Kartou zaplatíte jízdenku v pražských autobusech od léta 2020

Petr Kučera | rubrika: Aktuality | 10. 10. 2019

Od července příštího roku bude možné bezkontaktně koupit jízdenku ve všech téměř 1200 autobusech pražského dopravního podniku. „Výroba a instalace terminálů pro platby kartou má začít do konce,“ říká Daniel Šabík, projektový manažer dopravního podniku.

Přestože stejný systém už funguje v tramvajích i stanicích metra, vypsal podnik novou samostatnou zakázku právě pro autobusy. Veřejnou soutěž chce vyhodnotit do konce října a v prosinci podepsat smlouvu s dodavatelem.

Platební kartou lze jízdenku už řadu let kupovat v Ostravě, Plzni nebo Liberci, nově třeba i v Ústí nad Labem, od příštího roku se přidá Brno. Ostravský systém navíc umí na konci dne sám spočítat nejvýhodnější tarif – cestující tedy nezaplatí cenu za několik krátkodobých jízdenek, pokud by ho to stálo víc než celodenní. Ostravský systém funguje bez tisku papírových jízdenek, stačí jenom přiložit kartu (a u jízdenek s nejkratší platností se pak „odhlásit“ při výstupu).

V Praze je možnost plateb kartou v městské hromadné dopravě žhavou novinkou, ve všech tramvajích funguje teprve od letošního jara. Ve vestibulech stanic metra se bezkontaktní terminály na nákup jízdenek objevily během léta – a na rozdíl od těch tramvajových si u nich můžou cestující také zkontrolovat platnost zakoupených časových kuponů.

Jenom v srpnu lidé bezkontaktně zaplatili v Praze 378 tisíc jízdenek (v tramvajích, metru a u lanové dráhy v ZOO) v celkové částce přes 8,5 milionu korun. Od zahájení pilotního provozu do konce letošního září se bezkontaktně prodalo v součtu 1,6 milionu jízdenek za skoro 52,6 milionu korun.

V tramvajích jsou největší tržby u terminálů na lince 22, následují linky 9 a 17, upřesnil Šabík. U metra je jednoznačně největší zájem o bezkontaktní nákup ve stanicích Hlavní nádraží, zhruba s poloviční hodnotou následují Náměstí Míru, pak Můstek, Florenc a Vyšehrad. V první desítce překvapivě chybí přestupní stanice Muzeum.

Už jste to četli?

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

0
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů
Simplecoin

A tohle už jste četli?

Jízdenky za polovinu. S QR kódem nově i pro invalidy

23. 6. 2022 | Jiří Hovorka | 1 komentář

Jízdenky za polovinu. S QR kódem nově i pro invalidy

Lidé ve třetím stupni invalidity dostanou od začátku července novou slevu v dopravě. Ve vlacích druhé třídy a v linkové autobusové dopravě (mimo MHD) si budou moci kupovat jízdenky... celý článek

Jaké Porsche to bude? Velké srovnání legendy na vlastní kůži

20. 6. 2022 | Vojtěch Dobeš

Jaké Porsche to bude? Velké srovnání legendy na vlastní kůži

Porsche si udržuje image výrobce sportovních aut, i když už téměř dvě dekády vyrábí i auta rodinná. Projeli jsme se skoro všemi modely v jeho nabídce, abychom zjistili, co vlastně tahle... celý článek

Pumpaři snížili ceny, platí nižší daň

1. 6. 2022 | Jiří Hovorka | 6 komentářů

Pumpaři snížili ceny, platí nižší daň

Od dneška klesla na čtyři měsíce spotřební daň na benzin a naftu, což by mělo pohonné hmoty pro konečné zákazníky zlevnit téměř o dvě koruny na litr.

Kolik si připlatíte na dovolené? A kde letos můžete ušetřit

1. 6. 2022 | Jana Divinová | 3 komentáře

Kolik si připlatíte na dovolené? A kde letos můžete ušetřit

Inflace, válka, pandemie a vývoj kurzu koruny. Jak to ovlivní cenu letošních dovolených v zahraničí? Zjišťovali jsme, kde a za co si připlatíte nejvíc a kde můžete naopak ušetřit.

Zásah Putina i peněženek. Embargo dál zdraží benzin

31. 5. 2022 | Lukáš Kovanda | 21 komentářů

Zásah Putina i peněženek. Embargo dál zdraží benzin

Embargo EU na ruskou ropu přichází pro Fialovu vládu ve špatný čas, myslí si ekonom Lukáš Kovanda. Ropa zdražuje v předvečer snížení spotřební daně z paliv. Putin kvůli embargu přijde... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.