Benzin je nejlevnější za posledních jedenáct let

Jiří Hovorka | rubrika: Aktuality | 30. 4. 2020
Benzin je nejlevnější za posledních jedenáct let

Zdroj: Shutterstock

Průměrná cena benzinu Natural 95 klesla během posledního týdne o 58 haléřů na 26,04 koruny za litr. Nafta od minulé středy zlevnila v průměru o 60 haléřů na 26,23 koruny. Jde o středeční ceny, jak je zachytila statistika společnosti CCS.

Benzin byl v Česku levnější naposledy v květnu roku 2009, nafta na konci dubna roku 2016.

Ceny pohonných hmot zlevňují od poloviny ledna, kdy litr benzinu stál průměrně 32,4 koruny a litr nafty 32,11.

Za pohonné hmoty teď platí nejvíc lidé v hlavním městě. Litr Naturalu 95 vyjde v Praze v průměru na 27,2 koruny a litr nafty na 27,25 koruny. Naopak nejlevněji se dá natankovat v Plzeňském kraji. Průměrná cena naturalu tam je 25,22 koruny a nafty 25,43 koruny.

Vývoj průměrných cen pohonných hmot za posledních 15 let.Zdroj: CCS

Vývoj průměrných cen pohonných hmot za posledních 15 let.

„Nafta zlevňuje pomaleji než benzin, neboť se výrazněji využívá v průmyslu – například jako topná nafta – nebo v kamionové a nákladní dopravě, které nejsou opatřeními pro boj s koronavirem dotčeny tak závažně jako osobní automobilová přeprava,“ říká Lukáš Kovanda, ekonom Czech Fund.

Kdo srovnává, ten jede

Levněji!

Vůz. Zdroj: Shutterstock.com
Vůz. Zdroj: Shutterstock.com

Přišli na Peníze.cz, srovnali a ušetřili. Vyzkoušejte si to taky, stačí si vybrat, jak byste povinné ručení nebo havarijko rádi sjednali:

Během května se podle něj cena pohonných hmot postupně propadne až k úrovni 25 korun za litr. „Tuzemské čerpací stanice ještě ve svých cenách plně nezohlednily takřka dvacetiprocentní pokles ceny ropy Brent, k němuž došlo od poloviny dubna,“ říká Kovanda.

Barel středomořského Brentu nyní vyjde na zhruba 23 dolarů, na začátku dubna cena byla u hranice 35 dolarů, na začátku března byla nad 50 dolary a na začátku roku vyšel barel téměř na 70 dolarů.

V posledních sedmi dnech navíc koruna posiluje vůči americkému dolaru, dostala se z úrovně nad 25,5 koruny za dolar na hodnotu pod 25 korun za dolar. To dál tlačí ceny u českých pump dolů.

Cena ropy ovšem může začít postupně růst, pokud se začne svět vracet do „normálu“. Například velká čínská města už opět hlásí hodinové kolony, poptávka po pohonných hmotách a tedy i ropě začíná růst.

„Data společnosti TomTom International například potvrzují, že dopravní situace v čínských městech Pekingu a Šen-čenu už plně odpovídá stavu ve stejném období loňska,“ říká Kovanda.


Čtěte také:

Jiří Hovorka

Autor článku Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.

Podpojištění řeší kalkulačka

Podpojištění řeší kalkulačka

Většina Čechů má podpojištěné domy a neví o tom. Nová kalkulačka pomáhá správně a rychle nastavit výši pojistné částky.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+18
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

A tohle už jste četli?

České dráhy zdraží. Nižší cenu si ale můžete prodloužit

25. 9. 2023 | redakce Peníze.CZ

České dráhy zdraží. Nižší cenu si ale můžete prodloužit

Státní podnik České dráhy zdraží jízdné v průměru o 9,5 procenta – to je ve stejné výši, jako stoupne cena u státního systému jednotného tarifu OneTicket.

Další možnost nakupovat celou noc. Billa otevírá na benzinkách OMV

21. 9. 2023 | redakce Peníze.CZ

Další možnost nakupovat celou noc. Billa otevírá na benzinkách OMV

Obchodní řetězec Billa a síť čerpacích stanic OMV otevírají první společný obchod na benzince v Praze nedaleko Chuchle na Strakonické ulici. Další tři obchody pod značkou Viva Billa... celý článek

Do konce roku skončí 300 tisíc řidičáků. Kde budou fronty?

19. 9. 2023 | redakce Peníze.CZ

Do konce roku skončí 300 tisíc řidičáků. Kde budou fronty?

V letošním roce měla skončit platnost 875 tisíc řidičských průkazů. Větší část řidičů už si pořídila doklad nový, ale pořád zbývá 316 tisíc těch, kteří to zatím odkládají.

Zásilkovna zvýší limit pro těžší balíky. I jejich cenu

4. 9. 2023 | Petr Kučera

Zásilkovna zvýší limit pro těžší balíky. I jejich cenu

Zásilkovna od září zvyšuje maximální hmotnostní limit u přepravy zásilek z 10 kilogramů na 15 kilogramů. Vyšší limit mohou využít jak běžní spotřebitelé, tak e-shopy, a to při doručení... celý článek

Benzina končí. Polský vlastník přejmenuje i zbytek sítě

10. 8. 2023 | Petr Kučera | 1 komentář

Benzina končí. Polský vlastník přejmenuje i zbytek sítě

Přejmenování čerpacích stanic Benzina výrazně zrychlí. Do konce letošního roku ponese název Orlen a logo orla už téměř 90 procent této sítě, oznámila dnes skupina Orlen.

Partners Financial Services