U exekuce lze žádat odklad, u oddlužení snížení splátek

jih | rubrika: Aktuality | 27. 3. 2020 | 4 komentáře

Zadlužení lidé v exekucích nebo v osobním bankrotu, kterým opatření proti šíření koronaviru dále zhoršují situaci, mohou požádat o odklad exekuce nebo u oddlužení o snížení měsíčních splátek či přerušení splácení. Upozornilo na to ministerstvo spravedlnosti, které také pro tyto situace připravilo formuláře (exekuce, oddlužení).

Návrh na odklad podávají dlužníci exekutorovi, který jejich exekuci provádí. Dokud exekutor o návrhu nerozhodne, nemůže exekuci provádět.

„To neplatí v případě, že se jedná o návrh, který je svévolným nebo zřejmě bezúspěšným uplatňováním nebo bráněním práva, nebo pokud jde o návrh, ve kterém účastník řízení uplatnil stejné okolnosti, o kterých již bylo rozhodnuto,“ říká Vladimír Řepka, mluvčí ministerstva.

Když k odkladu dojde, nekoná exekutor po jeho dobu žádné úkony směřující k provedení exekuce. Po uplynutí doby odkladu exekuce pokračuje.

„Exekutor může na návrh odložit provedení exekuce. To v případě, kdy se dlužník bez své viny přechodně ocitl v takovém postavení, že by pro něj nebo jeho rodinu mohlo okamžité provedení exekuce znamenat zvlášť nepříznivé následky. Současně však ani věřitel nesmí být tímto odkladem vážně poškozen,“ říká Řepka.

Lidé s povoleným osobním bankrotem zase mohou v současné mimořádné situaci požádat o snížení výše měsíčních splátek nebo přerušení splácení. S žádostí je potřeba se obrátit na insolvenční soud, pod který dlužník spadá.

Konkrétní postup se pak liší podle toho, jestli se o úpadku rozhodlo před před účinností oddlužovací novely, nebo po ní. Přístup se tedy dělí podle toho, zda oddlužení začalo do konce května 2019, nebo až později. V prvním případě lze zažádat jen o snížení splátek, ve druhém i o přerušení placení.

V těžké době by dlužníkům měla pomoci i další opatření, která společně chystají vládní a opoziční poslanci. Informuje o nich deník E15. Jde třeba o zastavení marných nebo bagatelních exekucí, které vznikly kvůli dluhům do 1500 korun. Je možné, že i u starších oddlužení zmizí podmínka splatit aspoň 30 procent dluhů. A řeší se také ochrana spotřebitelů a živnostníků před nebankovními poskytovateli půjček, kteří zneužívají pandemie koronaviru.

Koronavirus: aktuality, kalkulačky, informace

Chraňte nejen sebe, ale i svoji peněženku. Vybíráme nejdůležitější texty a nástroje, které vám pomohou překonat dopady pandemie viru COVID-19.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+56
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 4 komentářů

A tohle už jste četli?

Záchrana podnikatelů před úpadkem. Preventivní restrukturalizace prošla vládou

18. 1. 2023 | Gabriel Pleska

Záchrana podnikatelů před úpadkem. Preventivní restrukturalizace prošla vládou

Preventivní restrukturalizace má pomáhat podnikatelům, kteří se dostali do přechodných finančních potíží. Měla by je zachránit před úpadkem, když se jim nedaří dohodnout se s věřiteli. celý článek

Stát odpustí další dluhy. Přijde poslední Milostivé léto

3. 1. 2023 | Jiří Hovorka | 1 komentář

Stát odpustí další dluhy. Přijde poslední Milostivé léto

Lidé i firmy dostanou mimořádnou šanci, jak se snadněji zbavit sankcí za dluhy na daních nebo sociálním pojištění. Nová oddlužovací akce se týká takzvaných správních exekucí.

Nezabavitelná částka bude vyšší. Ale podle nových pravidel

21. 12. 2022 | Jiří Hovorka | 1 komentář

Nezabavitelná částka bude vyšší. Ale podle nových pravidel

Lidem v exekuci nebo insolvenci zůstane z výplaty či důchodu víc peněz. Kvůli změně výpočtu však zvýšení nebude tak výrazné, jako by bylo podle dosavadních pravidel.

Dlužníkům už zůstává dost. Nezabavitelná částka poroste méně, plánuje ministr

24. 11. 2022 | Jiří Hovorka | 1 komentář

Dlužníkům už zůstává dost. Nezabavitelná částka poroste méně, plánuje ministr

Ministerstvo spravedlnosti chce, aby částka, která zůstává dlužníkům v exekuci nebo v oddlužení, rostla od roku 2023 méně než podle současných pravidel. Návrh na nový výpočet nezabavitelného... celý článek

Oddlužení se zkrátí na tři roky. Osobní bankrot čekají změny

10. 11. 2022 | Jiří Hovorka

Oddlužení se zkrátí na tři roky. Osobní bankrot čekají změny

Zbavit se dluhů bude možné už během tří let místo dosavadních pěti. Na zkrácení podle evropských pravidel je v zásadě shoda, ale řeší se ještě konkrétní podmínky a „detaily“: hlavně... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.