Kartou zaplatíte jízdenku v pražských autobusech od léta 2020

Petr Kučera | rubrika: Aktuality | 10. 10. 2019

Od července příštího roku bude možné bezkontaktně koupit jízdenku ve všech téměř 1200 autobusech pražského dopravního podniku. „Výroba a instalace terminálů pro platby kartou má začít do konce,“ říká Daniel Šabík, projektový manažer dopravního podniku.

Přestože stejný systém už funguje v tramvajích i stanicích metra, vypsal podnik novou samostatnou zakázku právě pro autobusy. Veřejnou soutěž chce vyhodnotit do konce října a v prosinci podepsat smlouvu s dodavatelem.

Platební kartou lze jízdenku už řadu let kupovat v Ostravě, Plzni nebo Liberci, nově třeba i v Ústí nad Labem, od příštího roku se přidá Brno. Ostravský systém navíc umí na konci dne sám spočítat nejvýhodnější tarif – cestující tedy nezaplatí cenu za několik krátkodobých jízdenek, pokud by ho to stálo víc než celodenní. Ostravský systém funguje bez tisku papírových jízdenek, stačí jenom přiložit kartu (a u jízdenek s nejkratší platností se pak „odhlásit“ při výstupu).

V Praze je možnost plateb kartou v městské hromadné dopravě žhavou novinkou, ve všech tramvajích funguje teprve od letošního jara. Ve vestibulech stanic metra se bezkontaktní terminály na nákup jízdenek objevily během léta – a na rozdíl od těch tramvajových si u nich můžou cestující také zkontrolovat platnost zakoupených časových kuponů.

Krátkodobá investice do prověřených faktur – výnos až 16 % p.a.

Jenom v srpnu lidé bezkontaktně zaplatili v Praze 378 tisíc jízdenek (v tramvajích, metru a u lanové dráhy v ZOO) v celkové částce přes 8,5 milionu korun. Od zahájení pilotního provozu do konce letošního září se bezkontaktně prodalo v součtu 1,6 milionu jízdenek za skoro 52,6 milionu korun.

V tramvajích jsou největší tržby u terminálů na lince 22, následují linky 9 a 17, upřesnil Šabík. U metra je jednoznačně největší zájem o bezkontaktní nákup ve stanicích Hlavní nádraží, zhruba s poloviční hodnotou následují Náměstí Míru, pak Můstek, Florenc a Vyšehrad. V první desítce překvapivě chybí přestupní stanice Muzeum.

Už jste to četli?

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České... Další články autora.

Spořící účet plně online

Spořící účet plně online

Spořte s úrokem 5,3 % ročně bez podmínek

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

0
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

A tohle už jste četli?

Změny v povinném ručení. Nový zákon schválili poslanci

1. 12. 2023 | Petr Kučera | 1 komentář

Změny v povinném ručení. Nový zákon schválili poslanci

Povinné ručení se rozšíří na víc druhů vozidel, nově se bude týkat provozovatele místo vlastníka a zvýší se minimální limity pro pojistné plnění. Při cestách po Česku už nebude nutné... celý článek

Nový podvod s balíky z e-shopů. Platíte, co jste neobjednali

30. 11. 2023 | Gabriel Pleska | 3 komentáře

Nový podvod s balíky z e-shopů. Platíte, co jste neobjednali

Počet nákupů na internetu každý rok roste. Placení dobírkou je sice na ústupu, ale rozhodně ještě není raritou. A na to spoléhají dobírkoví podvodníci.

Rohlík začne sbírat PET lahve. Předběhne zákon

24. 11. 2023 | Gabriel Pleska | 3 komentáře

Rohlík začne sbírat PET lahve. Předběhne zákon

Internetový prodejce potravin Rohlik.cz bude od svých zákazníků sbírat použité PET lahve. Přinejmenším o dva roky tak předbíhá legislativu, která zavede povinné zálohování.

Balíkovna nově dodá balíky i domů nebo do práce

26. 10. 2023 | redakce Peníze.CZ | 3 komentáře

Balíkovna nově dodá balíky i domů nebo do práce

Balíkovna od České pošty nabízí nově dodávání balíků na adresu. Zatím umožňovala jen dodání na výdejní místa na poštách, u externích partnerů nebo do výdejních boxů, celkem na 7500... celý článek

Jak cestovat s co nejmenším zavazadlem a co největším stylem?

18. 10. 2023 | PR text

Jak cestovat s co nejmenším zavazadlem a co největším stylem?

Několik tipů, jak si sbalit perfektní kapslové zavazadlo.

Partners Financial Services