Na začátku listopadu schválila Poslanecká sněmovna změny ve třetím pilíři důchodového systému. Pokud novelu zákona posvětí i Senát a prezident, mělo by být od příštího roku doplňkové penzijní spoření atraktivnější pro nové klienty a také pro ty, kteří zatím zůstávají v transformovaných fondech starého penzijního připojištění. „Zvlášť zafixování věku pro výplatu na 60 let, možnosti vyšších daňových odpočtů nebo osvobození od daně z výnosů při výplatě alespoň desetileté penze, jsou úpravy, které produktu pomohou. Pozitivní úpravou je i snížení administrativní zátěže pro distributory a možnost vyplácet jim vyšší provize. V posledních letech se totiž právě díky nízké motivovanosti prodejců doplňkové penzijní spoření rozšiřovalo mezi lidi méně a nedostávali o něm informace tak často, jako o jiných produktech,“ hodnotí změny prezident Asociace penzijních společností ČR Aleš Poklop.
Kompletní přehled plánovaných změn ve třetím pilíři:
Investování na důchod
Jednou ze zásadních změn, kterou přinesla důchodová reforma vlády Petra Nečase na začátku roku 2013, byl vznik účastnických fondů doplňkového penzijního spoření. Nový produkt navazuje na dosavadní penzijní připojištění, respektive má ho nahradit – staré penzijko se naopak na konci roku 2012 dalším klientům uzavřelo. Zásadní rozdíl mezi oběma produkty je v tom, že v penzijním připojištění musí správcové fondů obhospodařovat prostředky klientů tak, aby se každý rok skončilo přinejhorším na nule. To ale vyžaduje ultrakonzervativní ukládání peněz, které není z dlouhodobého investičního horizontu přínosné. Doplňkové penzijní spoření už každoroční nezáporné zhodnocení negarantuje, zato nabízí různé investiční strategie s různou mírou investičního rizika. Technicky tak v podstatě jde – pokud odmyslíme státní podpory a daňové úlevy – o obdobu investic do podílových fondů.
I když některé fondy doplňkového penzijního spoření za první roky své existence vykazovaly zajímavé výsledky a svým zhodnocením hravě překonaly výsledky konzervativních fondů penzijního připojištění, nebyl o ně mezi lidmi příliš velký zájem. Na konci třetího čtvrtletí letošního rok si do nich ukládá peníze jen 330 544 klientů. Naopak starému penzijku dál věří 4 335 689 lidí. V novém roce tak budeme moci sledovat, jestli větší rozmach doplňkového penzijního spoření brzdily jen pozdější možnost jednorázové výplaty peněz a nízké provize pro zprostředkovatele, nebo zda nezájem klientů způsobil strach z rizikovějšího investování. „Garance chlupaté nuly je mocné lákadlo, takže nečekám přestupovou revoluci. Na to by bylo potřeba ještě pár let nízkých sazeb – teprve pár ročních výpisů s nulovým zhodnocením by přimělo většinu lidí uvažovat co dál,“ myslí si analytik společnosti Partners Aleš Tůma.
Jako na houpačce
O tom, že jsou Češi konzervativní investoři, svědčí také rozložení peněz v jednotlivých účastnických fondech a volba investičních strategií. Klienti doplňkového penzijního spoření totiž prozatím sázejí na konzervativní a vyvážené účastnické fondy, někteří dokonce na fondy s garancí, které se příliš neliší od starého penzijního připojištění. S výjimkou klientů Conseq penzijní společnosti se zkrátka do dynamického investování lidé příliš neženou. A právě tato penzijní společnost zatím dokázala dosáhnout nejvyššího zhodnocení – její globální akciový fond od svého vzniku už narostl o víc než 27 procent. Pokud jste ale do fondu začali posílat peníze až letos v lednu, budete naopak ve ztrátě takřka čtyři procenta. A letošní výsledky fondů jiných společností jsou v některých případech ještě horší.
Letos, kdy po několika letech trvalého růstu dochází na finančních trzích k nepříjemným stagnacím, tak někteří klienti doplňkového penzijního spoření pravděpodobně poprvé okusí, jaké to je být ve ztrátě. Odborníci je ale uklidňují tím, že při dlouhodobém investování jsou výkyvy hodnoty portfolia naprosto běžná záležitost. Prý je potřeba se na nějakou dobu obrnit trpělivostí a vyčkat až se na trhy zase vrátí dobrá nálada. Některé penzijní společnosti navíc uvažují o tom, že by mohly část ztrát klientům dorovnat ze svého.
Sdílejte článek, než ho smažem
Diskuze
Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy
24. 11. 2015 10:37, xls
Já myslím, že ty výsledky jsou vynikající. Hlavní účel to splnilo, fondy se napakovaly, penězovod z rozpočtu se zvýšil. Snad jen penzisti zůstanou s holým zadkem, ale to je přirozené, neměli věřit státu a politikům.
Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy
24. 11. 2015 16:48, josef
a nejenom to, fondy zaplatily nejake provize za ziskani klientu. Pritom ziskavaji podil z rustu majetku klientu, proc by nemelo byt v jejich zajmu klientum zhodnocovat penize?
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
V diskuzi je celkem (13 komentářů) příspěvků.