Od zájezdu do oblasti s koronavirem lze odstoupit bez sankce

| rubrika: Aktuality | 26. 2. 2020 12:22

Češi, kteří si zakoupili od cestovní kanceláře zájezd do postižené oblasti koronavirem, mohou podle občanského zákoníku odstoupit od smlouvy bez zaplacení storno poplatků. Ovšem pouze v případě, pokud v místě pobytu nebo v jeho bezprostředním okolí byla vyhlášena ochranná opatření a mají vliv na čerpání služeb nebo dopravu. Upozornilo na to ministerstvo pro místní rozvoj.

„Právě tyto podmínky jsou naplněny pro celé území Čínské lidové republiky, kam v současné době ministerstvo zahraničních věcí nedoporučuje cestovat s výjimkou nezbytně nutných případů,“ říká Vilém Frček, mluvčí ministerstva pro místní rozvoj. 

„Možnost zrušení zájezdu bez zaplacení stornopoplatků se může týkat i území jiných států, kde dochází k šíření onemocnění v menším měřítku, pokud by cesta, nebo místo pobytu byly dotčeny karanténními opatřeními. V těchto případech může od smlouvy odstoupit také samotná cestovní kancelář,“ dodává.

Na základě rozhodnutí Bezpečnostní rady státu doporučuje ministerstvo zahraničí necestovat ani do italských regionů Lombardie a Benátska.

Srovnáme cestovní pojištění

Za kopečky? Sjednáme vám cestovní pojištění, aby skákalo, jak budete pískat...

V případě, že se klient cestovní kanceláře v souvislosti s onemocněním nebo ochrannými zdravotními opatřeními ocitne v průběhu zájezdu v nesnázích, je cestovní kancelář povinna mu bezplatně poskytnout pomoc. Zejména ho musí informovat o zdravotních službách, místních úřadech a konzulární pomoci, pomoci se zprostředkováním komunikace na dálku a s nalezením náhradního cestovního řešení.

„Nelze-li v důsledku nevyhnutelných a mimořádných okolností zajistit návrat zákazníka, jak bylo dohodnuto ve smlouvě, nese cestovní kancelář ve většině případů náklady na nezbytné ubytování, a to nejvýše za tři noci na jednoho zákazníka,“ říká Frček. Omezení na tři noci se nevztahuje na některé kategorie osob, které vzhledem k zdravotním omezením vyžadují zvláštní péči.

„Cestujícím, kteří zakoupili samostatné letenky nebo ubytování, doporučujeme, aby se o možnostech zrušení cesty informovali u příslušné letecké společnosti nebo ubytovatele, případně na poskytovatele svého cestovního pojištění,“ dodává Frček. Podmínky pojišťoven pro případ šíření podobné nákazy porovnal web Peníze.cz v samostatném textu, z něhož vychází, že v případě individuálního zajištění letenek či ubytování můžete mít smůlu.

V souvislosti se šířením koronaviru doporučuje ministerstvo před vycestováním do zahraničí sledovat aktuální doporučení na internetových stránkách ministerstva zahraničních věcí a příslušných zastupitelských úřadů České republiky v zemi, kam se chystají vycestovat. Sledovat doporučuje také aktuální informace na webu Státního zdravotního ústavu.

Bez sankce lze mimořádně vrátit také jízdenky Českých drah do Itálie s přestupem v Rakousku nebo Německu (přímé spojení nezajišťují), oznámil podnik.

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

+3
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů
Partners Financial Services

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.