Za rychlejší doručení dopisu si připlatíte třetinu

jih | rubrika: Aktuality | 29. 11. 2019 | 1 komentář

Od začátku února zavede Česká pošta nový, dvourychlostní systém doručování listovních zásilek, tedy nejčastěji dopisů.

Odesílatelé si nově budou moct vybrat, zda chtějí zásilku doručit co nejrychleji, tedy následující pracovní den po dni podání, nebo si zvolí pomalejší a levnější doručení. Při volbě ekonomického doručování, jak pošta levnější způsob nazývá, bude zásilka dodána zpravidla do druhého pracovního dne po dni podání.

prioritním režimu zdraží obyčejné psaní do 50 gramů o víc než třetinu: ze současných 19 na 26 korun. Ekonomický režim (takzvaně obden) zůstane na dosavadní ceně, tedy 19 korun.

Česká pošta se prý inspirovala u ostatních evropských přepravců, kteří už tenhle způsob doručování zavedli. „Dvourychlostní doručování umožňuje, že zůstává zákazníkům možnost volby doručení bez dalšího zdražování,“ říká Petr Cinkl, ředitel divize poštovní provoz a logistika.

Důvodem pro změnu je podle něj fakt, že celkový objem listovních zásilek každoročně klesá o zhruba desetinu, naopak náklady spojené s doručováním rostou. „Pokud bychom nepřikročili k popisovaným změnám, museli bychom navyšovat ceny všech listovních zásilek,“ říká Cinkl.

Průzkum prý poště ukázal, že na rozdíl od trhu balíkových služeb preferuje většina zákazníků u listovních zásilek nižší cenu oproti rychlosti dodání.

Nový systém začne fungovat až od února, pošta už ale teď zveřejnila návod: Komu stačí pomalejší doručení, nemusí dopis speciálně označovat a nalepí na něj známku s písmenem B nebo s nominální hodnotu 19 korun. Zájemci o rychlejší variantu musí zásilku viditelně označit D+1 a nalepit známku A nebo s hodnotou 26 korun.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+4
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 1 komentářů

A tohle už jste četli?

Fabia za půl milionu. Testovaný kus ukazuje, jak nevybírat výbavu

11. 8. 2022 | Vojtěch Dobeš

Fabia za půl milionu. Testovaný kus ukazuje, jak nevybírat výbavu

„Jedna Fabia“ se občas používá jako základní jednotka pro přiblížení, jak je něco drahé. Většina lidí si ale nepředstavuje, že by měla být za půl milionu korun. Zvlášť pokud jde o základní... celý článek

Velký bratr dohlédne i na knihu jízd. Policie smí dávat data

8. 8. 2022 | Jana Divinová

Velký bratr dohlédne i na knihu jízd. Policie smí dávat data

Údaje ze statických policejních kamer podél silnic se uchovávají až pět let. A neslouží zdaleka jen k pátrání po ukradených autech. Nejvyšší správní soud rozhodl, že je v pořádku, když... celý článek

Uletí vám letadlo kvůli frontě? Smůla. V odškodnění je díra

28. 7. 2022 | Jana Divinová | 4 komentáře

Uletí vám letadlo kvůli frontě? Smůla. V odškodnění je díra

Evropská letiště nemají dost personálu. Cestující tráví hodiny ve frontách na odbavení, i tak ale často zmeškají let. A nikdo neví, po kom žádat odškodnění za zkaženou dovolenou nebo... celý článek

Pozor na drahá data, kde je nečekáte. I v Evropě snadno přijdete o tisíce

27. 7. 2022 | Jana Divinová | 3 komentáře

Pozor na drahá data, kde je nečekáte. I v Evropě snadno přijdete o tisíce

Když přejíždíte hranice mezi zeměmi Evropské unie, nemusíte mít strach z vyúčtování za roaming. Za telefon platíte jako doma. Když ovšem hranice prochází mezinárodními vodami, může... celý článek

Silné koloběžky musí mít nově povinné ručení

23. 7. 2022 | Jana Divinová | 44 komentářů

Silné koloběžky musí mít nově povinné ručení

Provozovatele elektrických koloběžek a segwayů čeká nová povinnost: pojištění odpovědnosti z provozu vozidla. Naopak elektrokol se unijní směrnice netýká.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.