Zkontrolujte si řidičák. Do konce roku jich propadne 590 tisíc

| rubrika: Aktuality | 10. 7. 2020 14:38

Zdroj: Ministerstvo dopravy

Ministerstvo dopravy upozorňuje řidiče, aby zkontrolovali platnost svých řidičských průkazů.

Od začátku letošního roku si o výměnu řidičského průkazu dosud požádalo celkem 260 tisíc motoristů. Pro nový průkaz si tak přišlo 30 procent řidičů z celkových 850 tisíc, kterým v letošním roce platnost průkazu uplyne. Jedná se o průkazy vydané v roce 2010 s dobou platnosti na deset let, případně v roce 2015 na dobu pěti let.

„V případě, že lidé usednou za volant s propadlým řidičským průkazem, riskují pokutu na místě do dvou tisíc korun, v případě správního řízení až 2500 korun,“ říká František Jemelka, mluvčí ministerstva dopravy.

Kdo srovnává, ten jede

Levněji!

Vůz. Zdroj: Shutterstock.com
Vůz. Zdroj: Shutterstock.com

Přišli na Peníze.cz, srovnali a ušetřili. Vyzkoušejte si to taky, stačí si vybrat, jak byste povinné ručení nebo havarijko rádi sjednali:

Výměnu řidičského průkazu je možné provést zdarma na jakémkoliv úřadě s rozšířenou působností. Jde to udělat už tři měsíce před skončením platnosti dokladu. K výměně je nutné donést platný doklad totožnosti a stávající řidičský průkaz.

Při podání žádosti již žadatel nepředkládá papírovou fotografii, úředníci pořídí digitální na místě, nebo stáhnou aktuální z registrů vedených ministerstvem vnitra. Pokud řidič požádá o vydání dokladu do 5 pracovních dnů, bude ho výměna stát 700 korun.

Evropská unie již dříve prodloužila platnost některých dokladů v době epidemie koronaviru svým nařízením (č. 2020/698). Z něj vyplývá, že platnost řidičských průkazů, která skončila v době od začátku února do konce srpna se automaticky prodlužuje o sedm měsíců od data původního ukončení platnosti dokladu.

„Protože však úřady v ČR již běžně fungují, doporučujeme neodkládat výměnu dokladů - předejde se tak frontám na úřadech na přelomu let 2020/2021,“ říká Jemelka.

O konci platnosti dokladu se můžou občané nechat nově informovat prostřednictvím Portálu občana.

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

+3
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

Hledá nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

Partners Financial Services

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.