I při zkušební jízdě musí mít řidič doklady od auta a značku

| rubrika: Aktuality | 7. 10. 2019 12:50

Pokud se zájemce o koupi automobilu rozhodne pro zkušební jízdu, měl by se ujistit, že má u sebe takzvaný malý technický průkaz, zelenou kartu povinného ručení a že je vůz opatřen registračními značkami. V opačném případě totiž řidiči hrozí nejen pokuta, ale i zákaz řízení. Upozornil na to zástupce ombudsmanky Stanislav Křeček.

Povinnost provozovat vozidlo na pozemní komunikaci jenom s platnými registračními značkami a s pojištěním odpovědnosti platí i pro krátkou zkušební jízdu před nákupem vozidla. Za přestupek řízení vozidla, na němž nejsou řádně umístěny registrační značky, hrozí řidiči pokuta ve výši pět až deset tisíc korun a také zákaz řízení na dobu od šesti do dvanácti měsíců.

Úřad veřejného ochránce práv posuzoval případ zájemce o vůz z autobazaru. Muž se chtěl s vybraným vozidlem na zkoušku projet. Prodejce nic nenamítal, předal mu klíče od auta a instruoval ho, jakou trasu může projet, protože sám s ním nejel. Upozornil také zájemce na přítomnost policejní hlídky na zvolené trase, což muž považoval za upozornění, že má dodržovat rychlostní předpisy.

Na zpáteční cestě policie muže zastavila a chtěla vidět doklady od vozu. Muž policistům vysvětlil, že jde jenom o zkušební jízdu a veškeré informace k vozidlu jim může předat prodejce z blízkého autobazaru. V autobazaru se ale ukázalo, že vozidlo nemá sjednané povinné ručení a panují kolem něj i další nesrovnalosti, kterým se policisté věnovali.

Přestože prodejce vědomě poskytl nepojištěný vůz, také sám zájemce se dopustil přestupku, když ho řídil. Muž byl smířený s tím, že dostane pokutu. Kromě toho mu ale hrozí i zákaz řízení na minimálně půl roku, pokud se ve správním řízení prokáže, že řídil auto bez správné registrační značky – v tomto případě se mělo jednat o cizozemské převozní značky. Stačí i přestupek z nedbalosti.

„Ačkoli vnímám lidskou stránku případu, tak z pohledu práva není příliš prostoru pro to, aby správní orgán řízení o přestupku zastavil,“ říká Křeček. Danou situaci podle něj nelze omlouvat neznalostí, protože povinnost řidiče (řídit vozidlo pouze s řádně umístěnými registračními značkami a mít u sebe doklady o vozidle a povinném ručení) je obecně známá a samozřejmá.

„Správní řízení o přestupku ještě neskončilo, takže zástupce ombudsmanky mohl muži pouze doporučit, aby pro svou účinnou obranu v řízení zvážil právní pomoc advokáta. Pokud by úřad rozhodl o vině za přestupek, má muž možnost se ještě bránit odvoláním a pak případně správní žalobou,“ dodává mluvčí úřadu veřejného ochránce práv Iva Hrazdílková.

Projděte si seznam pokut za prodej nekvalitních pohonných hmot, které nabyly právní moci během posledních deseti měsíců.

Kde prodávali špatný benzin a naftu? Nový přehled pokut od ČOI

Už nás sledujete? 

Přidejte si Peníze.cz na Twitter nebo Facebook a dozvíte se včas další aktuality a praktické rady! 

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

0
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů
Partners Financial Services

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.