Dobrý den, dlužíte nám dvanáct tisíc za vysavač…

Lucie Kocurová | rubrika: Co se děje | 30. 9. 2013 | 11 komentářů
Jdete se ubytovat do hotelu, pronajímáte si byt, zařizujete si kartičku do knihovny… To všechno jsou situace, kdy se může stát, že vás někdo požádá o občanku, aby si mohl opsat údaje nebo udělat kopii. Člověka to ani nezaskočí. O to větší překvapení může nastat třeba po dvanácti letech. Máme pro vás jeden příběh ze života.
Dobrý den, dlužíte nám dvanáct tisíc za vysavač…

„Myslela jsem si, že žiju normální bezúhonný život, nikdy jsem si na nic nepůjčovala,“ vypráví paní – říkejme jí třeba Monika. „Takže jsem si myslela, že mně se nemůže stát, že by mi najednou někdo oznámil, že mám dluhy.“ Jenže stalo se. Jednoho prosincového rána jí zazvonil mobil a mužský hlas jí oznámil, že je z inkasní společnosti, která odkupuje od bank nedobytné pohledávky. Monika jim dluží dvanáct tisíc a měla by urychleně začít splácet, aby se vyhnula exekuci.

„Vyžádala jsem si od pána doklady, abych zjistila, na základě čeho po mně peníze chce. Když jsem je dostala do ruky, byla jsem úplně v šoku. Ležela přede mnou smlouva s podpisem velmi podobným mému, s mým jménem a rodným číslem. Podle této smlouvy jsem si měla koupit na splátky vysavač za několik desítek tisíc. Většinu úvěru někdo splatil, ale posledních pár splátek zůstalo neuhrazených. A navýšené o penále z prodlení je teď chtěli po mně.“

Podej čertovi občanku...

Jak se do této situace Monika dostala? Musíme se vrátit o nějakých dvanáct let zpátky. Monika si tehdy našla práci v Praze a na inzerát k tomu i ubytování – jeden pokoj v bytě na sídlišti, kde žila rozvedená žena se dvěma dětmi. Když spolu sepisovaly smlouvu o pronájmu, vyžádala si bytná od Moniky občanský průkaz, aby si ho okopírovala. Monice se to nezdálo divné – když jde člověk spát do hotelu, taky si od něj recepční vezme občanku – a doklady bytné půjčila.

Občas zbyl čas i na kafíčko, a tak se Monika dozvěděla, že si bytná přivydělává prodejem luxusních vysavačů a kuchyňských robotů, většinou na splátky. Každopádně, bydlení sice nebylo úplně špatné, ale už po třech měsících si Monika našla radši jiné. Odstěhovala se a celou záležitost s pronájmem považovala za uzavřenou jednou pro vždy.

Střih. Po dvanácti letech tedy Monika před sebou měla kopii smlouvy a na ní viděla jméno své bývalé bytné coby prodejce a její pražskou adresu coby svoje údajné trvalé bydliště. Rozhodně si nikdy nekoupila vysavač za třicet tisíc, a vůbec nehodlala nic takového platit. A tak se pustila do boje. Nejdřív se obrátila na policii a pak se vydala do banky, která vlastní splátkovou společnost, od níž si měla půjčit. Věřila, že se její problém určitě brzy vyřeší.

Pachatel neznámý...

Na pobočce banky přišla studená sprcha. Monika zjistila, že na její jméno existovaly postupně čtyři úvěry a jedna kreditní karta, o kterých neměla potuchy. Nesplacen zůstal pouze jediný úvěr, ale protože už jde o velmi starou záležitost, je velmi pravděpodobné, že originály smluv už neexistují.

Co na to policie? Po šesti měsících vyšetřování případ odložila s odůvodněním: ano, došlo bezpochyby k úvěrovému podvodu, kdy někdo za použití falešných údajů získal peníze. Nepodařilo se ale bohužel prokázat trestný čin konkrétnímu pachateli. Monika měla pocit, že se jí snaží naznačit, že se možná podvodu dopustila ona sama, doma ukrývá vysavač a nechce se jí platit. A inkasní společnost? Ta peníze po Monice vymáhala dál. Denně chodily esemesky, maily, občas někdo dokonce zatelefonoval. Dlužíte, zaplaťte, nebo vás budeme žalovat a dojde k exekuci.

„Nebudu to platit. Nikdy jsem si žádný vysavač nekoupila, žádný úvěr jsem si nevzala. Ať to zaplatí ten, kdo si ho vzal.“

Anketa

Dáváte z ruky občanku?

Jak se bránit

Paní Monika se nevzdala a svůj boj dotáhla po téměř roce do konce. Stěžovala si, kde mohla; případ se vrátil policii k dalšímu prošetření a po vyčerpávající korespondenci a návštěvách dokonce i banka uznala, že Monika není pachatel, nýbrž oběť – na základě čestného prohlášení ji oddlužila a svou pohledávku odkupuje od inkasní společnosti zpět. Konec dobrý, všechno dobré… Zůstává ale otázka – jak se něco takového mohlo stát, a jak se zachovat, aby se každý z nás jednou nedozvěděl, že je zadlužený a exekuce je na spadnutí?

