Dopravci zneužívají státní slevy, zjistil stát. Zavede strop

pk | rubrika: Aktuality | 31. 10. 2019 | 1 komentář

Ministerstvo financí našlo po víc než roce způsob, jak omezit zneužívání 75% slev ze strany některých dopravců. Zavede strop na maximální cenu jízdenky, kterou firmám proplatí. Regulace začne platit až od 1. ledna 2020, přestože média na tento problém upozorňovala hned při zavedení slev loni v září. 

Z pohledu cestujících se nic zásadního nemění: Stát bude seniorům, dětem a studentům dál proplácet 75% slevu na vlaky a autobusy. Během prvního roku existence slev to přišlo státní rozpočet na 5,6 miliardy korun.

Dopravci začali po zavedení slev ještě ve větší míře využívat takzvanou dynamickou tvorbu ceny. Jízdenky jsou obvykle nejdražší v pátek odpoledne, v neděli večer nebo v pondělí ráno, kdy je o ně největší zájem. A zatímco mezi Prahou a Ostravou vyjdou během týdne standardně na 200 až 400 korun, Leo Express je oficiálně prodává i za víc než tisíc korun. Tři čtvrtiny mu totiž vždycky zaplatí stát. Cestující u tohoto dopravce dokonce nezaplatí ani zbylou čtvrtinu, protože ji firma vrací formou kreditu.

„Nově bude cena proplácené jízdenky omezena aktualizovaným cenovým výměrem ministerstva dopravy stanoveným podle počtu ujetých kilometrů. Kdyby tedy například cena za jízdenku mezi Prahou a Ostravou dosáhla až 1200 Kč, stát podle nového stropu proplatí za slevu výrazně méně, a to maximálně 389 korun,“ říká mluvčí ministerstva financí Michal Žurovec.

Krátkodobá investice do prověřených faktur – výnos až 16 % p.a.

Řešením problému se „už od letošního léta“ zabývalo i ministerstvo dopravy.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+5
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 1 komentářů

A tohle už jste četli?

Nový podvod s balíky z e-shopů. Platíte, co jste neobjednali

30. 11. 2023 | Gabriel Pleska | 1 komentář

Nový podvod s balíky z e-shopů. Platíte, co jste neobjednali

Počet nákupů na internetu každý rok roste. Placení dobírkou je sice na ústupu, ale rozhodně ještě není raritou. A na to spoléhají dobírkoví podvodníci.

Rohlík začne sbírat PET lahve. Předběhne zákon

24. 11. 2023 | Gabriel Pleska | 3 komentáře

Rohlík začne sbírat PET lahve. Předběhne zákon

Internetový prodejce potravin Rohlik.cz bude od svých zákazníků sbírat použité PET lahve. Přinejmenším o dva roky tak předbíhá legislativu, která zavede povinné zálohování.

Balíkovna nově dodá balíky i domů nebo do práce

26. 10. 2023 | redakce Peníze.CZ | 3 komentáře

Balíkovna nově dodá balíky i domů nebo do práce

Balíkovna od České pošty nabízí nově dodávání balíků na adresu. Zatím umožňovala jen dodání na výdejní místa na poštách, u externích partnerů nebo do výdejních boxů, celkem na 7500... celý článek

Jak cestovat s co nejmenším zavazadlem a co největším stylem?

18. 10. 2023 | PR text

Jak cestovat s co nejmenším zavazadlem a co největším stylem?

Několik tipů, jak si sbalit perfektní kapslové zavazadlo.

S balíkem nemusíte na poštu. Odešlete ho přes AlzaBox

9. 10. 2023 | Gabriel Pleska | 3 komentáře

S balíkem nemusíte na poštu. Odešlete ho přes AlzaBox

Balík přes Balíkovnu České pošty můžete nově poslat i přes AlzaBoxy. Na rozdíl od poštovních poboček a různých partnerských míst jsou dostupné 24 hodin denně. A nemusíte se ani s nikým... celý článek

Partners Financial Services