Dluhopisové fondy táhnou dolů české a firemní dluhopisy

| rubrika: Komentář | 12. 6. 2009
Dluhopisové fondy táhnou dolů české a firemní dluhopisy
Dluhopisovým fondům se nedaří, přestože recese by měla dluhopisům nahrávat. Díky nízké inflaci a klesajícím úrokovým sazbám by měly růst jejich ceny. Jenže pro české dluhopisy to zatím neplatí. Na druhou stranu nabízejí zajímavé výnosy do budoucna.

Konzervativní investor, který vložil své prostředky do korunových dluhopisových fondů, musí být vývojem na tomto trhu v posledních měsících velmi překvapen. Nejen že výnos na horizontu uplynulých jednoho až tří let je blízký nule nebo dokonce u většiny fondů záporný, od října loňského roku jsme navíc svědky výrazně zvýšené volatility. Ceny fondů a hodnota investovaných prostředků kolísá výrazně více, než jsme byli v posledních letech zvyklí.

Přitom celá řada faktorů byla pro vývoj cen dluhopisů pozitivní, zejména vývoj inflacea úrokových sazeb. Při rozhodování, zda dluhopis koupit či prodat, berou investoři v úvahu zejména výnos do splatnosti, který jim dluhopis přináší (skutečný „úrok“, který dostanou, pokud dluhopis budou držet až do okamžiku jeho splacení), a ten porovnávají s ostatními úrokovými sazbami na daném trhu. Pokud úrokové sazby klesají, investoři jsou ochotni akceptovat i nižší výnos do splatnosti, tedy kupovat dluhopisy za vyšší ceny, a naopak.

V tomto ohledu hospodářská krize nahrává růstu cen dluhopisů, neboť inflace je nízká a centrální banka tak může povzbuzovat hospodářskou aktivitu snižováním úrokových sazeb. Navíc, mnoho investorů se zbavuje akciía přesouvá prostředky do dluhopisů jakožto méně rizikových aktiv, a tím vytváří na dluhopisovém trhu další poptávku a tlačí ceny dluhopisů nahoru. Díky tomu si německé či americké dluhopisy připsaly v druhé polovině roku 2008 skvělé zisky (v EUR, resp. USD). Jenže korunové dluhopisy podobný vývoj nezažívají.

Český trh je poměrně malý a nezanedbatelnou část likvidity na něm vytvářejí zahraniční investoři, pro které je střední Evropa stále rozvíjejícím se trhem, tedy trhem s vyšším rizikem. V okamžiku, kdy v polovině září 2008 zkrachovala americká banka Lehman Brothers, významně narostla averze k riziku – investoři přestali mít rádi riziko a začali se rizikových aktiv zbavovat. Trh českých dluhopisů v podstatě přestal fungovat, vytratila se likvidita a ceny dluhopisů padaly dolů, což se projevilo i desetiprocentními propady cen korunových dluhopisových fondů.

S tím, jak centrální banky po celém světě snižovaly úrokové sazby, se situace po krátké době otočila a fondy zaznamenaly podobně rychlý růst až na svá předchozí maxima. Jenže v prvním čtvrtletí roku 2009 jsme byli svědky opětovného pádu, a to až pod minima z konce října předchozího roku. Důvodem byla jednak vysoká nabídka nových dluhopisů ze strany českého ministerstva financí, které se obávalo, že bude v době krize těžko umisťovat nové dluhopisy, a proto nabízelo trhu tyto dluhopisy za velice nízké ceny. Druhým faktorem byla všeobecná obava o stabilitu středoevropského regionu, zejména o udržitelnost zadlužení Maďarska, případně dalších zemí, do kterých by se „dluhová nákaza“ rozšířila.

Dalším faktorem, který zhoršoval výkonnost dluhopisových fondů, byl pokles cen korporátních dluhopisů. Tyto dluhopisy vydané soukromými společnostmi obecně musí nabízet určitý nadvýnos – rizikovou přirážku – proti výnosům státních dluhopisů. V době recese a zvýšené rizikové averze požadavek na nadvýnos roste, investoři jsou ochotni kupovat firemní dluhopisy pouze „se slevou“. Tato riziková přirážka, kterou můžeme podobným způsobem sledovat i v rozdílech výnosů rozvíjejících se zemí oproti vyspělým, se v průběhu současné krize dostala na úrovně několikanásobně vyšší, než např. v průběhu hospodářské krize na začátku tohoto století. Ceny korporátních dluhopisů tak propadaly nevídaným tempem.

Aktuální cenové úrovně jak korporátních, tak dlouhodobých státních dluhopisů přinášejí velice atraktivní potenciál zhodnocení. Předpokládáme, že měnová politika zůstane v průběhu letošního roku uvolněná, v případě výraznějšího posilování české koruny by mohla Česká národní bankaještě jednou snížit repo sazbu. V závislosti na vývoji na ostatních trzích by se postupně mohla snížit riziková averze, a tedy by klesly výnosy (rostly ceny) zejména dlouhodobých českých státních dluhopisů.

Autor je členem představenstva Conseq Investment Management, a.s.

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

-3
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů
Partners Financial Services
 
 

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.