Banka to vidí jasně – někdo dovedně zfalšoval Moničiny doklady i podpis a uzavřel úvěrovou smlouvu. Je to nešťastné a stávat by se to nemělo, ale bohužel, občas se taková situace přihodí. „Banky a další podobné instituce mají přístup do databáze neplatných dokladů,“ vysvětluje advokátka Kateřina Šilhová Šafránková. „Nemají ale přístup do databáze dokladů platných. Na jednu stranu by se tak sice efektivněji bránilo podobným podvodům, ale na druhé straně je otázkou, zda by bylo vhodné, aby tento přístup jim byl umožněn.“

Každý z nás se čas od času dostane do situace, kdy po něm doklady někdo chce, typicky při sepisování smlouvy o pronájmu, půjčování auta a podobně. Máme takové lidi rovnou obvinit z nekalých úmyslů a i s občankou raději utéci? Není to nutné, ale je dobré dodržovat jednoduchá bezpečnostní pravidla. „Pokud někomu půjčíte občanský průkaz, aby si z něj vytvořil kopii, ideálně vyžadujte, aby ta kopie měla velikost odlišnou od originálu. A pokud si chcete být úplně jistí, napište přes onu kopii propiskou, že souhlasíte s provedením kopie občanského průkazu za konkrétním účelem, a připojte datum a podpis.“

Moniku mrzí jen jedna věc. Je si téměř jistá, kdo za jejími problémy stojí, ale zatím se zdá, že zůstane nepotrestán. „Jsem jen ráda, že jsem se mezitím vdala, změnila jméno, a tudíž i doklady, tak snad už na mě teď už nikde nic podobného nevyplave.“

Srovnávat se vyplatí

Srovnávat se vyplatí

Kalkulátor.cz je srovnávač, který lidem šetří peníze ve světě energií, pojištění a financí. My počítáme, vy šetříte.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+39
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 11 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

30. 9. 2013 8:52, Mirek

Není mně jasné, jak si někdo může půjčit peníze nebo uzavřít nějakou smlouvu obecně na základě jakési kopie OP? To přece není žádný platný doklad totožnosti. Měl by být asi odstíhaný zprostředkovatel, který tu smlouvu uzavřel a neověřil totožnost klienta na základě platného dokladu totožnosti.

+42
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (11 komentářů) příspěvků.

Nejlevnější aplikace na trhu. Zpracujte si daňové přiznání pro fyzické osoby v roce 2024 v jednoduché online aplikaci. Pro naše čtenáře exkluzivní sleva 10 %.

DníHodinMinutVteřin
Slevový kód: PENIZE1O
Vyplnit přiznání

Pokud chcete řešit daně po staru, máme pro vás chytré formuláře.

A tohle už jste četli?

Podomní prodejci energií a jejich nové fígle. Mějte se na pozoru!

15. 7. 2013 | Michaela Divišová | 34 komentářů

Podomní prodejci energií a jejich nové fígle. Mějte se na pozoru!

Zvoní u našich dveří a často pod různými záminkami se z nás snaží vylákat podpis na dokumentech, které si ani nemáme možnost pořádně přečíst. Zdá se však, že jejich klasickým praktikám... celý článek

Krádež domu v katastru nemovitostí: Víte, jak si uchránit střechu nad hlavou?

1. 7. 2013 | Petra Dlouhá | 10 komentářů

Krádež domu v katastru nemovitostí: Víte, jak si uchránit střechu nad hlavou?

Po vašem domě se začnou procházet cizí lidé. Odmontují zámky, začnou vystěhovávat nábytek… Když je chcete vyhodit, dozvíte se, že „váš dům“ už není váš. V katastru nemovitostí byl přepsán... celý článek

Až zazvoní exekutor... Podnikat u vás doma může každý. Bez vašeho vědomí!

10. 4. 2013 | Petra Dlouhá | 21 komentářů

Až zazvoní exekutor... Podnikat u vás doma může každý. Bez vašeho vědomí!

Víte, jaké firmy a živnostníci sídlí u vás doma? Nikdo? A jste si jistí? Díra v zákoně umožňuje, aby si na vaší adrese bez vašeho vědomí (!) zřídil sídlo každý, komu se zamane. Včas... celý článek

Manželé dlužníků pozor, od ledna exekutor může k vaší mzdě i účtu!

9. 11. 2012 | Petra Dlouhá | 98 komentářů

Manželé dlužníků pozor, od ledna exekutor může k vaší mzdě i účtu!

Účet manžela či manželky – pro dlužníky oáza klidu a bezpečí. Exekutor na něj nemůže. Zatím. Od příštího roku bude všechno jinak. Zákonodárci sáhli ke kontroverznímu opatření: účet... celý článek

Exekutor přišel brát. Že nic nedlužíte? Koho to zajímá?

13. 7. 2011 | Petra Dlouhá | 47 komentářů

Exekutor přišel brát. Že nic nedlužíte? Koho to zajímá?

Exekuce. Damoklův meč, který se vznáší nad každým, kdo včas nevyrovnal své účty. Někdo před ním kličkuje. Další odevzdaně čeká, až mu setne hlavu. A jiný zatím žije ve sladké nevědomosti.... celý článek

Partners Financial Services