Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Penzijní spoření: odpovědi na nejzapeklitější otázky

| rubrika: Jak na to | 4. 12. 2018 | 15 komentářů
Odpovídáme na to, na co se lidé často ptávají v souvislosti s penzijním spořením. Co dělat, když se vám změní příjmení nebo se přestěhujete? Co když vás zaměstnavatel začne milovat a rozhodne se vám na penzijko přispívat? Můžete si peníze na penzijko posílat ze zahraničí? A další…

Doplňkové penzijní spoření zatím není tak populární jako jeho předchůdce penzijní připojištění. Nicméně lidé si stále častěji uvědomují, že na svoje stáří musí myslet sami. Penzijní spoření nabízí pohodlné dlouhodobé investování s možností volit investiční strategii a státní podpory (90–230 korun měsíčně, podle výše vlastního vkladu) a navíc motivuje i zaměstnavatele, aby zaměstnancům v rámci bonusových programů přispíval. Není tedy divu, že se počet účastníků penzijního spoření blíží devíti stům tisíc, a když jich bude přibývat letošním tempem, milion není daleko.

Během několika let existence penzijního spoření se také ukázalo, kde lidé nejčastěji tápou, jaké mívají v praxi nejčastěji problémy a otázky. Sestavili jsme proto pro vás spolu s ČSOB penzijní společností jakýsi odpovědník – tedy seznam odpovědí právě na tyto nejčastěji kladené otázky.

Změna osobních údajů

Stěhujeme se, mám nové příjmení, nový e-mail nebo telefon. Musím to dát vědět penzijní společnosti?

Změna osobních údajů je vždycky tak trochu očistec. Těch míst, kam by člověk měl dát vědět, je tolik… Ale i pro penzijní společnost je důležité mít vaše aktuální osobní údaje. Třeba aby vám včas doručila roční výpis nebo daňové potvrzení – protože svoje příspěvky na penzijko můžete odečíst ze základu daně. Pokud se tedy vaše osobní údaje změní, kontaktujte svou penzijní společnost a změnu jí oznamte. Využít můžete informační linku své penzijní společnosti nebo online klientskou zónu. Například u ČSOB se jednoduše stačí přihlásit do Penzijního portálu, zvolit možnost Můj požadavek a vyplnit jednoduchý formulář.

Nové příspěvky od zaměstnavatele

Zaměstnavatel mi chce přispívat na penzijko. Co mám dělat?

Tři věci:

  • Radujte se.
  • Doložte zaměstnavateli, že penzijko fakt máte. Zaměstnavatel od vás pravděpodobně bude chtít kopii smlouvy o penzijním spoření. Pokud smlouvu nemáte při ruce, můžete si o opis říct u penzijní společnosti. A někde to jde i bez říkání – klienti ČSOB Penzijní společnosti si například potvrzení pro zaměstnavatele můžou stáhnout v Penzijním portále.
  • Řekněte to penzijní společnosti. Penzijní společnost od vás bude chtít znát přesný název vašeho zaměstnavatele a jeho IČO. Samotné nahlášení je bezbolestné – můžete to udělat telefonicky nebo v klientské zóně na webu penzijní společnosti.

Nemám ani na penzijko

Momentálně si nemůžu dovolit posílat příspěvky na penzijko. Co mám dělat?

Potřeba řídit rodinné příjmy a výdaje v návaznosti na aktuální životní situaci je zcela přirozená. Ať už se jedná třeba o nástup na mateřskou dovolenou, o nutnost pečovat o člena rodiny, náhlou ztrátu zaměstnání nebo naopak povýšení. U penzijního spoření si můžete výši příspěvků kdykoli a bez jakéhokoli poplatku změnit. Můžete je dokonce přestat platit úplně, ale dobře si to rozmyslete.

  • Můžete si platit aspoň 300 korun? Výborně, pořád máte nárok aspoň na nějaký státní příspěvek – a mít bez námahy ze tří stovek tři sta devadesát se vyplatí.
  • Pokud jsou i ty tři stovky momentálně příliš, můžete příspěvek snížit na stokorunu měsíčně. To je minimální možná částka. Nedostanete k ní sice státní příspěvek, ale bude se vám zvyšovat počet odspořených měsíců. Ty se vám budou hodit, až si penzijko budete chtít vybrat. Můžete také požádat o odklad placení měsíčních příspěvků a doplatit je, až se vaše finanční situace zlepší. Ztratíte sice nárok na státní podporu, ale doplacené měsíce se vám započítají do odspořené doby. Pokud si chcete peníze z penzijka v šedesáti letech řádně vybrat (nebo začít vybírat), musíte mít naspořených aspoň pět roků.
  • Když je i stovka moc, můžete požádat o přerušení placení. Jde to ale nejdřív po třech letech s penzijkem a je potřeba to udělat písemně.

V každém případě se ale spojte se svou penzijní společností a domluvte se na postupu, který pro vás bude nejvhodnější.

Budu za horami

Mám penzijní spoření a odcházím pracovat do zahraničí. Můžu penzijko používat dál?

