Ostravě na 3999 korun, v Plzni na 4006 korun, v Hradci Králové na 3700 korun a v Olomouci na 2950 korun.

Hnutí Praha sobě je společně s Piráty a Spojenými silami pro Prahu (TOP 09 a STAN) součástí koalice, která hlavnímu městu vládne od voleb v roce 2018. Zdražení MHD je zatím jenom návrhem pro jednání s koaličními partnery.

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České... Další články autora.

KREDITNÍ KARTA SMART

KREDITNÍ KARTA SMART

Získejte nyní 5 % zpět z každého tankování

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

0
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 3 komentářů

A tohle už jste četli?

Roční dálniční známka zdraží. Stát omezí předprodej

7. 12. 2023 | Petr Kučera

Roční dálniční známka zdraží. Stát omezí předprodej

Od března 2024 v Česku výrazně zdraží roční dálniční známka. Desetidenní a měsíční známky naopak zlevní. Současně začne platit jednodenní.

Jak si koupit dálniční známku během několika minut?

5. 12. 2023 | PR text

Jak si koupit dálniční známku během několika minut?

Rok 2021 s sebou přinesl podstatné změny pro všechny provozovatele vozidel. Jednou z těch nejpodstatnějších byl konec typických nalepovacích dálničních známek. Jak a kde pořídíte modernější... celý článek

Změny v povinném ručení. Nový zákon schválili poslanci

1. 12. 2023 | Petr Kučera | 1 komentář

Změny v povinném ručení. Nový zákon schválili poslanci

Povinné ručení se rozšíří na víc druhů vozidel, nově se bude týkat provozovatele místo vlastníka a zvýší se minimální limity pro pojistné plnění. Při cestách po Česku už nebude nutné... celý článek

Nový podvod s balíky z e-shopů. Platíte, co jste neobjednali

30. 11. 2023 | Gabriel Pleska | 3 komentáře

Nový podvod s balíky z e-shopů. Platíte, co jste neobjednali

Počet nákupů na internetu každý rok roste. Placení dobírkou je sice na ústupu, ale rozhodně ještě není raritou. A na to spoléhají dobírkoví podvodníci.

Rohlík začne sbírat PET lahve. Předběhne zákon

24. 11. 2023 | Gabriel Pleska | 3 komentáře

Rohlík začne sbírat PET lahve. Předběhne zákon

Internetový prodejce potravin Rohlik.cz bude od svých zákazníků sbírat použité PET lahve. Přinejmenším o dva roky tak předbíhá legislativu, která zavede povinné zálohování.

Partners Financial Services