Konec dětských dluhů. Ručit budou rodiče

Jiří Hovorka | rubrika: Aktuality | 18. 8. 2020 12:27 | 4 komentáře
Konec dětských dluhů. Ručit budou rodiče

Zdroj: Shutterstock

Dětské dluhy mají být od roku 2021 minulostí. Vláda včera schválila návrh ministerstva spravedlnosti, podle kterého by za ně nově měli ručit rodiče.

Obdobný návrh schválila vláda už loni v květnu, kdy premiér Andrej Babiš označil dětské dluhy za „velkou prasárnu“. Ve sněmovně pak ale návrh neprosadila, proto teď přichází s druhým pokusem.

Nezletilých v exekuci je v Česku přes tři tisíce. Další desítky tisíc lidí mají dluhy, které jim v nezletilosti vznikly. Nejčastěji jde o nezaplacené jízdy za pokuty v hromadné dopravě nebo třeba za upomínky z knihovny. Z dřívější doby existuje také více dětských dluhů za neuhrazené poplatky za odpady.

Tito lidé dostali už loni možnost rychlejšího oddlužení, na kterém se shodli všichni přítomní poslanci. Lidé, jejichž závazky jsou alespoň ze dvou třetin tvořeny dluhy z dětství, se tak mohou oddlužit během tří let – stejně jako senioři.

Když už musíte...

... půjčte si u někoho normálního

Většinou nejvíc ušetříte, když nekoupíte. Ale jsou i půjčky nezbytné a jsou půjčky, které si na sebe vydělají. Pokud úvěr vážně potřebujete, nechejte si porovnat nabídky. A pokud bude půjčka nesmysl, řekneme vám to.

Aktuálně vládou schválený návrh ministerstva spravedlnosti má zaručit, aby dětské dluhy do budoucna nejlépe vůbec nevznikaly. „Hlavním cílem je především zvýšení ochrany dětí v právních vztazích, posílení role zákonných zástupců při právním jednání nezletilých a celkové předcházení takzvaným dětským dluhům,“ vysvětluje Andrea Šlechtová z tiskového oddělení ministerstva spravedlnosti.

„Návrhem budeme zamezovat tomu, aby dětské dluhy vůbec vznikaly. Bude to preventivní opatření a ten návrh jsme v podstatě sladili se shodným návrhem poslaneckým,“ říká ministryně spravedlnosti Marie Benešová.

Novela insolvenčního zákona má omezit možnost vymáhání peněžitých dluhů z právního jednání nezletilého, který nenabyl plné svéprávnosti. Splnění těchto dluhů bude možné vymoci pouze z majetku nabytého před nabytím plné svéprávnosti. Plné svéprávnosti se v Česku dosahuje nabytím 18 let věku.

„Dále by měl rodič dítěte ručit za jeho dluhy vzniklé z právního jednání před nabytím plné svéprávnosti, pokud za dítě jednal nebo k právnímu jednání udělil souhlas,“ dodává Šlechtová.

Návrh dále počítá s tím, že nezletilý mladší 13 let by neměl nést majetkové důsledky způsobené škody - případně jen výchovné a morální. „Škodu způsobenou takovým nezletilým by měl nahradit ten, kdo nad ním zanedbal náležitý dohled,“ vysvětluje Šlechtová. Výjimky z tohoto pravidla budou dvě. Půjde o škody způsobené úmyslným trestným činem a případy, kdy uhrazení škody dovolí majetkové poměry nezletilého - například když dítě zdědí rozsáhlé jmění.

Návrh také počítá s tím, že soudy nebudou nově moci vydat proti nezletilému platební rozkaz, rozsudek pro zmeškání a v určitých případech také rozsudek pro uznání. Zároveň jim nakazuje posílat obsílky i nezletilým starším 15 let. Dnes se posílají jen jejich zákonným zástupcům.

Navržená novela obsahuje i nová pravidla pro započítávání úhrad dluhu, a to pro všechny spotřebitele. Nesplácené dluhy by mělo jí do budoucna uhradit snáze, protože dojde ke změně pořadí započítávání plnění na jistinu a příslušenství.

Zdroj: Shutterstock

Ať vám nic neuteče 

Přidejte si Peníze.cz na Facebook nebo Twitter a neuniknou vám další důležité aktuality a praktické rady! 

Jiří Hovorka

Autor článku Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.

Líbil se vám článek?

+13
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 4 komentářů

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

A tohle už jste četli?

Nové změny v exekucích. Skončí stovky tisíc marných vymáhání

5. 1. 2022 | Jiří Hovorka | 7 komentářů

Nové změny v exekucích. Skončí stovky tisíc marných vymáhání

Nejen milostivé léto a konec marných exekucí. Rok 2022 přináší i řadu dalších změn týkajících se vymáhání dluhů. Tady je přehled.

Šest dětí, málo peněz, osm půjček. Odvrátí hrozící exekuci?

30. 11. 2021 | Michala Bradová | 35 komentářů

Šest dětí, málo peněz, osm půjček. Odvrátí hrozící exekuci?

Lepit život půjčkami. Takový byl ve zkratce přístup manželů Moudrých k rodinným financím. Poslední díl letošní série pořadu Krotitelé dluhů představil příběh o silné lásce ve velké... celý článek

Co teď exekutor nesmí zabavit. Přehled pravidel

24. 11. 2021 | Veronika Hejná | 22 komentářů

Co teď exekutor nesmí zabavit. Přehled pravidel

Které věci nemůže exekutor zabavit? Jaké vybavení domácnosti je obvyklé a co dlužník nezbytně potřebuje? Máme podrobnosti.

Půjčí vám 50 tisíc, zpátky chtějí 145. Žebříček ukazuje, na koho si dát pozor

23. 11. 2021 | Martin Kovalčík | 24 komentářů

Půjčí vám 50 tisíc, zpátky chtějí 145. Žebříček ukazuje, na koho si dát pozor

Analýza porovnává 35 poskytovatelů spotřebitelských úvěrů na trhu. Důležitá není jenom samotná úroková sazba, ve hře bylo celkem 15 parametrů.

Milostivé léto: Sankce odpustí i některé banky, jiné se nezapojí

16. 11. 2021 | Jiří Hovorka | 8 komentářů

Milostivé léto: Sankce odpustí i některé banky, jiné se nezapojí

Klienti Air Bank, České spořitelny nebo Komerční banky mají mimořádnou možnost, jak se zbavit exekucí za výhodnějších podmínek.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.