Ano, můžete. Navíc vám zůstane i státní podpora. Tedy pokud budete mít i nadále trvalý pobyt v České republice a budete si řádně platit měsíční příspěvky na penzijko. V případě, že se rozhodnete pro trvalý pobyt v zahraničí, nárok na státní podporu ztratíte. V doplňkovém penzijním spoření můžete pokračovat i jako rezident cizího státu.

Je tu tedy rozdíl proti starému penzijku. U penzijního připojištění smlouva změnou trvalého pobytu na místo v zahraničí zaniká. Řešení pak je přestoupit na nové penzijko.

Přehled

Když chcete ukončit penzijko předčasně, musíte jednak mít zaplacené nějaké ty měsíce, jednak se tím ale připravujete o získané státní příspěvky. A nejen to. Když chcete penzijko ukončit řádně, musíte...

Víme to všecko:

Když chcete zabalit penzijko

Budu za horami

Mám penzijní spoření a odcházím pracovat do zahraničí. Můžu penzijko používat dál?

Ano, můžete. Navíc vám zůstane i státní podpora. Tedy pokud budete mít i nadále trvalý pobyt v České republice a budete si řádně platit měsíční příspěvky na penzijko. V případě, že se rozhodnete pro trvalý pobyt v zahraničí, nárok na státní podporu ztratíte. V doplňkovém penzijním spoření můžete pokračovat i jako rezident cizího státu.

Je tu tedy rozdíl proti starému penzijku. U penzijního připojištění smlouva změnou trvalého pobytu na místo v zahraničí zaniká. Řešení pak je přestoupit na nové penzijko.

Vytisknout

Líbil se vám článek?

+8
Ano
Ne

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

4. 12. 2018 9:25, Petr Dufek

1) A jak je to s pojištěním vkladů, když penzijní fond zkrachuje?

Majetek penzijních společností je oddělen od majetků účastníků fondů. Tzn.: V případě krachu penzijní společnosti mohou věřitelé penzijní společnosti uplatnit své nároky pouze na vlastní majetek zkrachovalé společnosti. Prostředky účastníků penzijní společnosti, které jsou uloženy u depozitáře jsou na základě rozhodnutí ČNB přiděleny jiné penzijní společnosti, která se následně o tyto prostředky klientů (a klienty samotné) bude starat. Pro klienty zkrachovalé penzijní společnosti se změní, že budou nadále klienty jiné penzijní společnosti. (zjednodušeně řečeno)

2) Co takhle rozvést informace, jak je to se zhodnocením (nebo znehodnocením) uložených peněz vůči inflaci.

co se týče zhodnocení záleží jaký fond popřípadě penzijní společnost si vyberete. Jestliže máte ještě původní penzijní připojištění (tj smlouvu do roku 2013) - dnes tzv. transformovaný fond: s překonáním inflace to u většiny penzijního společností nebude nějak valné, ale zase tento fond má garantované nezáporné zhodnocení (tj. nejhůř 0 %). Nicméně pokud máte doplňkové penzijní spoření a máte zvolenu dynamičtější strategii, tak zde penzijní společnosti ve zhodnocení prostředků celkem zvládají, samozřejmě toto není zadarmo díky vyšší efektivitě, je zde vyšší riziko případné ztráty. Zhodnocení není nikterak garantováno jelikož se jedná o investice.

Reagovat

 

+11
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Petr 04. 12. 2018 07:34)

Další příspěvky v diskuzi (15 komentářů)

12. 12. 2018 | 18:47 | Zdenka

Jak se rozpořítává měsiční renta po dobu10 let z cástky 500000?Dělí se prostě počtem měsíců a let? více

12. 12. 2018 | 13:58 | josef

Myslim, ze pisete nepravdy. Klient si sjednava ve smlouve vlastni prispevek (myslim, ze minimum je 100 Kc mesicne) a pokud mu plati zamestnavatel, MUSI sjednat i platbu zamestnavatele. Do sporici doby se pak pocitaji jen...více

12. 12. 2018 | 11:56 | Kristýna

Dobrý den, příspěvek zaměstnavatele je brán jako příspěvek účastníka, který je za účastníka hrazen zaměstnavatelem, tzn. pokud si Vy nespoříte, ale spoří Vám zaměstnavatel - do spořící doby se Vám příspěvky zaměstnavatele...více

5. 12. 2018 | 12:57 | josef

Netvrdim, ze jste negramota. Ale pak bud mate prispevek zamestnavatele nad limit pro danovou uznatelnost, nebo je negramota mzdova ucetni Vaseho zamestnavatele. více

5. 12. 2018 | 12:15 | Petr Dufek

Váš odkaz na příspěvek z roku 2012 je v této diskusi irelevantní, jelikož: 1) současná legislativa je v jiném znění viz. § 6 odst. 9 písm. p) zákona o daních z příjmů. Který jasně říká že příspěvky zaměstnavatele do částky...více
Partners Financial Services
 
 

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK