U exekuce lze žádat odklad, u oddlužení snížení splátek

| rubrika: Aktuality | 27. 3. 2020 10:06 | 4 komentáře

Zadlužení lidé v exekucích nebo v osobním bankrotu, kterým opatření proti šíření koronaviru dále zhoršují situaci, mohou požádat o odklad exekuce nebo u oddlužení o snížení měsíčních splátek či přerušení splácení. Upozornilo na to ministerstvo spravedlnosti, které také pro tyto situace připravilo formuláře (exekuce, oddlužení).

Návrh na odklad podávají dlužníci exekutorovi, který jejich exekuci provádí. Dokud exekutor o návrhu nerozhodne, nemůže exekuci provádět.

„To neplatí v případě, že se jedná o návrh, který je svévolným nebo zřejmě bezúspěšným uplatňováním nebo bráněním práva, nebo pokud jde o návrh, ve kterém účastník řízení uplatnil stejné okolnosti, o kterých již bylo rozhodnuto,“ říká Vladimír Řepka, mluvčí ministerstva.

Když k odkladu dojde, nekoná exekutor po jeho dobu žádné úkony směřující k provedení exekuce. Po uplynutí doby odkladu exekuce pokračuje.

„Exekutor může na návrh odložit provedení exekuce. To v případě, kdy se dlužník bez své viny přechodně ocitl v takovém postavení, že by pro něj nebo jeho rodinu mohlo okamžité provedení exekuce znamenat zvlášť nepříznivé následky. Současně však ani věřitel nesmí být tímto odkladem vážně poškozen,“ říká Řepka.

Lidé s povoleným osobním bankrotem zase mohou v současné mimořádné situaci požádat o snížení výše měsíčních splátek nebo přerušení splácení. S žádostí je potřeba se obrátit na insolvenční soud, pod který dlužník spadá.

Konkrétní postup se pak liší podle toho, jestli se o úpadku rozhodlo před před účinností oddlužovací novely, nebo po ní. Přístup se tedy dělí podle toho, zda oddlužení začalo do konce května 2019, nebo až později. V prvním případě lze zažádat jen o snížení splátek, ve druhém i o přerušení placení.

V těžké době by dlužníkům měla pomoci i další opatření, která společně chystají vládní a opoziční poslanci. Informuje o nich deník E15. Jde třeba o zastavení marných nebo bagatelních exekucí, které vznikly kvůli dluhům do 1500 korun. Je možné, že i u starších oddlužení zmizí podmínka splatit aspoň 30 procent dluhů. A řeší se také ochrana spotřebitelů a živnostníků před nebankovními poskytovateli půjček, kteří zneužívají pandemie koronaviru.

Koronavirus: aktuality, kalkulačky, informace

Chraňte nejen sebe, ale i svoji peněženku. Vybíráme nejdůležitější texty a nástroje, které vám pomohou překonat dopady pandemie viru COVID-19.

Partners Financial Services

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.