Nová mapa nejrizikovějších silnic v Česku. Kde si dát pozor?

| rubrika: Aktuality | 25. 9. 2019 12:45 | 2 komentáře

Nejrizikovějším místem v Česku byly v letech 2016 až 2018 serpentiny v katastru Červené Vody v Pardubickém kraji. V jedné ze zatáček na silnici první třídy číslo 11 v okrese Ústí nad Orlicí došlo v daném období k 11 nehodám, z toho k pěti vážným se šesti těžkými zraněními.

Vyplývá to z nové analýzy, kterou zveřejnila pojišťovna Allianz. Zařadila do ní dálnice a silnice první třídy. Vycházela z databáze JDVM (Jednotná dopravní vektorová mapa) s lokalizací všech dopravních nehod v České republice evidovaných Policií ČR.

Druhým nejrizikovějším úsekem se stala mírná zatáčka na silnici I/11 v okrese Šumperk v Olomouckém kraji. Jihovýchodně od obce Olšany, 500 metrů před odbočkou na Bohutín ve směru jízdy do Olšan, se za poslední tři roky stalo celkem sedm nehod, z toho čtyři vážné. Tyto havárie přinesly pěti lidem těžká zranění.

Třetí místo obsadila zatáčka s křižovatkou poblíž obce Medonosy ve Středočeském kraji. Asi půl kilometru severně od obce došlo na silnici I/9 za tříleté období k dokonce osmnácti nehodám, z toho čtyřem vážným. Dva lidé na místě zemřeli a dva si odnesli těžká zranění.

Dvacet nejhorších míst za poslední tři roky

SilniceKatastr, okres, krajVážné nehody
I/11Červená Voda, Ústí nad Orlicí, Pardubický5
I/11Olšany, Šumperk, Olomoucký4
I/9Medonosy, Mělník, Středočeský4
I/11Mokré Lazce, Opava, Moravskoslezský4
I/38Nepřevázka, Mladá Boleslav, Středočeský3
I/13Mníšek, Liberec, Liberecký3
I/52Mikulov, Břeclav, Jihomoravský3
I/13Krupka, Teplice, Ústecký3
I/38Znojmo, Jihomoravský3
I/35Vysoké Mýto, Ústí nad Orlicí, Pardubický3
I/9Tupadly, Mělník, Středočeský3
I/3Benešov, Středočeský3
I/13Teplice, Ústecký3
I/20Protivín, Písek, Jihočeský3
I/65Rádlo, Jablonec nad Nisou, Liberecký3
I/38Bělá pod Bezdězem, Mladá Boleslav, Středočeský3
I/33Česká Skalice, Náchod, Královéhradecký3
I/11Havířov, Karviná, Moravskoslezský3
I/49Zlín, Zlínský3
I/4Předotice, Písek, Jihočeský2

„Lokality i jednotlivé dopravní nehody jsou všeobecně rozdílné, ovšem ze souhrnné statistiky lze vyvodit několik dílčích závěrů a specifikací. Převážná většina nehod se stala ve dne, na suché vozovce a viníkem byl řidič, který nebyl pod vlivem alkoholu,“ říká dopravní odborník Jaroslav Heinrich z HBH projektu, brněnské projekční kanceláře pro dopravní a inženýrské stavby, která se na vzniku Allianz Automapy podílí. Ze 150 zkoumaných vážných dopravních nehod se 54 havárií stalo o víkendu.

Online verze Allianz Automapy a žebříčky podle krajů

Partners Financial Services

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.