Konec dětských dluhů. Ručit budou rodiče

Jiří Hovorka | rubrika: Aktuality | 18. 8. 2020 12:27 | 3 komentáře
Konec dětských dluhů. Ručit budou rodiče

Zdroj: Shutterstock

Dětské dluhy mají být od roku 2021 minulostí. Vláda včera schválila návrh ministerstva spravedlnosti, podle kterého by za ně nově měli ručit rodiče.

Obdobný návrh schválila vláda už loni v květnu, kdy premiér Andrej Babiš označil dětské dluhy za „velkou prasárnu“. Ve sněmovně pak ale návrh neprosadila, proto teď přichází s druhým pokusem.

Nezletilých v exekuci je v Česku přes tři tisíce. Další desítky tisíc lidí mají dluhy, které jim v nezletilosti vznikly. Nejčastěji jde o nezaplacené jízdy za pokuty v hromadné dopravě nebo třeba za upomínky z knihovny. Z dřívější doby existuje také více dětských dluhů za neuhrazené poplatky za odpady.

Tito lidé dostali už loni možnost rychlejšího oddlužení, na kterém se shodli všichni přítomní poslanci. Lidé, jejichž závazky jsou alespoň ze dvou třetin tvořeny dluhy z dětství, se tak mohou oddlužit během tří let – stejně jako senioři.

Když už musíte...

... půjčte si u někoho normálního

Většinou nejvíc ušetříte, když nekoupíte. Ale jsou i půjčky nezbytné a jsou půjčky, které si na sebe vydělají. Pokud úvěr vážně potřebujete, nechejte si porovnat nabídky. A pokud bude půjčka nesmysl, řekneme vám to.

Aktuálně vládou schválený návrh ministerstva spravedlnosti má zaručit, aby dětské dluhy do budoucna nejlépe vůbec nevznikaly. „Hlavním cílem je především zvýšení ochrany dětí v právních vztazích, posílení role zákonných zástupců při právním jednání nezletilých a celkové předcházení takzvaným dětským dluhům,“ vysvětluje Andrea Šlechtová z tiskového oddělení ministerstva spravedlnosti.

„Návrhem budeme zamezovat tomu, aby dětské dluhy vůbec vznikaly. Bude to preventivní opatření a ten návrh jsme v podstatě sladili se shodným návrhem poslaneckým,“ říká ministryně spravedlnosti Marie Benešová.

Novela insolvenčního zákona má omezit možnost vymáhání peněžitých dluhů z právního jednání nezletilého, který nenabyl plné svéprávnosti. Splnění těchto dluhů bude možné vymoci pouze z majetku nabytého před nabytím plné svéprávnosti. Plné svéprávnosti se v Česku dosahuje nabytím 18 let věku.

„Dále by měl rodič dítěte ručit za jeho dluhy vzniklé z právního jednání před nabytím plné svéprávnosti, pokud za dítě jednal nebo k právnímu jednání udělil souhlas,“ dodává Šlechtová.

Návrh dále počítá s tím, že nezletilý mladší 13 let by neměl nést majetkové důsledky způsobené škody - případně jen výchovné a morální. „Škodu způsobenou takovým nezletilým by měl nahradit ten, kdo nad ním zanedbal náležitý dohled,“ vysvětluje Šlechtová. Výjimky z tohoto pravidla budou dvě. Půjde o škody způsobené úmyslným trestným činem a případy, kdy uhrazení škody dovolí majetkové poměry nezletilého - například když dítě zdědí rozsáhlé jmění.

Návrh také počítá s tím, že soudy nebudou nově moci vydat proti nezletilému platební rozkaz, rozsudek pro zmeškání a v určitých případech také rozsudek pro uznání. Zároveň jim nakazuje posílat obsílky i nezletilým starším 15 let. Dnes se posílají jen jejich zákonným zástupcům.

Navržená novela obsahuje i nová pravidla pro započítávání úhrad dluhu, a to pro všechny spotřebitele. Nesplácené dluhy by mělo jí do budoucna uhradit snáze, protože dojde ke změně pořadí započítávání plnění na jistinu a příslušenství.

Zdroj: Shutterstock

Ať vám nic neuteče 

Přidejte si Peníze.cz na Facebook nebo Twitter a neuniknou vám další důležité aktuality a praktické rady! 

Jiří Hovorka

Autor článku Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

+6
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 3 komentářů

A tohle už jste četli?

Exekutoři se nedostanou do bytu. Stopka i pro dražby

23. 10. 2020 | Jiří Hovorka | 19 komentářů

Exekutoři se nedostanou do bytu. Stopka i pro dražby

Exekutoři nebudou moct do konce ledna provádět dražby nemovitostí sloužících k bydlení a také nebudou moct zabavovat věci, tedy provádět takzvané mobiliární exekuce. Týká se to i exekucí... celý článek

Jste na dně? Jak teď žádat o mimořádnou pomoc

19. 10. 2020 | Jiří Hovorka | 3 komentáře

Jste na dně? Jak teď žádat o mimořádnou pomoc

Žádost o jednorázovou pomoc na úhradu životních nákladů se zjednodušila. Navíc nově přispěje i na splátku hypotéky. Úplně snadné to ale není.

Změny exekucí: Teritorialita zřejmě nebude, ANO je proti

24. 9. 2020 | Jiří Hovorka | 5 komentářů

Změny exekucí: Teritorialita zřejmě nebude, ANO je proti

Teritorialita - ne. Sněhulák - ne. Zastavování marných exekucí do 1500 korun - ano. Chráněný účet – ano. Milostivé léto – ano. Změny v exekucích projednal klíčový výbor sněmovny.

Šance na únik z dluhové pasti: Milostivé léto i konec marných exekucí

31. 8. 2020 | Jiří Hovorka | 12 komentářů

Šance na únik z dluhové pasti: Milostivé léto i konec marných exekucí

Poslanci chystají další úlevy pro dlužníky. V září budou jednat o změnách v exekucích a oddlužení, které by mohly pomoct stovkám tisíc lidí. Rozhodovat mají i o takzvané teritorialitě. celý článek

Exekutoři varují před podvodnými telefonáty

31. 7. 2020 | Jiří Hovorka | 3 komentáře

Exekutoři varují před podvodnými telefonáty

Exekutorská komora varuje před novými podvodnými telefonáty.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.